„Ar Amerika pirtyje?“
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau kitą savaitę žiūrovų laukia tradicinis miuziklo vakaras, kelintus metus vykstantis vasaros viduryje, penktadienį. Šeštadienį, liepos 19 d., Bijotuose vyks kulminacinis festivalio renginys, siūlantis pramogų įvairovę.
Lietuvoje nėra daug miuziklų, kurie taptų ne tik teatriniu įvykiu, bet ir kultūriniu reiškiniu. „Ar Amerika pirtyje?“ – būtent toks. Tai ne tiesiog spektaklis su muzika ir humoru, tai mūsų pačių istorijos parodija, kurioje pirtis tampa ne tik lietuviškos higienos metafora, bet ir simboliniu susikaupusių mitų, vilčių ir kvailysčių garo kambariu.
Šio miuziklo siužetas kilo iš XIX a. pabaigos komedijos, kurią dar 1895 m. parašė Keturakis (tokiu slapyvardžiu pasirašinėjo broliai Antanas ir Juozas Vilkutaičiai). Tai pirmasis lietuviškas originalus dramaturgijos kūrinys – paprasta, ir drąsi istorija apie valstiečių troškimą emigruoti į „pažadėtąją žemę“ – Ameriką. Spektaklio kūrėjai, perkeldami šį siužetą į šiuolaikinį miuziklo formatą, padarė daug daugiau nei tik atgaivino seną tekstą – jie transformavo jį į gyvą satyrą apie mūsų tapatybę, iliuzijas ir norą „išsigelbėti“ kažkur kitur.
Miuziklas tampa tarsi satyriniu ritualu – pirtyje nusivelkame ne tik drabužius, bet ir nusiimame socialines kaukes, herojai yra atviri, emocionalūs, dažnai naivūs, bet visada atpažįstami. Kiekvienas jų – tai karikatūra, bet kartu ir mūsų pačių portretas.
Muzikinė spektaklio kalba – svarbi šio kūrinio gyvybės dalis. Joje maišosi liaudiški motyvai, šiuolaikiniai ritmai, teatrinis kabaretas. Tai muzika, kuri lyg ir kviečia linksmintis, bet tuo pačiu leidžia suprasti, jog šis linksmumas – su kartėlio prieskoniu.
Klasikinio lietuviško spektaklio siužetą režisierius Nerijus Petrokas atgaivino spalvingomis melodijomis, specialiai aranžuotomis žinomo TV projektų dirigento Vytauto Lukočiaus ir per muziką pasiekia tai, ką sunku apibrėžti žodžiais – atpažinimo jausmą, kuris jungia tautinę savastį bei globalias kultūros įtakas.
Vienas iš giliausių šio miuziklo sluoksnių – lietuviško mentaliteto refleksija. Ilgą laiką Amerika buvo simbolinė utopija lietuvių sąmonėje: vieta, kur viskas įmanoma, kur galima pabėgti nuo vargo, valstybės problemų ar paprasčiausiai nuo savęs. Tačiau spektaklis parodo, kad net jei išvažiuosi į Ameriką, „vidinė Lietuva“ keliaus kartu su tavimi.
Pirtyje personažai išsikalba, svajoja, ginčijasi, dainuoja ir tuo pačiu iškelia klausimą, ar tikrai žinome, ko ieškome išvykdami. Ar bėgame nuo bėdų, ar nuo savęs? O gal tik tikimės, kad „kažkur kitur“ bus geriau, nes nenorime spręsti to, kas yra čia?
Miuzikle pagrindinius vaidmenis atlieka Deivis Norvilas (Vincas), Sandra Lebrikaitė (Agota), Rytis Janilionis (Antanas), Osvaldas Petraška (Bekampis), Nerijus Petrokas (Faibčikas), Justinas Buta (Piršlys). Taip pat scenoje pasirodys Kauno muzikos ansamblis „Ainiai“.
Tad liepos 18 d., 21 val., žiūrovų laukia Bijotų dvaro parkas, kur šalia Baublių muziejaus šėls šios vasaros festivalio miuziklas „Ar Amerika pirtyje?“
Penktadienio miuziklo vakaras – tai tik viena festivalio dalis, nes jau kitą dieną, liepos 19 d., nuo 16 val., vyks kulminacinis renginys, siūlantis pramogų įvairovę, nuo 17 val. – koncertai: linksmos muzikos ansamblis „Padkava“, liaudiškos muzikos kapela „Bijotaičiai“, Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“ ir solistai Vygantas Bemovas (tenoras), Gabrielė Bielskytė (sopranas) atliks populiariausius Benjamino Gorbulskio šlagerius, Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“, unikali ispanų ir Lotynų Amerikos muzikos grupė „Nalata project“ (Brazilija-Latvija), roko grupė „Thundertale“ ir grupė „The Roop“, taip pat vaikinų grupė Dovydas Petrošius, Ignas Novikovas ir Ovidijus Bugdinas.
Lankytojų lauks ir ekskursija elektrobusu Bijotai–Girdiškė–Bijotai (trukmė 1 val., išvykstama 16, 17, 18 val. iš Baublių muziejaus aikštelės), muziejaus I-oje salėje vyks edukacinė paskaita apie dvarų virtuvę „Didysis kaminas“ (lektorius dr. Marius Daraškevičius, dvarų kultūros tyrinėtojas), II-oje salė pasirodys dainuojamosios poezijos atlikėjas Tautvydas Vėtra, kluone gagens žąsys (Pagėgių kultūros centro Žasų muziejaus edukacija), parke bus gausu pramogų visai šeimai („Išsitaškom“ mokama), vyks etno klubo edukacinė programa „Tradiciniai lietuvių liaudies žaidimai ir pramogos“, vaikai galės pajodinėti poniais Pikiu ir Poriu (mokama), dailininkų – tapytojų grupė „Mėlynas menas“ kurs paveikslus ir kt.
Irina SADAUSKIENĖ
Organizatorių nuotr.