Savanoriai ir dabar pasiruošę stoti į kovą už laisvę
Praėjusių metų viduryje Seimas apsisprendė kariams savanoriams, priėmusiems priesaiką 1990–1991 m. ir dalyvavusiems atkuriant Lietuvos valstybingumą, suteikti Laisvės gynėjo statusą. Tai pagarbos ženklas, į kurį pretenduoti gali ir nemažas būrys šilališkių, tapusių pirmaisiais Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos kariais. Jų pasiryžimas ginti ką tik atkurtą valstybę turėtų tapti pavyzdžiu dabartiniam jaunimui.
Idėjinė savanorių kartą
„Lyginant su Kvėdarna, mūsų nebuvo daug, vos keli vyrai iš Kaltinėnų, Gineikių. Daug kas tada šaipėsi, kaltino, kad mes kolchozus sugriovėme“, – šiandien sako kaltinėniškis Aloyzas Lazdauskas.
Kartu su juo prisiekė Sąjūdžio laikų bendražygiai Bronius Kučinskas, a. a. Česlovas Zemleckis, Petras Urbonas. Anuomet, kai ką tik atkurtai Lietuvos valstybei buvo kilusi grėsmė patirti tai, kas dabar vyksta Ukrainoje, dauguma žmonių stengėsi niekur nesikišti. To lietuvius išmokė tragiška pokario patirtis, kai trėmimai ir kovos už laisvę pražudė sąmoningiausią, labiausiai išsilavinusią tautos dalį.
A. Lazdauskas 22-ejus metus dirbo Kaltinėnų televizijos bokšte, padėdavo ir kolūkyje, kai reikėdavo sutaisyti elektrotechnikos aparatūrą. Prasidėjus tragiškiems Sausio įvykiams, neliko nuošalyje – sąjūdietis budėjo Šilalės savivaldybėje, saugojo televizijos bokštą, o vasarį su būriu kraštiečių prisijungė prie Aukščiausiosios Tarybos (AT) gynėjų.
„Į Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą mane pakvietė Pranas Gedmontas. Šis žmogus buvo dalyvavęs partizaniniame judėjime, žinojo, ko verta laisvė. Tikinčių Lietuvos nepriklausomybe atsirado ir daugiau – budėti AT sargyboje iš Šilalės išvažiavo 21 savanoris“, – prisimena A. Lazdauskas.
Tvarka, pasak Aloyzo, ten buvo griežtai kariška: kad išvengtų incidentų, nuo 23 valandos vakaro iki 7 valandos ryto be leidimo pastate niekas negalėjo vaikščioti. Per rugpjūčio pučą į AT savanoriai neįleido net tiesioginių televizijos laidų vedėjos – namuose leidimą palikusi žurnalistė turėjo skubiai ieškoti Parlamento vadovų pagalbos.
„Mano postas buvo po stikliniu kupolu, virš kurio Norvegijos televizijos operatoriai buvo sumontavę ryšio anteną. Buvo ir nesusipratimų – pamatėme, jog į Vytauto Landsbergio kabineto langus nukreiptas lazerio spindulys. Tada ir AT apsauga įsigijo lazerį, tualete sumontavo aparatūrą. Nežinojome, ko laukti ir kaip viskas baigsis, bet supratome, kad mūsų ten reikia“, – sako A. Lazdauskas.
Kario savanorio priesaiką kaltinėniškis priėmė 1991 m. balandžio 21 d. Kvėdarnos Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo prasidėjimo bažnyčioje. Ta proga su bičiuliais nusifotografavo prie Vytauto Didžiojo paminklo. Aloyzas dar ir dabar tebeturi 1993 m. išduotą kario savanorio pažymėjimą. Nors jis senų seniausiai nebegalioja, savanoriui tai yra pats tikriausias įrodymas, jog dalyvavo visuose svarbiausiuose Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo įvykiuose ir kovojo už savo valstybės išlikimą.
„Man atrodo labai svarbu, kad Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos pagrindu formavosi Lietuvos kariuomenė. Buvome idėjinė karta, už Lietuvą būtume ėję negailėdami gyvybės. Tikiuosi, jog tokie yra ir dabartiniai savanoriai. Nors man atrodo, kad daug jaunuolių dabar paprasčiausiai vengia tarnybos Lietuvos kariuomenėje“, – apgailestauja A. Lazdauskas.
Laisvė visada verta kovos
„Kai Sąjūdis susikūrė, visi tos laisvės norėjome. Jei dabar kiltų karas, vėl eitume ir gintume Lietuvą – širdis džiaugiasi, kai matau, kaip didvyriškai už laisvę kovoja ukrainiečiai“, – sako netoli Kaltinėnų, Pasausalio kaime, gyvenantis B. Kučinskas.
Jis irgi yra savanoris, 1991-aisiais prisiekęs Lietuvai. Kokia yra laisvės kaina, Bronius sako supratęs dar vaikystėje, kai į Sibirą buvo ištremta mama ir sesuo.
„Mes, trys broliai, pabėgome ir pasislėpėme – metus slapstėmės pas mamos brolį, paskui grįžome ir dykai ganėme Vorošilovo, vėliau Stalino kolūkio karves. Atlyginimas už darbą atsirado tik tada, kai mus priskyrė Varnių eksperimentiniam ūkiui. Sunkiai, bet išgyvenome – mama grįžo tik po dešimties metų. Gerai buvo tik tiek, kad nenugriovė mūsų namų“, – apie paauglystėje patirtą tragediją pasakoja B. Kučinskas.
Jo tėvai valdė 30 hektarų žemės, kuri vos išmaitino šeimą, tačiau buvo priskirti „buožėms“. Kad netalkintų už laisvę kovojantiems partizanams, 1948 m. į Sibirą buvo ištremti kone visi Pasausalio kaimo gyventojai. Aplink Kaltinėnus partizanų buvo daug, vien Kareiviškės kaime, prisimena Bronius, vietinių išduoti žuvo aštuoni vyrai.
„Atveždavo lavonus ir numesdavo turgaus aikštėje – stebėdavo, ar kas nors ateis jų apraudoti. Paskui užkasdavo pelkėje. Nepriklausomybę atkūrus, P. Gedmontas juos iškasė, garbingai į kapines perlaidojom. Daug tada buvo kalbama apie partizanus, ir mes apie juos žinojom, nors sutikę niekada nebuvom. Porą metų vyresnis brolis būtų ėjęs, bet vaikų nepriėmė, bijojo, kad išduos, neatlaikę kankinimų. O per radiją iš Amerikos visą laiką skelbė, kad tuoj mus išvaduos. Tokia buvo politika. Man ir dabar nuo jos baisu darosi“, – neslepia B. Kučinskas.
Grįžęs į savo Pasausalį, Bronius iš jo niekur daugiau ir neišvyko. Liko čia gyventi ir abu broliai. Sąjūdžiui susikūrus, nė vienas neabejojo, kokią poziciją užimti. Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba irgi buvo savaime suprantamas pasirinkimas. Nors namuose augo trys vaikai, reikėjo uždirbti pragyvenimui, per gyvenimą Bronių lydinti Ona, taip pat buvusi tremtinė, niekada neprieštaravo vyro apsisprendimui.
Net ir dabar, sukaupęs nemažą metų turtą, B. Kučinskas aktyviai tebedalyvauja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šilalės skyriaus veikloje, nepraleidžia nepaminėjęs valstybinių švenčių. Tris vaikus užauginęs žmogus didžiuojasi, jog vyriausiasis sūnus tapo policininku, jaunesnysis dirba Lietuvos karinio jūrų laivyno štabe, šeimos istorija suformavo ir Kaune gyvenančios dukros moralines nuostatas.
Pasak Broniaus, šiuo metu jos tapo tokios pat svarbios, kaip ir 1991-aisiais, kai sprendėsi Lietuvos valstybės likimas, nes Rusijos agresija Ukrainoje yra pavojaus signalas Vakarų visuomenei.
„Istorija yra linkusi kartotis, todėl jaunimas turi suprasti, kad už laisvę reikės kovoti. Man baisiausia, jog jie dabar tokie viskam abejingi. Gal ne visi, bet daugumai nieko nereikia ir niekas nerūpi“, – apgailestauja savanoris.
Priešiškumas sovietams – įgimtas
Šilališkis Juozas Petkus įsitikinęs, kad pirmieji atkurtos Lietuvos valstybės nepriklausomybės savanoriai ir dabar neabejodami eitų ginti šalies laisvės.
„Patriotų dabar daug, visi sau prisiskiria nuopelnus, tik kažkodėl aiškina, jog esą ne už tokią Lietuvą kovojo. Taip, blogybės išlindo, daug jų ir ten, kur net nesitikėjome, bet juk neįsivaizdavome ir tokių pasiekimų. Visi sutinka, kad Lietuvoje žmonės dar niekada taip gerai negyveno“, – teigia J. Petkus.
Šilališkis neslepia, jog nuo jaunystės jautė priešiškumą sovietų valdžiai, tačiau tik gerokai subrendęs suprato, kad įgavo jį su motinos pienu. Namuose buvo sieninis laikrodis, visada dviem valandomis atsilikdavęs.
„Tėvai jo taip ir nepersuko, kai kas nors klausdavo, kiek valandų, sakydami pridėdavo „Maskvos laiku“, – šiandien sako jis.
1991 m. jis vienas pirmųjų išvažiavo į Vilnių ginti atkurtos nepriklausomybės. Po Spaudos rūmų šturmo J. Petkus buvo paskirtas saugoti Vyriausybės pastato. Prie jo nebūdavo daug žmonių, nuolat vaikščiodavo tik kelios dešimtys smalsuolių. Sausio 13-osios išvakarėse keli Vyriausybės nariai, vakare išeidami iš pastato, patarė žmonėms nevargti, nesišaldyti – sakė, viskas bus gerai, nieko nereikia baimintis. O netrukus pradėjo važiuoti kareivių prigrūsti sunkvežimiai, prie Televizijos bokšto tankai traiškė žmones. Vilniuje J. Petkus liko tol, kol atslūgo įtampa. Tuomet išgirdo pasiūlymą vykti namo ir stoti į Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą.
„Sausio pabaigoje susirinkom koks 30 vyrų po ąžuolu, visi manėm, jog reikės ginklu ginti Lietuvą. Buvau jaunas, įpusėjęs ketvirtą dešimtį, nesijaučiau labai patyręs, bet tai, kas tuomet vyko, paskatino apsispręsti. Dar ir dabar sunku suprasti, kaip mums taip pasisekė, kad žuvo tik 14 žmonių – Ukrainoje šimtai tūkstančių jau palaidoti, liko be namų, šalis griaunama, žmonės grobiami, išvežami, šaldomi. Bet kai jie laimės, tai bus ir mūsų pergalė“, – įsitikinęs Juozas.
Pirma užduotis savanoriams, anot jo, buvo saugoti mūsų rajone esančias įstaigas nuo okupacinės kariuomenės užėmimo. J. Petkus prisimena, jog komandoje turėjo vienintelį ginklą, kuris priklausė policininkui.
„O tas sako mums, kad jei puls – mes ginklą ir bėgs. Galvoju, tegul meta, aš pagriebsiu“, – pasakoja J. Petkus.
Ginklų savanoriai taip ir negavo. Nors būrių vadai – J. Petkus, Vaidas Budvytis, Kęstutis Lebrikas – ir dalyvavo karybos kursuose, po kurių ginklai jiems turėjo būti išduoti, paskutinę minutę sprendimas buvo atšauktas. J. Petkus dabar svarsto, jog vadovybė pasielgė išmintingai. Lietuviams, kokią valdžią beišrinktų, visos yra blogos – kas žino, kas būtų nutikę, jei anuomet savanoriai būtų apsiginklavę.
„Bet laisvės šauksmas lietuviams yra įaugęs į kraują. Kiekvieną šimtmetį bene du kartus kildavo sukilimai – įkvėpę gurkšnį laisvės, žmonės suprasdavo, kokia tai vertybė. Kuo laisvesnė šalis, tuo įdomiau darosi gyventi“, – tvirtina savanoris.
Dauguma tebestovi šešėlyje
Sąjūdžio subrandinti savanoriai sutinka, jog ir po daugiau nei trijų nepriklausomybės dešimtmečių visuomenėje dar labai daug skeptiškai nusiteikusių žmonių. Kaip ir anksčiau, taip ir dabar, į savanorius neretai žiūrima su pašaipa, jie kaltinami nuskurdinę Lietuvą, sugriovę sovietmečiu kurtą pramonę ir žemės ūkį.
„Negražu sakyti, bet atrodo, kad dalis vis dar besiilginčiųjų anų laikų buvo pripratę vogti iš kolūkių, naudotis išskirtine padėtimi. Su-
pykęs vieną kartą netgi pasakiau, jog privati nuosavybė neliečiama, jei nori kolūkių, gali juos atkurti, tik tegul deda savo pinigus“, – sako A. Lazdauskas.
Kad nemaža visuomenės dalis, deja, tebestovi šešėlyje, už kitų nugarų, įsitikinęs ir J. Petkus. Pasak jo, sunku suprasti, kodėl žmonių sąmoningumas toks menkas – nors ir keista, bet kai kurių nepaveikė net Ukrainos tautos tragedija.
„Dejuoja, kad pas mus nieko neliko, kad trūksta šio ar ano, nors gyvename nepalyginamai geriau nei Rusija, kuri sėdi ant naftos, tačiau jos bendrasis vidaus produktas yra du kartus mažesnis“, – tikina aktyviai politika besidomintis šilališkis.
B. Kučinsko nuomone, reikėtų kuo daugiau rašyti ir kalbėti, kad jaunimas žinotų, kaip buvo iškovota nepriklausomybė, ir suprastų, jog jiems reikia ją saugoti ir ginti.
Buvę Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos kariai jaučiasi pamiršti, nes beveik niekada nesulaukia kvietimų į rajone vykstančius renginius. Tiesa, praėjusią vasarą dalyvavo minint įsikūrimo 30-metį, bet prisipažįsta šventinio džiaugsmo nejautę.
„Daug jaunų savanorių dabar yra, tačiau visi veidai nepažįstami, mes jiems neįdomūs, nes jaunimas nežino mūsų istorijos, nesupranta, ką išgyvenome – tikriausiai niekas apie tai jiems nepasakoja“, – apgailestauja gyvosios istorijos atsiminimus tebesaugantys vyrai.
Daiva BARTKIENĖ
AUTORĖS ir Algimanto AMBROZOS archyvo nuotr.