Džiaugsmas kitiems dovanoti meną
Jau penktus metus iš eilės Bilionių piliakalnio papėdėje, prie etnografinės sodybos, vyko tautodailės pleneras „Šimtmečio veidai ir vaizdai“. Šiemet renginys išskirtinis – pristatytas bilioniškių herbas ir pašventinta vėliava.
Tautodailės pleneras Bilioniuose šurmuliavo net penkias dienas. Iš įvairių Lietuvos vietų susirinkę menininkai, amatininkai gamtos apsuptyje plušo tapydami ant drobės, kaldami akmenį, droždami medį.
Anot plenero sumanytojos ir įgyvendintojos, Bilionių seniūnės Loretos Daukantienės, šis meno kūrėjų susibūrimas yra unikali galimybė dovanoti meno kūrinius Bilionių bendruomenei.
,,Pas mus vykdavo ir Oninių, ir Joninių šventės, bet norėjosi kažko naujesnio, išskirtinio. Ir svarbu buvo ne masė žmonių, o rezultatas – dovanoti kitiems susitikime pagamintus meno kūrinius“, – sakė seniūnė.
Ji neslėpė, jog šis pleneras suvienija ne tik bilioniškius, bet ir kitus seniūnijos kaimus. O jų pavadinimai bei vaizdai nugulė ne tik ant drobės, bet ir ant akmens.
,,Šiemet menininkai įamžino Aukštagirės, Bilionių ir Gulbių kaimus. Labai džiaugiamės, nes pagaliau meno kūriniuose atsispindės visos mūsų seniūnijos vietovės“, – džiaugėsi L. Daukantienė.
Bilionių bendruomenės pirmininkė Virginija Geštautienė priminė, jog pleneras šiemet – tęstinis. Pernai ne visi darbai buvo užbaigti, tad amatininkai susirinko jų pratęsti.
,,Praėjusią vasarą buvo sukurtos dvi Nerijaus Alšausko skulptūros ,,Šokėjai“. Juokavome, kad jiems trūksta tik muzikantų. Šiemet atsirado visa kapela“, – sakė V. Geštautienė.
Anot bendruomenės pirmininkės, renginys išskirtinis ir tuo, jog vyko unikalioje Editos ir Dariaus Navardauskų sodyboje, o į plenerą susirinkę kūrėjai, žiūrovai galėjo grožėtis nuostabiais gamtos vaizdais, kvėpuoti grynu oru, mėgautis menu.
Bene svarbiausias šiųmečio renginio akcentas – pašventinta Bilionių seniūnijos vėliava ir herbas. Tuo džiaugiasi ne tik organizatoriai – dalyviai noriai fotografavosi prie šių simbolių.
Herbo etaloną sukūrė dailininkė Gražina Eimanavičienė, jo raudoname fone vaizduojama pavadinimo „Bilioniai“ kilmė, piliakalnis ir menama pilis.
Du naujus kryžius plenero metu išdrožė medžio drožėjas Alvydas Pocius. Šie meno kūriniai pakeis jau pasenusius kryžius Bilionių ir Gulbių kapinėse.
Menininkas juokavo, kad medį drožia taip seniai, jog nė pats gerai nepamena, kada pradėjo.
,,Dažniausiai renkuosi ąžuolą, ir nors drožinėti nėra labai lengva, man patinka“, – tikino medžio drožėjas, savo kūrinius padovanojęs Bilionių bendruomenei.
Kretingiškis tautodailininkas Raimundas Puškorius šiemet skaptavo įvairias kaukes ir nukabinėjo jomis visą kluono sieną.
,,Amato išmokau iš tėvo, čia yra ir jo kūrinių. Taip pat keletą kaukių išdrožinėjo mano sūnus, kartais pamokau jį, kaip tai daryti“, – nuotaikingai pasakojo menininkas.
Renginio organizatoriai atskleidė, kad plenero metu sodybą jis papuošė ne tik ,,baisiokais“, bet taip pat papasakojo įdomių bei šmaikščių istorijų, nutikimų.
Plenere dalyvavę akmenskaldžiai Adolfas Teresius ir Valdas Bandza akmenyse įamžino seniūnijos kaimus – Aukštagirę, Gulbes, Bilionius, pritaikydami tik tiems vietovardžiams būdingus ženklus.
Pasak menininkų, šis kasmetinis pleneras yra ne tik renginys, bet ir galimybė pabendrauti su kitais kūrėjais, pasisemti naujų idėjų darbams.
,,Dažniausiai kuriu iš medžio, tačiau plenere imantis akmens, kaip juokauju, galima išeiti iš savo komforto zonos“, – sakė tautodailininkas A. Teresius.
Jis beveik 15 metų dirbo gimnazijoje, daugelis jo mokinių yra pripažinti tautodailininkai, todėl menininkas neslepia, jog dalintis žiniomis su kitais yra labai gera. O kai atliktas darbas džiugina vius – dirbti vienas malonumas.
Plenere dalyvavo ir Jurbarko Vinco Grybo memorialinio muziejaus dailės studijos ,,Formos kalba“ dailininkės Romarika Pikelienė, Jolanta Tamošaitienė, Alma Bush, Odeta Kniečiūnienė, Daina Tolpežnikienė, Romutė Gervylienė, Laima Mickūnienė. Moterų tapytuose paveiksluose nugulė už širdies griebiantys Bilionių apylinkių vaizdai.
Viso plenero metu vyko ir įvairios edukacijos. Su meno terapija supažindino menininkė, edukatorė Aušrinė Pudževytė, Bilionių bendruomenė gamino garsųjį ,,Meškuos šūduką“, renginio dalyviai galėjo stebėti kino filmą ,,Nova Lituania“, dalyvauti Varnių regioninio parko organizuotoje edukacijoje ,,Gamtos mokykla“, o menininkė Gabija Viduolytė rodė ir mokė, kaip pasigaminti odinį papuošalą – apyrankę.
Dalis plenero darbų iškeliavo į tuo pačiu metu vykusią Etnokultūros stovyklą Požerėje. Ten susirinkę stovyklautojai galėjo grožėtis meno kūriniais.
Plenerui pasiekus finišo tiesiąją, tautodailininkai, meno kūrėjai, organizatoriai galėjo lengviau atsipūsti. Penktadienio pavakarę, susėdę ant suolelių, visi šnekučiavosi, juokavo ir aptarinėjo savo meno kūrinius, klausėsi Šilalės kultūros centro moterų vokalinio ansamblio „Aušrinė“ (vadovė Laima Petkuvienė) atliekamų dainų.
Na, o tie, kurie nespėjo pamatyti meno kūrinių, gali nenusivilti – dalis darbų palikta prie Bilionių seniūnijos ir Bilionių bendruomenės namuose.
Vesta VITKUTĖ
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos studentė
AUTORĖS nuotr.