Trumpėjančias dienas spalvina menas
Atrodo, su rugsėjo mėnesį įsigaliojusia tvarka, reguliuojančia visuomeninių veiklų ir viešųjų erdvių darbą bei veiklą, apsipratome. Bet atsipalaiduoti neleidžia kaimyninės Latvijos COVID-19 padėtis. Atsiprašydama nuo koronaviruso pasiskiepijusių žmonių, Latvijos valdžia nusprendė kuriam laikui grįžti į karantiną. Ar jo išvengti nepavyks ir mums? Tačiau kol kas kultūriniai renginiai vyksta, jie planuojami ir netolimoje ateityje.
Tęsiasi jau trečioji „Nepatogaus kino“ savaitė. Aktualias, bet nepatogias temas paliečiantis filmų festivalis šįkart atkreipia žiūrovų dėmesį ir į vandenynų taršą. Festivalio organizatoriai pajūryje gyvenančius žiūrovus kviečia pabūti archeologais bei paiešokti plastiko artefaktų, kuriuos bus galima išmainyti į Klaipėdoje vyksiančio filmo „Potvyniui nuslūgus“ seanso bilietus. „Nepatogus kinas“ kartu su „Žaliuoju tašku“, Klaipėdos jūrų muziejumi ir Jūrų institutu tokiais archeologais kviečia pabūti ir savo radinius pristatyti kitą savaitgalį, spalio 28–29 d., nuo 17 val., Klaipėdos kultūros fabriko kino teatro „Arlekinas“ kasoje. Čia bus galima radinius įmesti į tam paruoštas talpas. Festivalio renginių programą galima rasti adresu www.nepatoguskinas.lt.
Klaipėdos kultūros fabriko kino salėje laukia ir daugiau įdomybių. Spalio 27 d., 18 val., čia vyks kultūrininko Kęstučio Meškio kūrybos vakaras. Žinomo žurnalisto, prodiuserio 75 m. jubiliejui skirtame renginyje bus pristatomi įvairūs jo darbai. Bus rodomos kultūrinininko, kaip bendraautoriaus, filmų ištraukos, Sąjūdžio metais Klaipėdoje kurtos laidos, dokumentiniai filmai ir kt. Renginį ves aktorė Virginija Kochanskytė. Įėjimas nemokamas, tik su Galimybių pasu.
Puikios žinios ir iš Akmenų sostine vadinamo Mosėdžio. Čia praėjusią savaitę buvo atidarytas pirmasis ir kol kas vienintelis Lietuvoje Kuršių genties istorijos muziejus. Tai baltų vikingais vadinamų kuršių istorija besidominčios bendruomenės „Pilsots“ iniciatyva. Entuziastai siekia kuo tiksliau atkurti kuršių genties materialųjį paveldą: ginklus, papuošalus, aprangą, buities reikmenis, darbo įrankius bei kt. Unikaliose muziejaus patalpose žadama rengti ne tik ekspozicijas, bet ir organizuoti kultūrinius renginius bei veiklas.
Turime pasidžiaugti svarbiu įvertinimu iš didžiulio masto tarptautinės Frankfurto knygų mugės. Čia praėjusią savaitę geriausia metų knyga jaunimui išrinktas Jurgos Vilės ir Linos Itagaki grafinis romanas „Sibiro haiku“. Knygoje jautriai, bet įtraukiai ir originaliai pasakojama apie Antrojo pasaulinio karo poveikį žmonių gyvenimams, tiksliau – apie jų sugriautas svajones. Pagrindinio veikėjo Algiuko svajones keliauti po pasaulį pražudo 1941 m. į namus atėję kareiviai, o vėliau – ir tremtis į Sibirą. Lietuvos metų knygos vaikams titulą dar 2018-aisiais pelniusio leidinio apdovanojimą Frankfurte atsiėmė jo vertėja į vokiečių kalbą Saskia Drude.
Kotryna PETRAITYTĖ