Pilvo pūtimas gali pranešti apie ligas
Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išeinančios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių norėtume išvengti. Neretai daugiau dėmesio skiriame nepatogumams numalšinti ar nuslėpti, o ne ligos priežastims išsiaiškinti. Visgi nereikėtų į juos numoti ranka. Dažnas aktyvus dujų kaupimasis organizme gali signalizuoti apie labai rimtas, tik prasidedančias ligas.
Pilvo pūtimo priežastys
Virškinimo sistemai veikiant tiksliai kaip laikrodžiui, organizme neprisikaupia tiek dujų, kad kiltų tokie nepatogumai kaip pilvo diegliai, raugėjimas ar nevaldomai išeinančios dujos. Pasak vaistininkės Audronės Levickienės, šie simptomai pasireiškia tada, kai dėl tam tikrų priežasčių sutrinka virškinimas.
„Dažnai pilvo pūtimas vargina mėgstančius valgyti labai greitai. Kartu su maistu jie praryja labai daug oro. Žarnyne jis susimaišo su ten esančiu skystu turiniu, ir ima formuotis tirštos, iš oro burbulų sudarytos putos. Dėl jų padidėjęs žarnyno turinys tempia žarnų sieneles: pradedame jausti dieglius, pilvo pūtimą, kartais – ir šleikštulį“, – sako vaistininkė.
Pilvo pūtimas, anot A. Levickienės, gali kilti ir nuo tam tikrų maisto produktų: lęšių, svogūnų, šviežiai keptos duonos, kopūstų, brokolių, pupelių. Šis nepatogumas užklumpa net ledinukų ar kramtomosios gumos mėgėjus, taip pat neatsispiriančius gazuotiems gėrimams.
Pasak vidaus ligų gydytojos Ramintos Gaidelytės, perteklinį dujų kaupimąsi žarnose lemia ir įvairios ligos.
„Sergant dirgliosios žarnos ar malabsorbcijos sindromu, sutrinka žarnyno motorika bei absorbcija. Pilvo pūtimą taip pat sukelia žarnyno nepraeinamumas, uždegiminės žarnyno, kasos ligos, tokios kaip pankreatitas, inkstų akmenligė. Įtakos turi ir pilvaplėvės uždegimas, anemija, stuburo smegenų pažeidimai, netgi psichologinės priežastys – depresija, nerimo sutrikimas“, – teigia gydytoja.
Išeitis – mitybos pokyčiai
Pasak vaistininkės, kova su pilvo pūtimu prasideda nuo lėtesnio valgymo.
„Maistą kramtyti reikėtų neskubant, vengti didelių kąsnių, o tarp jų nurijimo daryti kelių sekundžių pertraukėles. Ilgiau kramtant, išsiskiria ir daugiau seilių, geriau virškinamas maistas, tad skrandžio nebevargina sunkumo jausmas“, – pataria A. Levickienė.
Anot vaistininkės, minėtų pilvo pūtimą skatinančių produktų nereikėtų visiškai išbraukti iš mitybos, jie turi daug vertingų angliavandenių ir yra svarbi subalansuotos mitybos dalis. Ji pataria kartu valgyti ląstelienos turinčio maisto (avokadų, morkų, avižų, migdolų). Nuslopinti pilvo pūtimą taip pat galima geriant pipirmėčių, imbierų, ramunėlių arbatas, rytą prieš valgį – stiklinę šilto vandens su citrina.
Pavojaus sveikatai signalai
Gydytojos R. Gaidelytės teigimu, esant tam tikriems pilvo pūtimo požymiams, būtina kreiptis į medikus.
„Nedelskite, jei pilvo pūtimas atsiranda staiga, dujos visiškai negali pasišalinti, taip pat, kai sutrinkta tuštinimasis: pakinta išmatų konsistencija, spalva, kiekis ir tuštinimosi dažnis. Kreiptis į gydytojus būtina ir tada, jei ima varginti pilvo skausmas, bendras silpnumas, pakyla temperatūra, be aiškios priežasties mažėja kūno svoris. Taip pat jokiu būdu neignoruokite išmatose pasirodžiusio šviežio ar suvirškinto (juodos spalvos) kraujo“, – įspėja gydytoja.
Rūta ATROŠKAITĖ