„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Ką apie PSD jaunimui svarbu žinoti

„Sodra" ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad nuo rugsėjo nebestudijuojantiems ir dirbti nepradėjusiems jaunuoliams gali tekti savarankiškai pradėti mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas.

Visi jaunuoliai, kurie šią vasarą baigė gimnazijas, profesines mokyklas ar studijas, PSD buvo draudžiami valstybės lėšomis iki rugpjūčio. Tad iki šiol įmokomis rūpintis nereikėjo. Jeigu studentas toliau mokysis nuolatinių (dieninių) studijų programose Lietuvoje, jam įmokų mokėti nereikės. Tačiau jeigu nuo rugsėjo jis nebestudijuoja ir šį mėnesį nesusiras darbo ar nesiregistruos Užimtumo tarnyboje, jam atsiranda prievolė kiekvieną mėnesį iki to mėnesio pabaigos pačiam sumokėti minimalią PSD įmoką – 38,74 euro.

PSD įmokų savarankiškai mokėti nereikia ir studijuojant Europos Sąjungos (ES) šalių narių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino bei Šveicarijos aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, tačiau būtina apie tai informuoti ligonių kasą. Na o išvykstant studijuoti į kitas šalis reikėtų deklaruoti išvykimą.

„Sodra" ir VLK specialistai pateikia atsakymus jaunuoliams į aktualiausius klausimus apie PSD.

– Pabaigiau mokyklą, nestudijuosiu. Ar turiu mokėti PSD?

– Jei toliau mokytis neketinate, bet rugsėjį nepradėsite dirbti ir nesikreipsite į Užimtumo tarnybą dėl darbo paieškų, turėsite PSD įmokas mokėti savarankiškai. Kaip tai padaryti, rasite čia: sodra.lt/lt/situacijos/informacija-draudejams/noriu-sumoketi-imokas/savarankiskai-moku-psd-imokas.

Jei įsidarbinsite, PSD įmokas nuo atlyginimo apskaičiuos ir perves darbdavys, jei pradėsite savarankišką veiklą – mokėsite nustatyto dydžio PSD įmokas, kaip savarankiškai dirbantis asmuo. Daugiau – sodra.lt/lt/imokos.

– Įstojau į universitetą, ar privalau mokėti PSD?

– Nuolatinių (dieninių) studijų studentai privalomuoju sveikatos draudimu draudžiami valstybės lėšomis. Jei bestudijuodami nuspręsite mokslus derinti su savarankiška ekonomine veikla, turėsite mokėti nustatyto PSD įmokas, kurių dydis priklausys nuo veiklos formos ir draudžiamųjų pajamų.

Jaunuoliai, išvykstantys studijuoti į ES šalių narių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, teritorinei ligonių kasai (TLK) turi pateikti mokymo įstaigos akademinės pažymos originalą ir asmens tapatybės dokumentą. Akademinė pažyma firminiame aukštosios mokyklos blanke, kuri patvirtina, kad žmogus šioje mokykloje studijuoja. Pažyma teikiama kasmet, kol tęsiamos studijos, nes PSD galioja vienerius mokslo metus.

Jaunuolių gaunami kvietimai studijuoti, net jei jie yra oficialūs, nėra laikomi studento statusą patvirtinančiu dokumentu.

Išvykstantys studijuoti kviečiami pasirūpinti nemokama Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK), kurią išduoda TLK. Kortelė garantuoja, kad prireikus bus suteikta būtina medicininė pagalba visose jau minėtose šalyse. Už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas visiškai arba iš dalies apmokės ligonių kasos.

Jeigu studijos prasideda tik spalį, PSD įmoką už rugsėjį reikia sumokėti savarankiškai.

– Ar būsiu draudžiamas valstybės lėšomis, išvykęs studijuoti pagal mainų programą?

– Tokiu atveju jau minėtose šalyse PSD mokėti nereikės. Rekomenduojama pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele. Išvykstantiems studijuoti į kitas, ne Europos, šalis patartina pasirūpinti ten galiojančiu sveikatos draudimu.    

Studijuojantiems užsienyje piliečiams, išvykusiems į trečiąsias šalis (pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas) nedeklaravus išvykimo, Lietuvoje išlieka PSD mokėjimo prievolė, nes tokie studentai nėra draudžiami valstybės lėšomis. Jų sveikatos draudimas galiotų Lietuvoje (ir ES) ir tuo atveju, jei Sveikatos draudimo įstatymo nustatyta tvarka būtų mokamos PSD įmokos.

– Ar akademinių atostogų metu privalu mokėti PSD?

– Akademinių atostogų metu studentų sąrašuose esantys studentai draudžiami valstybės lėšomis, tad ir PSD įmokų mokėti nereikia. Studijas nutraukę ir iš studentų sąrašų išbraukti jaunuoliai valstybės lėšomis nedraudžiami. Jiems reikia savarankiškai pradėti mokėti PSD įmokas nuo kito mėnesio, jei neįsidarbina, nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje ir nesiima ekonominės veiklos, dėl kurios skaičiuojamos PSD įmokos.

Mokant įmokas savarankiškai reikia mokėti 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos dydžio įmokas. Šiuo metu PSD įmoka siekia 38,74 Eur. Jos mokamos kiekvieną einamąjį mėnesį iki mėnesio pabaigos. Mokant laiku, išvengiama skolos susidarymo, žmogus yra apdraustas ir gaus kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje. Daugiau informacijos apie tai sodra.lt/lt/imokos.

– Trumpam išvykstu iš Lietuvos. Ar gausiu sveikatos priežiūros paslaugas užsienyje?

– Jei esate drausti PSD, turėtumėte pasirūpinti nemokama ESDK, kurią išduoda TLK. Kortelė galioja visose jau minėtose šalyse, o už jose suteiktas būtinas sveikatos priežiūros paslaugos visiškai arba iš dalies apmokės ligonių kasos. Vykstant į kitas šalis patartina pasirūpinti toje šalyje galiojančiu sveikatos draudimu.

– Kaip nepamiršti sumokėti PSD?

– „Sodra" į asmenines gyventojo paskyras sodra.lt/gyventojams atsiųs priminimus visiems, kuriems gali tekti tą mėnesį savarankiškai sumokėti PSD įmokas. Tuos gyventojus, kurie jau naudojosi paskyra ir yra pateikę elektroninio pašto adresą „Sodrai", priminimas atkeliaus ir elektroniniu paštu.

Pasitikrinti, ar neturite PSD skolos, galima „Sodros" tinklalapyje sodra.lt/pasitikrink. Pasitikrinti, ar esate apdrausti PSD, galite VLK interneto svetainės skyrelyje „Ar esate draustas?".

Saulius JARMALIS

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas