„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Į Šilalę viliojo piliakalniai

Dėl pandemijos užsienio keliones turėję atidėti lietuviai atranda savo kraštą – tokio turistų antplūdžio, koks buvo pernai, kai kurie rajonai dar nebuvo regėję. Tarp jų – ir Šilalė, sulaukusi kur kas daugiau lankytojų, nei įprasta. Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad, pasibaigus pirmajam karantinui, gyventojai ypač aktyviai keliavo po savo kraštą.

Pranešama, jog 2020-ųjų liepą įvairiose apgyvendinimo įstaigose apsistojo daugiau nei 317 tūkst. žmonių, o tuo pačiu metu 2019-aisiais jų buvo 282 tūkst. Daugiausiai turistų bei poilsiautojų sulaukė pagrindiniai šalies kurortai – Palanga, Druskininkai, Klaipėda, Neringa ir Birštonas.

Palangoje trečiąjį praėjusių metų ketvirtį apgyvendinimo įstaigose apsistojo beveik trečdaliu daugiau žmonių nei 2019 m., Druskininkai sulaukė beveik 60 proc. daugiau poilsiautojų.

Tačiau poilsiautojų pamėgtus kurortus praėjusiais metais aplenkė kai kurie turistų mažiau atrasti šalies regionai. Statistika rodo, kad apgyvendinimo įstaigose Šilalės rajone pernai trečiąjį ketvirtį apsistojo net 227 proc. daugiau žmonių nei tuo pat metu užpernai. Tokio nakvynės ieškojusių turistų antplūdžio nebuvo matęs ir Pakruojo rajonas. Praėjusių metų liepą, rugpjūtį ir rugsėjį šiaurės Lietuvos rajone buvo apgyvendinta 203 proc. daugiau turistų nei užpernai. Biržų kraštas pernai taip pat sulaukė gerokai daugiau turistų – liepą, rugpjūtį ir rugsėjį čia bent vienai nakvynei buvo apsistoję 177 proc. daugiau svečių nei tokiu pat metu užpernai.

Viliojo maistu ir piliakalniais

Įspūdingo turistų srauto pernai sulaukė Šilalė. Statistikos departamento duomenimis, vasarą mūsų rajone veikiančios apgyvendinimo įstaigos priėmė 1974 asmenis (2019 m. – 588).

Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus darbuotoja Edita Merkelienė sako, kad daugiau svečių kraštas sulaukė Šilalėje atsidarius naujam trijų žvaigždučių viešbučiui „Muontis“.

Be to, pasak muziejininkės, Šilalė buvo įtraukta į projektą „Keliauk su Rasa“, kurio dalyviams buvo siūloma paragauti iš kanapių, duonos minkštimo ir smulkiai supjaustytų obuolių pagaminto Kūčių valgio „Meškuos šūduks“. Šis senovinis Šilalės krašto patiekalas pernai pateko ir neįprastus skonius pristatantį GASTROliavimo gidą.

E. Merkelienė teigė, jog turistus į Šilalę traukė ir piliakalniai, kurių yra net 34. Lankomiausi – Medvėgalio, Bilionių ir Indijos. Taip pat populiaru buvo plaukti baidarėmis Jūros ir Akmenos upėmis.

Nors dėl karantino pernai turistinis sezonas buvo kiek trumpesnis, tačiau, pasak E. Merkelienės, Dionizo Poškos Baublių muziejus lankytojų sulaukė bemaž tiek pat, kiek ir ankstesniais metais. Į Šilalę atvykusieji užsukdavo ir į unikalią miške stovinčią Drungeliškės koplyčią.

Tiesa, tenka pripažinti, kad skaičius gerino ir Šilalės apgyvendinimo įstaigose pernai gausiau apsistoję Šilalės kultūros centrą renovavę darbininkai, daugiabučius atnaujinantys statybininkai ir kt.

E. Merkelienė atkreipė dėmesį, kad baigiamas tvarkyti Padievaičio piliakalnis taip pat bus pritaikytas lankyti ir galbūt, pasibaigus karantinui, taps nauju traukos objektu.

„Tikimės, kad lankytojai norės išvysti vietą, kur savo gyvenimo pradžioje rezidavo kunigaikštis Gediminas“, – vylėsi muziejaus darbuotoja.

Ne visiems 2020-ieji buvo sėkmingi

Gausiau pernai buvo lankomi ir Molėtų bei Klaipėdos rajonai, taip pat Kretinga, Anykščiai. Beje, Vilniaus rajone pernai trečiąjį ketvirtį apgyvendinta 107 proc. svečių daugiau nei atitinkamu laikotarpiu 2019 m. Daugiau klientų vasarą bei rudens pradžioje sulaukė ir apgyvendinimo įstaigos Prienų, Plungės, Vilkaviškio, Zarasų, Marijampolės, Raseinių ir Utenos rajonuose. Vis dėlto dėl COVID-19 pandemijos ir sumažėjusio užsienio turistų srauto, daugeliui apgyvendinimo įstaigų praėję metai nebuvo itin sėkmingi. Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. jos sulaukė 2,2 mln. turistų (46 proc. mažiau nei 2019 m.), iš jų užsieniečių – 505,6 tūkst. (73,4 proc. mažiau). Ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį buvo apgyvendinta 320,8 tūkst. turistų, o tai yra 61,6 proc. mažiau nei per tą patį 2019 m. laikotarpį. Turistų iš užsienio apgyvendinta 50,2 tūkst., arba 87,2 proc. mažiau, šalies gyventojų – 270,6 tūkst., arba 38,9 proc. mažiau.

Daugiausiai turistų viešbučiai, svečių namai bei moteliai sulaukė iš Ukrainos – 6,3 tūkst. ir iš kaimyninių šalių (Baltarusijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos), kurių apgyvendinta 16,9 tūkst. Turistų skaičius iš Europos Sąjungos šalių (neįskaitant Jungtinės Karalystės), palyginti su 2019 m. ketvirtuoju ketvirčiu, sumažėjo 88,4 proc. ir sudarė 20,6 tūkst.

Statistikos departamento duomenimis, apgyvendinimo įstaigos dėl veiklos suvaržymų, susijusių su COVID-19 pandemija, praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, paslaugų sektoriuje patyrė didžiausią nuosmukį – 43 proc., kelionių agentūrų, ekskursijų organizatorių, išankstinio užsakymo paslaugų ir susijusios veiklos įmonių apyvarta sumažėjo 19,5 proc.

„Šilalės artojo“ inform.

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Penktadienis, 05 kovo 2021 14:51