Rugsėjis į mokyklas neša nerimą

Ketvirtadienį mokyklinis skambutis vėl pakvies vaikus - prasideda dar vieni mokslo metai. Tačiau ir šiemet mokinių mažėja, todėl dalis suolų liks tušti. Nauja tik tai, jog nuo šio rudens tuščias vietas klasėse finansuoti turės savivaldybė.

Išlieka mažėjimo tendencijos

Šį rudenį Lietuvoje pradedamas įgyvendinti privalomas priešmokyklinukų mo­ky­mas. Ne pirmas ruduo še­šiamečiai skuba į mokyk­las, todėl didelių permainų nesitikima, nereikės ir papildomų etatų. Visgi Šilalės savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Rasa Kuzminskaitė pripažįsta, kad tikėtasi sulaukti net 30 priešmokyklinukų daugiau.

„Vienas kitas gal dar atsiras, bet aišku, jog didžioji dauguma vaikų tik deklaruoti mūsų rajone, o gyvena kitur - gal net užsienyje“, - sako vedėja. 

R. Kuzminskaitė suskaičiavo, kad šiemet rajono mokyk­lose mokysis maždaug 150 mokinių mažiau. Pradinukų bei priešmokyklinukų, lygi­nant su praėjusiu rugsėju, ma­žėja penkiasdešimčia, vy­res­niųjų klasių mokinių – šim­tu.

„Nors mažėjimo tendenci­jos lėtėja, jos vis dar išlieka“, - sako Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja.

Šį faktą labiausiai pajus Obe­lyno pagrindinė mo­kykla. Pir­mą kartą joje formuojama jungtinė klasė, pa­prastai atverianti kelią mokyklos nykimui. Gali būti, kad to priežastys slypi tėvų siekyje ga­rantuoti savo vaikams kiek įma­noma geresnį išsilavinimą bei vežioti juos į miesto mokyklas.

Jungtinių klasių bus ir Ža­deikių pagrindinėje. Nors klasių komplektų čia nesumažės, tačiau dar daugiau suolų liks tuščių - jau dabar aišku, jog Žadeikių pagrindinėje šiais mokslo metais mokinių skaičius sumažės gera dešimtimi.

Niekas garsiai nesako, bet ne pati geriausia padėtis ir Drobūkščių pradinio ugdymo skyriuje: šiemet čia planuojama mokyti dešimt iki­­mokyklinukų, dviejo­se jung­ti­nėse klasėse bus aš­tuo­niolika pradinukų. Vis dėl­to ši mokykla dar keletą metelių greičiausiai laikysis, o kai kurių kitų, net pavadintų daugiafunkciais centrais, nykimas gali prasidėti jau po kelių dienų.

Diskusijų išvengti nepavyks

Didžiausių netikėtumų šis rugsėjis gali pažerti Bijotų bei Tenenių daugiafunkciams cent­rams. Ir viename, ir kitame planuojama turėti po dvi jungtines pradinukų klases. Ta­čiau ir jos bus labai nedidelės.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistų duomenimis, Bijotų daugiafunkciame centre šiemet turėtų mokytis du pirmokai, vienas antrokas, penki trečiaklasiai ir keturi ketvirtokai. Iki­mokyklinio ugdymo grupėje bus trys priešmokyklinukai.

Nė kiek ne geriau atrodo Te­nenių daugiafunkcio centro perspektyvos: pirmą klasę lan­kys du, antrą - trys, trečią - du, ketvirtą - šeši mokiniai. Gerokai daugiau tikimasi sulaukti priešmokyklinu­kų - rugsėjo 1-ąją jų turėtų ateiti aštuoni. Jei tik tų vaikų tėvai nepersigalvos ir neišveš savo pradinukų mokytis į didesnes mokyklas.

„Tikrai nenorėčiau, kad ma­no vaikas tokioje mokyk­loje mokytųsi. Kaip turėtų Bi­jo­tuose jaustis vienas antrokas tarp keturių ketvirtokų? O paskui norime gerų egzaminų rezultatų. Dvylika vaikų per keturias klases nėra mokykla. Ir kai pasakai, jog mūsų rajone yra tokių mokyk­lų, sako, kad per gerai gyvename. Apie jokią ekonomiką šiuo atveju negalime kalbėti: dvylika vaikų moko trys mokytojai, dirba keturi kūrikai, sargas  ir dar karštus pietus iš Pajūrio reikia atvežti“, - piktinasi savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus.

Kaimo reikalų komiteto posėdyje užsimezgusios dis­ku­sijos, matyt, nepavyks iš­veng­ti ir prasidėjus naujiesiems mokslo metams. Mero pava­duo­tojas Valdemaras Ja­se­vi­­čius informavo, jog prie mo­­kyklų klasių komplektų su­­darymo prisieis grįžti po mėnesio, kai bus aiškiau, kiek iš tikrųjų mokinių yra rajono mokyklose. 

Teks papurtyti biudžetą

Moksleivių išlaikymas mokyklose iki šiol buvo valstybės rūpestis, savivaldybė iš savo biudžeto finansuodavo tik mokyklų ūkinius poreikius. Nuo šio rudens  iš rajono biudžeto gali tekti skirti lėšų ir mokinio krepšeliui - ministerija reikalauja, kad už tuščias vietas klasėse sumokėtų savivaldybės.

Tikimasi, jog tai paskatins rajono vadovus prisiminti ekonomiką ir nelaikyti mokyk­lo­se pustuščių klasių.

R. Kuzminskaitė pripažįsta, kad visoms rajono mokyk­loms, išskyrus daugiausiai mo­kinių turinčią Šilalės Da­riaus ir Gi­rė­no progimna­ziją, moksleivių krep­šelio lėšų trūksta. Taip yra dėl to, jog didžioji dalis vaikų mokosi kaimo mokyklose. Savivaldybės tarybos nariai jau dabar norėjo sužinoti, kiek pinigų iš biudžeto gali tekti papildomai skirti mokyk­loms, tačiau atsakymo nesulaukė.

Iki šiol savivaldybėms bu­­­vo leidžiama perskirstyti 7 proc. valstybės skiriamo moks­­lei­vių krepšelio. Taip buvo nuskriaudžiamos di­džio­sios mo­­­kyklos, bet iš­sau­gomos ma­žosios kaimo mokyklė­lės.

Pasak Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos, kol kas nėra aišku, kaip savivaldybė turės padengti iki šiol valstybės finansuotas tuščias vietas klasėse. Jos manymu, turės būti užskaita: kai kuriose didžiųjų mokyk­lų klasėse yra daugiau kaip po 20 mokinių, todėl jie „padengtų“ kitose, neskaitlingose klasėse esančias tuščias vietas.

„Kitu atveju būtų nelogiška: pinigų trūktų net gimnazijoms“, - įsitikinusi R. Kuz­mins­kaitė.

Kaip bus iš tiesų ir kiek tuščių suolų liks mūsų rajono mokyklose, paaiškės jau po kelių dienų.

Tik skaičiai 

Šiemet rajono mokyklose planuojama sukomplektuoti 20 priešmokyklinio ugdymo grupių ir 168 klases.

Rugsėjį mokyklos priims 298 priešmokyklinukus, pagal bendrojo ugdymo programą turėtų mokytis 3147 mokiniai.

Suaugusiųjų mokykloje šiemet žada mokytis 20 mokinių, bus sudarytos 3 specialiosios klasės.

Daugiausiai mokinių - net 755 - rugsėjo 1-ąją turėtų sulaukti  Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazija. Joje numatyta sukomplektuoti 33 klases. Progimnazijoje formuojamos ir 4 priešmokyklinukų klasės, jose laukiama 84 vaikų.

Kaimo mokyklų lyderis - Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazija. Šiais metais joje ketina mokytis 352 mokiniai bei 25 priešmokyklinukai. Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnaziją žada lankyti 491 gimnazistas. Jeigu trečioje gimnazijos klasėje bus 109 mokiniai, mokykla turės teisę formuoti papildomą klasę. Tokiai išlygai ketvirtadienį pritarė Šilalės savivaldybės taryba.

Daiva BARTKIENĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

 

Atnaujinta Antradienis, 06 rugsėjo 2016 08:34