Logo
Spausdinti šį puslapį

Žada, kad reabilitacija ligoninėje pranoks net sanatorijas

Pasakymas, kad sveikata yra brangiausias žmogaus turtas, įgauna vis didesnę prasmę. Jei anksčiau ja susirūpindavome tik tuomet, kai imdavo kaustyti skausmai, tai dabar vis labiau suprantame, jog, norėdami išlikti darbingi, negalime laukti, kol įsisirgsime. Pagalbą savijautai gerinti ryžosi siūlyti ir Šilalės ligoninė – teigiama, kad neva čia bus galima gauti tokias pat ar net geresnes paslaugas, kaip bet kurioje sanatorijoje. 

Reabilitacija – ne tik šilališkiams

Šį rudenį Šilalės ligoninės Fi­zinės medicinos ir reabilitaci­jos skyriaus patalpos bei jose bu­vusi įranga pasikeitė iš esmės, o pacientus sutinka jaunas ir draugiškas personalas. Gy­dy­­to­­jas Rytis Butkus sako per die­ną priimantis ir fizioterapijos procedūras paskiriantis kelioms dešimtims žmonių, todėl pacientų šiame skyriuje netrūksta. Daugėja ir atvykstančiųjų su ambulatorinės reabilitacijos paskyrimais – šiemet sveikatos atstatymui po traumų ir sunkių ligų Šilalės ligoninę pasirinko apie 200 žmonių. Paslaugomis, pasak ligoninės atstovų, naudojasi ir pacientai iš kaimyninių Šilutės, Rietavo, Ra­seinių savivaldybių, pasitaiko netgi kėdainiškių ar uteniškių.

„Priimame visus, turinčius nukreipimą ambulatorinei reabilitacijai, dar paraginame, kad atsivežtų savo tėvus, senelius, papasakotų iš užsienio grįžusiems giminaičiams. Kam priklauso Teritorinių ligonių kasų apmokamos paslaugos, mokėti už procedūras nereikia, kiti gali susimokėti – ligoninė nėra pelno siekianti bendrovė, kainos pas mus žmoniškos, visiems įkandamos“, – tikina gydytojas R. Butkus. 

Atvykusiems iš tolimesnių šalies vietų siūloma išsipirkti vienvietę palatą, o norintiems – ir ligoninės maitinimą. Paslaugų dienai kaina yra tik apie 11 eurų.

Investavo daugiau nei pusę milijono 

Antri metai kartu su Rusijos federacijos Kaliningrado srities Baltijsko miesto ligonine Šilalės medikai įgyvendina medicininių paslaugų prieinamumo ir kokybės gerinimo programą. Šilalės ligoninei iš jos skirta 650 tūkst. Eur – 90 proc. šios sumos finansuoja Europos Są­jungos struktūriniai fondai, todėl rajono savivaldybei užteko prisidėti tik 65 tūkst. Eur.  

Šilalės ligoninės ūkio administratorius Alfonsas Motuzas teigia, jog didžioji dalis lėšų – apie 450 tūkst. Eur – išleista ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus patalpų remon­tui bei vertikalių vonių įrengimui. Su­remontuota ir dalis Palaikomojo gydymo bei slaugos skyriaus patalpų, kuriose įkurti keturi nauji masažo kabinetai, perkelti parafino aplikacijų kabinetai. Pakeista ir elektros instaliacija, įrengta vėdinimo bei šildymo sistema. Pagaliau sutvarkyti įėjimo į ligoninę laiptai, kurie iškloti neslidžiomis akmens masės trinkelėmis, įrengta neįgaliųjų įvažiavimo rampa. 

Dabar Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius ligoninėje užima net 618 kv. m. Iki projekto pradžios čia veikė druskų kambarys, buvo daromos parafino aplikacijos, kineziterapija, tačiau skirtas finansavimas sudarė galimybę nupirkti dar daugiau naujos įrangos ir praplėsti vandens pro­ce­dūras. Iš projekto naujai įrangai įsigyti skirta 100 tūkst. Eur.

„Ligoninės įranga nebeatitiko reikalavimų, nes neturėjo ES CE sertifikato, todėl jau bene pusantrų metų negalėjome naudoti daugybės prietaisų“, – pripažįsta A. Motuzas.  

Pasak jo, iki birželio pradžios planuojama suremontuoti kelią nuo Pri­ėmimo ir skubiosios pagalbos skyriaus iki atskiro įėjimo į Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių. Tam yra numatyta 29 tūkst. Eur. Bet greičiausiai pinigų pritrūks, todėl teks jų ieškoti arba ligoninės, arba savivaldybės biudžete. 

Reabilitacijos skyrių atnaujino ir Bal­tijsko miesto ligoninė. Tik jos administ­racija didžiąją dalį lėšų buvo suplanavusi aplinkai tvarkyti – tiesė kelius ir klojo šaligatvius, kad medikams bei pacientams nereikėtų bristi purvo. 

Prie jūros geriau važiuoti pasveikus 

Fizinės medicinos gydytojas R. But­kus džiaugiasi atnaujintu skyriumi – ja­me sumontuoti tokie šiuolaikiški prietaisai, kuriuos, jo teigimu, iki šiol turėjo tik Kauno sveikatos mokslų universiteto klinikos. Lazerinė stimuliacija ir smūginės bangos 2–3 kartus pa­grei­ti­na ląstelių atsinaujini­mą bei paskati­na skaudamų sąnarių, raumenų, nervų, sausgyslių, žaizdų gijimą. Lazerinis prie­­­tai­sas naudojamas gydant tuos žmo­nes, ku­riems įprastos procedūros ne­pa­­de­da. Kvan­­ti­nės medicinos įranga su­­dė­tin­ga ir brangi, todėl su ja gali dirbti tik gydytojas.

Pasak R. But­kaus, ypač džiugina ir įrengtas liftas – atsirado galimybė ne­įgaliesiems ant­rame ligoninės aukšte teikti parafino, masažo, kineziterapijos, elektros stimuliacijos procedūras. 

Kompiuteri­zuo­ta stuburo tempimo įranga, nauji magneto žiedai, ultragar­so, šviesos terapijos aparatai, daug prie­monių gydomajai mankštai – iš vi­so nupirkta net 68 vienetai medicininės įrangos. Kol kas nedaugelis šalies li­goninių turi ir pasyvaus judesio kine­tikos aparatą, judinantį sustingusias žmo­gaus galūnes. Jis taip pat brangus, kainavo 10 tūkst. Eur – jei ne projektas, gydytojo manymu, ligoninei tokia aparatūra būtų buvusi per brangi. 

Nauji aparatai nupirkti ir peties, rankų, kelio bei čiurnos sąnarių judrumui atstatyti. Gydytojo teigimu, projekto biudžetas leido išsirinkti Vokietijoje ir Ja­ponijoje pagamintus medicininius prietaisus. 

Bet kone didžiausias stebuklas – ne­įgaliesiems pritaikytas baseinas su vertikalia stuburo tempimo įranga, vandens masažo sienelėmis. Vienu metu ja­me gali būti mankštinami 3–4 žmonės. Yra ir keltuvas neįgaliesiems.

„Tokias vertikalias vonias turi ne kiek­viena sanatorija. Miesteliui, kuria­me tė­ra vos 4 tūkst. gyventojų, toks skyrius yra prabanga. Užsimojome plačiai, kad nenusileistume nei Drus­ki­nin­kams, nei Pa­langai. Galiu garantuo­ti, jog ligoninėje kiekvienas pacientas, atvykęs ambula­torinei reabilitacijai, gaus daugiau procedū­rų nei bet kurioje sanatorijoje, ir jos bus pigesnės. Ši­lalėje nėra tik jū­ros, bet prie jos nuvažiuo­ti yra smagiau pasveikus“, – šypsosi gydytojas.

Gydo geriau už tabletes

Medikai pripa­žįsta, jog rasti pa­cientų, kurie nesiskųstų įvairiausiais neurologiniais skausmais, galūnių tirpimu ar kraujotakos sutrikimais, nėra paprasta. Ligos jaunėja, daugėja ir problemų dėl stuburo, skausmą sukeliančių judamojo aparato sutrikimų, jauni žmonės patiria aktyvaus laisvalaikio pramogų sukeltų traumų, kurios negydomos vėliau primena apie save skausmais. 

„Žmonės dažniausiai nori pagyti išgėrę tabletę, bet fizioterapija ir reabilitacija turi tokį poveikį, kokio cheminiais preparatais nepasieksi“, – tvirtina fizinės medicinos gydytojas R. Butkus.

Pasak jo, sveikatinimo procedūros gelbsti net ir po sunkių COVID-19 ligos komplikacijų – tą turėtų žinoti vidutine ir sunkia forma persirgę gyventojai, dažniausiai dar ilgai patiriantys liekamuosius reiškinius: kosulį, dusulį, silp­numą, galvos skausmus. 

Ar bus Šilalėje kam dirbti su pačia moderniausia aparatūra? R. Butkus tikina, jog specialistų, galinčių teikti sveikatinimo paslaugas, ligoninėje nepritrūks. Įsteigus du naujus etatus, dabar skyriuje dirba 16 darbuotojų. Yra numatytas ir rezervas ambulatorinei rea­bilitacijai sustiprinti – gydytojas bet kada gali pasikviesti į pagalbą tris slaugytojas iš Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus. 

„Ar stiprinti sveikatą laiko ras patys žmonės, priklauso tik nuo jų požiūrio. Bet neabejoju, jog norint, viskas yra įmanoma“, – tvirtina gydytojas. 

Daiva BARTKIENĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Ketvirtadienis, 30 Gruodžio 2021 09:37
2016 © „Šilalės artojas“ – Šilalės rajono laikraštis. Visos teisės saugomos