Pokyčiai, svarbūs visiems

Nuo sausio 1-osios įsigaliojo naujasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas (ANK). Iki tol ga­liojęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksas (ATPK) su kai kuriais pakeitimais priimtas dar sovietmečiu.

Naujuosius pokyčius „Šilalės artojo“ skai­tytojams pakomentuoti paprašėme Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilalės policijos komisariato viršininko pareigas einančio Zigmanto Grabausko bei Šilalės rajono apylinkės teismo pirmininko pareigas laikinai ei­nan­čio teisėjo Osvaldo Briedžio.

Ankstesni pakeitimai didžiausių problemų neišsprendė

„Administracinės teisės pa­žei­dimų kodekso pakei­ti­­mų nuo jo įsigaliojimo 1985-ai­siais buvo įvairių. Ta­čiau jiems trūko vientisumo, kad būtų už­tikrinta nuobaudų darna tarp Administracinio ir Bau­džia­mojo kodeksų“, - sakė Z. Gra­­bauskas.

Komisariato viršininko teigimu, naujajame ANK nelieka gana griežtos laisvės suvaržymo bausmės - arešto. Nuo šiol ji taikoma tik Baudžiamojo kodekso (BK) pagrindu. Pa­sak pa­rei­gūno, didesnių mies­­­tų areštinėse net būdavo sudaromos eilės, kada kas atvyks „atsėdėti parų“. Tokie prasižengėliai, vengiantys piniginių baudų, kainuodavo vi­siems mokesčių mokėtojams, nes juos reikia maitinti, suteikti šiltas patalpas bei pan. Panaikinus šią baus­mę, anot komisariato viršininko, akivaizdžiai su­­mažės naš­ta mokesčių mokėtojams.

Naujajame kodekse nelikus administraci­nio arešto, jis kei­čiamas viešai­siais dar­bais, vie­ną areš­to dieną pri­lyginant 3 valandoms vie­šųjų darbų. As­meniui nesutikus ar vengiant juos atlikti, neatliktoji arešto dalis keičiama į baudą, vieną arešto dieną prilyginant 17 eurų baudai.

„Atsiranda mažai pavojingos veikos sąvoka. Kaip pavyzdį galima įvardyti situa­ciją, kuomet mo­čiutė, atėjusi į parduo­tuvę, tarkime pa­va­gia maišelį ar, važiuojant automobiliu, greitis vir­šijamas iki 10 km/val. Tai nelaiko­ma itin pa­vojinga veika. Kad nebūtų pareigūnų interpre­tacijų, tokios veikos kriterijus nustato institucijų, kurių pareigūnai turi teisę pradėti administracinio nusižengimo teiseną, va­do­vai. Esant mažai pavojingai veikai, nebe­reikės rašyti­nių įspėjimų, bus ma­žiau popieriz­mo“, – vardijo naujojo kodekso privalumus komisariato viršininkas.

Tramdys vairuojančius taurelės mėgėjus

Bene didžiausias skaudu­lys – neblaivūs vairuotojai. Dėl jų kaltės kyla grėsmė kiekvienam eismo dalyviui. Tačiau nepaisant nuolatinių raginimų apsvaigus nesėsti už vairo, neretai į tai numojama ranka – viliamasi, jog blogiausiu atveju gal atsipirks bauda ar pan. Bet ir viena žūtis keliuose yra daug. Tad naujajame kodekse numatomos griežtesnės baudos už vairavimą neblaiviam, o nustačius didesnį alkoholio kiekį nei 1,5 promilės, jau grės ir baudžiamoji atsakomybė.

„1,5 promilės alkoholio yra laikoma vidutiniu girtumu, už kurį atsakomybėn traukiama pagal Baudžiamąjį kodeksą. Tada vairuotojui gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų. Numatyta galimybė atimti teisę vairuoti iki 3 metų ar konfiskuoti automobilį.

Laisvės atėmimas iki vienerių metų – itin griežta bausmė. Manau, šį pokytį kodekse lėmė pastarųjų metų įvykiai, kai dėl girtų vairuotojų kaltės žuvo ar buvo sužalotas ne vienas žmogus. Nors mūsų rajono statistika šiuo klausimu palyginti yra nebloga, visgi netrūksta vairuotojų, kurie ir pakartotinai sėda už vairo išgėrę“, – sakė Z. Grabauskas.

Komisariato viršininko tei­gimu, per vienuolika 2016 m. mėnesių neblaivūs vairuo­tojai rajone sukėlė 4 eismo įvy­kius, kurių metu žmonės ne­nukentė­jo (per tą patį 2015-ųjų laikotar­­pį – 8 avarijos). Dėl apsvaigusių vai­ruotojų kaltės mūsų rajone per minėtą 2016 m. laikotarpį sužaloti 2 as­menys (2015 m. – 5). Pernai, iki gruodžio 1 d., įkliuvo 65 neblaivūs vairuotojai, iš kurių 13 šį pažeidimą padarė nebe pirmą kartą.

Pareigūnai darbui pasiruošę

„Prieš įsigaliojant naujajam kodeksui, vyko specialūs mokymai pareigūnams, jie privalėjo išlaikyti testus. Galiu užtikrintai pasakyti, kad mūsų pareigūnai darbui yra pasirengę. Gal iš pradžių ir bus nesusipratimų, tačiau tikiuosi, jog didesnių nesklandumų išvengsime“, – vylėsi Šilalės policijos komisariato viršininkas.

Z. Grabauskas taip pat informavo, kad atimti vairuotojų pažymėjimai nuo šiol bus saugomi VĮ „Regitra“. Tačiau paimtieji iki 2016-ųjų gruodžio pagal senąją tvarką liks komisariate.

Pokyčius vertina teigiamai

Šilalės policijos komisariato viršininkui pritaria ir Šilalės rajono apylinkės teismo pirmininko pareigas laikinai einantis teisėjas O. Briedis. Jo manymu, sugriežtinus atsakomybę už vairavimą išgėrus, tikimasi sumažinti didžiulę riziką keliuose, kai neretai žūsta niekuo dėti asmenys.

„2016 m. Šilalės rajono apylinkės teisme administracine tvarka už transporto priemonių vairavimą neblaiviam buvo nubausta apie 110 asmenų, iš kurių 18 vairavo apsvaigę nuo alkoholio pakartotinai. Kiek mažiau nei penktadalis pažeidėjų neturėjo teisės vairuoti. Tarp neblaivių vairuotojų – net 15 moterų. Dažniausi pažeidėjų pasiteisinimai yra: „Vairavau, nes jaučiausi blaivus“, „Ne­gė­riau, o tik su­valgiau saldainį su alkoholiu“, „Vai­ra­vau, nes rei­­kėjo grįžti na­­mo“, „Iš va­­ka­­ro išgėriau 1-2 bu­te­lius alaus ar trupu­tį degti­nės“ bei pan.“, – šokiruojančią sta­­tistiką atskleidė teismo pir­­­mininkas.

Keičiasi baudų dydžiai vairuotojams

O. Briedis pa­­aiškino, jog nau­jajame kodekse numatomi ir kitokie baudų dydžiai. Daugeliu atveju baudos yra didinamos, kai ku­rios - tik suapvalinamos.

„Kaip pavyzdį galima paminėti transporto prie­monių vairavimą neap­si­draudus transporto priemonės savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu arba nesant juo apdraustam. Tokiu atveju galės būti taikoma ženk­liai didesnė bauda. Anksčiau ji siekė 23-34 Eur, o dabar numatyta 60-120 Eur. Naujasis kodeksas už įregist­ruotų arba išregistruotų transporto priemonių be vals­tybinio numerio ženk­lų vairavimą leidžia taikyti baudą nuo 60 iki 120 Eur, kai iki šiol buvo nuo 28 iki 57 Eur. Ženkliai didinamos baudos ir viršijus greitį daugiau nei 50 km/val. ATPK už šį pažeidimą buvo numatyta 289-434 Eur bauda su teisės vairuoti atėmimu nuo 1 iki 6 mėn., o ANK už tokią veiką leidžia skirti 450-550 Eur baudą su teisės vairuoti atėmimu nuo 1 iki 6 mėn. Už viešosios tvarkos pažeidimą galima maksimali bauda sieks 140 Eur, kai tuo tarpu ATPK ji buvo 86 Eur. Be to, numatyta atsakomybė ir už pakartotinį viešosios tvarkos pažeidimą. Šiuo atveju bauda bus nuo 140 iki 240 Eur. Ankstesniame kodekse už pakartotinį viešo­sios tvarkos pažeidimą dides­nė nuobau­da netai­ky­ta“, – atkreipia dėmesį į pa­sikeitimus O. Brie­dis.

Naujasis kodeksas – pagal europines tendencijas

Dar vienas pokytis naujajame kodekse yra aktualus tėvams, turintiems vadinamųjų sunkaus charakterio vaikų. Iki šiol už jų išdaigas baudas mokėti privalėdavo tėvai.

„Nepilnamečiams atsako­mybė numatyta nuo 16 me­tų. Tačiau už nepilnamečių nuo 14 iki 16 m. padarytus kai kuriuos pažeidimus administ­racinėn atsakomybėn buvo traukiami tėvai arba globėjai (rūpintojai). Nau­jasis ko­deksas naikina tėvų ar globėjų administracinę atsakomybę už 14-15 m. vaikų padarytus administracinius teisės pažeidimus. Tėvai bus traukiami administracinėn atsakomybėn tik už tėvų valdžios nepanaudojimą ar panaudojimą priešingai vaiko interesams, t.y. už kaltas veikas. Taip pat jei administracinio nusižengimo požymių turin­čią veiką padaro nepil­na­me­tis nuo 14 iki 16 m., atlikus tyrimą, informacija apie tai ir apie nusižengusį nepilnametį turi būti perduota savivaldybės administ­racijai“, – aiškino teismo pir­mininkas.

Jo teigimu, naujai įsigaliojusiame kodekse kai kurios veikos pagal pavojingumą pris­kiriamos prie mažiau pavojingų nei Baudžiamajame kodekse. Todėl pagal Europo­je vyraujančias tendencijas lai­koma, kad už administ­ra­ci­nius nusižengimus skirti areštą yra neadekvatu. Nau­­juoju ko­dek­su, anot O. Brie­­džio, siekiama nuo nusi­kalstamų veikų ar administracinių nu­sižengi­mų darymo atgrasyti bauda ar ad­mi­nistracinio poveikio prie­monėmis. Todėl kodekse numatyta naujovė – įparei­goti pažeidėją dalyvauti prevencijos, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinį elgesį keičiančiose programose ar specializuotuose kursuose. Tokiomis priemonėmis bus bandoma paveikti neprižiūrinčius vaikų, smurtaujančius ar vartojančius nar­kotikus asmenis.

„Administracinių nusižengimų kodekse numatytos trys administracinių nuobaudų rūšys: įspėjimas, bauda ir viešieji darbai. Pastarieji skiriami kaip alternatyvi administracinė nuobauda, šio kodekso nustatyta tvarka ja pa­keičiant baudą ar jos dalį. Kitos nuobaudos numatytos kaip administracinio poveikio prie­mo­nės - draudimas lankytis vie­šose vietose vykstančiuose renginiuose. Tai galėtų būti taikoma asmenims, pažeidinėjantiems juose viešąją tvarką“, – komentavo teismo pirmininkas.

Įsigaliojus naujajam Admi­nist­racinių nusižengimų kodeksui, dalis iki šiol buvusių pažeidimų perkelta į Bau­džiamąjį kodeksą, o tokiu būdu ir sugriežtinta atsakomybė už juos. Nedidelio narkotinių medžia­gų kiekio laikymas, vairavimas esant vidutiniam gir­tumo laipsniui, pasipriešini­mas pareigūnams – tai tik dalis nusižengimų, už kuriuos atsakyti teks pagal Bau­džia­mąjį kodeksą.

Morta MIKUTYTĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Antradienis, 17 sausio 2017 09:17