„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Ar tau reikia pokalbio iš širdies?

Galbūt jau kurį laiką svarstai, kad norėtumei su kažkuo pasikalbėti apie tai, kaip jautiesi? O gal nedrįsti atsiverti, svarstai, ar verta? Pokalbis iš širdies turbūt yra viena gražiausių dovanų, kurią žmogus gali padovanoti kitam žmogui. Jis veda į supratimą, palaikymą, nusiraminimą, mažina vienatvės jausmą ir gali padėti atrasti reikalingą sprendimą sudėtingoje situa­cijoje. Pokalbio dėka žmonės tampa artimesni, stiprėja tarpusavio ryšys, atsiranda saugumo jausmas, jog ir kitą kartą bus kam atsiverti.

Atsakykite į klausimus ir suskaičiuokite teigiamus atsakymus. 

* Ar atrodo, kad neturi kam papasakoti apie savo jausmus?

* Ar atrodo, jog niekas tavęs negali suprasti? Ar artimiausiems žmonėms gali papasakoti tik apie malonius savo išgyvenimus, o apie nemalonius nutyli?

* Ar prieš užmiegant sunku nustoti galvoti apie įvairius rūpesčius?

* Ar būna, kad viduje tiek daug jausmų, jog sunku suprasti, kaip jautiesi?

* Ar būna, jog sunku įvardinti, kaip jautiesi?

* Ar dažnai nenori jaustis taip, kaip jautiesi (pykti, liūdėti, bijoti)?

* Ar norėtumei kam nors išsipasakoti, bet nedrįsti?

* Ar manai, jog niekam nerūpi, kaip tu jautiesi?

* Ar būna, jog bandai pamiršti apie savo savijautą ar nusiraminti gerdamas alkoholį, rūkydamas?

Suskaičiuok, į kiek klausimų atsakei „Taip“. Jei atsakei „Taip“ į: 0–2 klausimus, atrodo, jog pokalbiai iš širdies tau yra pažįstami ir gali atsiverti kitam žmogui. Turbūt turi keletą žmonių, kurie tave supranta ar kuriems gali pasipasakoti. Svarbu, kad pasikalbėtumei su patikimu žmogumi apie tuos klausimus, į kuriuos atsakei „Taip”; 

Jei „Taip“ atsakymas yra į 3–6 klausimus, panašu, jog nuoširdžių pokalbių tau trūks­ta. Galbūt šiuo metu išgyveni sunkesnį laiką. Po­kalbis iš širdies gali padėti pasijusti ramiau. Verta susikurti progą pokalbiui su patikimu žmogumi, padaryk tai dar šią savaitę; 

7–10 klausimų – pokalbio iš širdies reikia labai skubiai. Atrodo, kad tave slegia rūpesčiai, jausmai ir svarbu jais pasidalinti. Galbūt nesijauti, jog turi kam papasakoti apie savo išgyvenimus. Tokiu atveju gali kreiptis į „Jaunimo liniją”.

Kaip pasiruošti pokalbiui iš širdies?

Išsirink žmogų, kuriam norėtumei atsiverti. Pagalvok, kuo pasitiki, su kuo tau bend­rauti yra miela.

Rasti laiką, kad nereikėtų skubėti ar nuolat žvilgčioti į laikrodį.

Išsirink ramią vietą, jog niekas netrukdytų.

Giliai įkvėpk ir pradėk pasakoti tiek, kiek gali. Pokalbis gali vykti ir lėtai, mažais žingsneliais.

Norint atsiverti, neabejotinai labai svarbu rasti patikimą žmogų. Kai kurie žmonės nesijaučia savo aplinkoje tokių turintys, tad pokalbius iš širdies jiems dovanoja „Jaunimo linijos” savanoriai. „Jaunimo linijoje” savanoriai budi ištisą parą ir atsiliepia telefonu 8 800 28888, atsako į elektroninius laiškus ir internetinius pokalbius. 

Skirkite 1,2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio, kad nuoširdžių ir gelbėjančių pokalbių būtų daugiau.

* * *

„Jaunimo linija“ – viena didžiausių Lietuvoje veikiančių nemokamos emocinės paramos telefonu ir internetu tarnyba. Kasdien ji sulaukia vidutiniškai 140 skambučių! Tačiau „Jau­nimo linijos“ savanoriai dėl lėšų stokos atsiliepia tik į 72 proc. skambučių. 

Apie 350 savanorių stengiasi apsaugoti jaunimą nuo didžiausių gyvenime klaidų: pasikalbėti iš širdies su tais, kuriuos slegia depresija ar net kamuoja mintys apie savižudybę. 59 proc. jaunų žmonių susiduria su emociniais sunkumais. 

2018 m. dėl emocinės paramos į „Jaunimo liniją“ buvo kreiptasi 42 tūkst. 940 kartų telefonu, įvyko 2249 pokalbiai internetu ir buvo atsakyta į 1102 laiškus. 

„Jaunimo linija“ yra nevyriausybinė, ne pelno siekianti organizacija, veikianti nuo 1991 m. privačių asmenų, verslo ir valstybės paramos dėka. 

Jovita JARUTIENĖ