Logo
Spausdinti šį puslapį

Šilalės viešoji biblioteka – inovatyviausia šalyje

Praėjusį penktadienį Lietuvos savivaldybių viešųjų bib­liotekų asociacija paskelbė „Metų nominacijas“ pra­ėju­siais metais labiausiai pasižymėjusioms šalies biblio­te­koms. Šilalės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai atiteko „Inovacijų bibliotekos“ nominacija už inovatyvią veik­lą, naujų paslaugų ir edukacijų kūrimą, nuotolinių renginių organizavimą ir neformalųjį švietimą panaudojant informacines technologijas. „Tai svarbus apdovanoji­mas ir aukštas įvertinimas ne tik mūsų bibliotekai, bet ir visam rajonui. Dėkoju visam bibliotekos kolektyvui už atsidavimą savo darbui ir sėkmingai įgyvendintas idėjas panaudojant inovacijas“, – tardama padėkos žodžius ir džiaugdamasi puikia naujiena sakė Šilalės rajono sa­vi­val­dy­bės viešosios bibliotekos direktorė Astutė No­rei­kienė.

Karantino metu gimė nauja paslauga – virtualūs renginiai

Praėjusiais metais Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka organizavo virtualius susitikimus su globaliais šilališkiais, savo darbais ir pasiekimais garsinančiais Šilalės vardą Lietuvoje ir pasaulyje: Lietuvos dviratininkas ir Šilalės garbės pilietis Ramūnas Navardauskas, multimedijų žurnalistė Berta Til­mantaitė, Kembridžo universi­teto doktorantė, virusolo­gė Ing­rida Olendraitė, menininkė ir freskų tapytoja Aušrinė Pu­dže­vytė ir kt. Šie nuotoliniai susitikimai – projekto „Online: pasaulio šilališkiai“ dalis, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Šilalės rajono savivaldybė.

„Projektas suteikė galimybę įkurti mažąją įrašų studiją, atnaujinti IT įrangą, išmokti dirbti su įvairiomis transliavimo programomis bei sukurti visiškai naują paslaugą bibliotekoje. Taigi, pirmą kartą pradėtos rengti tiesioginės transliacijos ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Pietų Afrikos, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos. Tai ženkliai padidino kultūros paslaugų prieinamumą, ypač karantino laikotarpiu. Virtualūs renginiai sulaukė didžiulio pasise­kimo ir per 12 tūkst. peržiūrų bibliotekos facebook puslapyje. Tačiau labai svarbu paminėti, jog projektas dar ir padėjo pasiekti svarbų tikslą – ryšio atnauji­ni­mą su išvykusiais kraštiečiais“, – sakė šio projekto vadovė, Ko­mu­ni­ka­ci­jos ir informa­cinių technologijų skyriaus vedėja Rima Nor­vi­lienė.

Įgyvendinant projektą „Nuo aušros iki aušros jos burtų keruos...“ (projekto vadovė, Skai­ty­tojų aptarnavimo skyriaus ve­dėja Danutė Šimkienė), dalį veik­lų teko perkelti į virtualią erd­vę: surengtas virtualus susitikimas su „Lubinų kavos“ atstove Danguole Bag­do­na­vi­čiū­te, ku­ri pristatė Lietuvoje mažai žinomą lubinų kavą, pasida­lino jos ruošimo paslaptimis. Nuo­to­li­niu būdu pristatyta laidų vedėjos, režisierės ir žurnalistės Ra­mintos Stanaitytės-Čes­nu­lienės knyga „Perlais balinta kava“. 

Daugelį nustebino praėjusių metų pabaigoje surengtas vir­tualus pokalbis su Kalėdų Se­neliu iš Laplandijos, kuris Ši­la­lės krašto mažiesiems padovanojo gerų emocijų ir šventinę nuotaiką.

Karantino metu apribojus gy­vą bendravimą, biblioteka ir jos filialai rengė virtualias parodas ir virtualias prezentacijas, kūrė žinių viktorinos ir filmukus. Iš viso per praėjusius metus surengta beveik 80 tokio turinio veiklų.

„Su šūkiu „Atrask klasikus!“ kvietėme nuotoliniu būdu dalintis skaitymo džiaugsmu – juk gera literatūra yra amžina. O su konkursu „Gal puodelio kavos su rašytoju?“ kvietėme bibliotekos skaitytojus įveikti 20 užduočių ir atspėti, kuriems lietuvių ar pasaulio autoriams galėtų priklausyti kavos puodeliai. Šis konkursas buvo skirtas paminėti Nacionalinės Lietuvos bib­liotekų savaitės 20-metį. Taip pat siekdami ir karantino me­tu įtraukti skaitytojus į veik­las, kvietėme juos fotografuoti skaitymo akimirkas, diskutuoti apie knygos pažinimą, įkvėpimo šaltinius, dalyvauti akcijoje „Tėčiai skaito vaikams“, įsitraukti į virtualias edukacijas patiems susikuriant kalėdines puošmenas, įsijungti į virtualią diskusiją „Ką skaito emigrantai?“, taip pat sukūrėme video rubriką vaikams „Gaminame pa­tys“, – veiklų gausa džiaugėsi bib­liotekos direktorė A. Norei­kie­nė.

Sukurtas papildytos realybės žaidimas su 3D kalbančiais knygų herojais

Šilalės viešoji biblioteka 2020 metais įgyvendino unikalų pro­­jektą „Papildytos realybės orientacinis žaidimas“. Šis žaidimas suteikia unikalią galimybę iš naujo atrasti 10 žymiausių Šilalės vietų, nes prie jų pasitinka visiems labai gerai žinomi virtualūs kalbantys knygų personažai: Pepė Ilgakojinė, Robinzonas Kruzas, Bitė Maja, Kvazimodas, Undinėlė, Šerlokas Holmsas, Kupriukas muzikantas, Robinas Hudas, Mikė Pū­kuo­tukas ir Mažasis Princas. O kad būtų įdomiau, herojai prie kiekvieno objekto skiria užduotį. „Tai ne tik įtraukiantis naujos kartos žaidimas, bet ir puikus laisvalaikio praleidimo būdas, skatinantis skaityti. Reikia pasidžiaugti, kad ši inovatyvi bibliotekos paslauga suteikė galimybę prisidėti prie Šilalės rajono kultūrinio turizmo ir parodyti, kad mūsų miestas yra įdomus ir vertingas savo lankytinomis vietomis“, - apie projekto vertę ir naudą kalbėjo šio projekto vadovė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja Rima Norvilienė.

Žaidimą į telefoną parsisiųsti galima čia: https://play.google.com/store/apps/details?id=silale.tyluskinas.lt&fbclid=IwAR1sEERe6O7i0ao5lWa7ZTbxhFdcC4WjB2LdicrVqmRDviYYIeocUlfrQKo

Veikia Interaktyvi-edukacinė erdvė

Šilalės viešojoje bibliotekoje galima rasti šviesos ir piešimo smėliu įrenginį, interaktyvų stalą, 3D kino sistemą, X‘box konsolę su plačiu žaidimų pasirinkimu, virtualios realybės akinius „Google cardboard“, stalo futbolą. Su šia įranga atitinkamai organizuojami įtraukiantys užsiėmimai: interaktyvios vasaros ir žiemos žaidynės, netradicinės integruotos pamokos, filmų peržiūros, kiti renginiai. Taip pat edukacinėje erdvėje galima rasti kūrybinį, inžinerinį ir programavimo paketus, kuriuos sudaro net 26 įrenginiai ir programos. Interaktyvioje-edukacinėje erdvėje siekiama užtikrinti kokybiškesnį šilališkių laisvalaikį, mažinti skaitmeninę atskirtį, prisidėti prie jaunų žmonių neformalaus ugdymo.

Rengiami skaitmeninio raštingumo mokymai

Siekiant skatinti Šilalės rajono gyventojus išmaniai naudotis internetu, elektroninėmis paslaugomis, Šilalės viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose buvo organizuojami skaitmeninio raštingumo mokymai pradedantiesiems ir pažengusiems. Praėjusiais metais kursus pradedantiesiems baigė 81 Šilalės rajono gyventojas, o mokymus pažengusiems – 595 lankytojai. Pastariesiems mokymai daugiausiai rengti nuotoliniu būdu, o juos itin aktyviai organizavo Tenenių filialo bibliotekininkė Liuda Aistė Trakšelienė.

Vaikai mokyti konstruoti lego robotus

Praėjusiais metais bibliotekoje pirmą kartą vykdyta Kultūros paso paslauga „Įkvėpk gyvybės savo robotui“. Tai lego robotų konstravimo pamokos, kurios buvo skirtos 4-8 klasių mokiniams. Jas vedė Interaktyvios-edukacinės erdvės darbuotoja Loreta Šimutytė-Balčiūnienė. Užsiėmimuose vaikai įgijo programavimo pagrindų ir išmoko savo rankomis iš daugiau nei 500 detalių pasigaminti robotą. Ši Kultūros paso paslauga suteikė galimybę ne tik praplėsti bibliotekos paslaugas, bet ir pritraukti lėšų.

Galvosūkių kambarys – intelektuali laisvalaikio pramoga

Prieš penkerius metus Šilalės bibliotekoje buvo įrengtas pabėgimo, dar vadinamas galvosūkių, kambarys. Tai buvo pirmasis toks užduočių kambarys ne tik Tauragės regione, bet ir apskritai Lietuvos bibliotekose. Biblioteka kasmet atnaujina galvosūkių kambarį su naujomis temomis, užduotimis ir dekoracijomis. Tą savo jėgomis padaro Interaktyvios-edukacinės erdvės darbuotoja Loreta Šimutytė-Balčiūnienė, kuri naują scenarijų kuria visus metus. 2020 metais buvo įrengtas galvosūkių kambarys apie knygnešius, interaktyviai supažindinantis su slapta ir pavojinga knygnešių veikla, tuo pačiu kviečiantis intelektualiai leisti laiką su draugais ar šeima.

Biblioteka atspausdino 250 apsauginių veido skydų

Praėjusiais metais Šilalės viešoji biblioteka 3D spausdintuvais atspausdino pustrečio šimto apsauginių priemonių nuo koronaviruso, kurias išdalijo Šilalės rajono medikams, veterinarijos gydytojams, mokytojams, smulkiesiems verslininkams. „Džiaugiamės, kad karantino metu galėjome būti naudingi ir įveiklinti savo įrangą prasmingiems darbams“,- sakė bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė.

Rima NORVILIENĖ,

Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja

AUTORĖS nuotr.

Atnaujinta Pirmadienis, 28 birželio 2021 16:07
2016 © „Šilalės artojas“ – Šilalės rajono laikraštis. Visos teisės saugomos