Gyvenimas lenktynių adrenalinu

Tauragiškis sportininkas Rokas Baciuška šiuo metu lenkty­niauja SxS klasėje su apie 900 kilogramų sveriančiu bagiu. Neseniai jis grįžo iš Ispanijos, kur pirmą kartą dalyvavo T1+ klasės lenktynėse. Pasak Roko, tai buvo pats sunkiausias Eu­ropos lenktynių etapas.

Apie sportininko karjeros pradžią ir tai, kas lemia sėkmę varžybose, R. Baciuška pasakojo šilališkių kuriamoje tin­k­la­laidėje „Pokalbiai su (ne)jaunimu“, o jam klausimus už­da­vinėjo Gabija Jakaitė. 

„Mano tikslas yra 2025-aisiais, jei su­rinksiu pinigų, važiuoti T1+ trasa, tokia kaip lenktynininkai Vaidotas Žala ir Be­nediktas Vanagas, nes norisi kovoti tarp aukščiausio elito“, – prisipažino Rokas.

Kalbėdamas apie Dakaro ralį, lenktynininkas teigė, kad pirmenybę teikia ne rezultatui, o sėkmingam finišui.

„Nereikia įrodinėti, jog tu esi pats geriausias – Dakaro elitas turi daugiau pa­tirties nei aš. O pasiekimai ateina su ja: pirmojo Dakaro metu užėmėme trečiąją vietą, antrais metais jau norėjosi čempionų titulo, deja, nepavyko“, – pri­siminė sportininkas.

Anot Roko, kaip ir daugelis berniukų, vaikystėje lankė įvairius būrelius, žaidė stalo tenisą, futbolą, išbandė daug kitų sporto šakų, kol atrado tai, kas labiausiai traukia.

„Netoli Tauragės yra kartodromas, treneris Tauras Staniulis pasiūlė iš­ban­dyti pramoginį kartingą. Man patiko juo važiuoti, tad nusprendėme nusipirkti sportinį kartingą. Pirmus metus Lietuvos kartingų čempionate sekėsi ga­na sunkiai, tačiau daug dirbau ir po kurio laiko tapau Lietuvos, o vėliau – Baltijos šalių čempionu. Kai pradeda sektis, norisi tai tęsti“, – teigė R. Baciuška. 

Sportininkas džiaugėsi, kad siekti svajonės jam padeda ir šeima. Nors tai kainuoja labai daug. Pavyzdžiui, jeigu važiuoji T1+ kategorijoje, reikia apie vieno milijono eurų. O Lietuvoje sudėtinga rasti rėmėjų. Ir nors jie tei­kia fi­nansinę paramą lenk­ty­nininkams, vis tik di­džiau­sia finansinė našta tenka Ro­ko tėvams.

„Gali būti talentingas, bet jei neturi paramos, neį­ma­noma tapti profesionaliu lenktynininku, nes tai yra  pats brangiausias sportas“, – teigė R. Baciuška. 

Pasak jo, Dakaro organi­zatoriai net nustebo, kad iš tokios mažos šalies kaip Lietuva lenktynėse da­ly­vauja po 6–7 sportininkus, kai, pa­vyzdžiui, net iš Prancūzijos atvyksta tik 4–5.

Beje, Rokas sakė esantis dėkingas Tauragės savivaldybei, kurios vadovai patikėjo jo galimybėmis ir dalyvaujant Dakare bei pasaulio čempionate skyrė po 50 tūkst. eurų. Anot sportininko, toks bendradarbiavimas yra svarbus, nes taip pasaulyje garsinamas ne tik gimtasis miestas, bet ir  Lietuva. 

Tiesa, norint gero rezultato, ne­už­ten­ka vien finansinės paramos. Tokio sporto entuziastams tenka ruoštis tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Pasak sportininko, išbandymų lenk­ty­nėse nestinga – tarkime, svarbu važiuojant nenusiversti nuo pirmos kopos ir neiškristi iš žaidimo.

„Jeigu padarai klaidą, lenktynės baigtos. Yra daug sudedamųjų dalių, kurios lemia sėkmę. Turi mąstyti ne vien apie tai, kad esi greitas, bet galvoti, kaip taupyti techniką, kaip važiuoti per akmenis, kopas ir uolas“, – pasako­jo R. Baciuška.

Automobilių sportas išsiskiria tuo, kad rezultatas priklauso ne nuo vieno žmogaus.

„Pavyzdžiui, šturmanas nuves į kitą pu­sę, gausi baudų, mechanikai nepri­suks padangos – vėl bėda. Taigi bend­ras rezultatas yra visos komandos“, – įsitikinęs sportininkas.

O ar jis nebijo, jog vieną dieną tai gali jį pražudyti? 

„Negalvoju apie žūtį, nes jeigu taip­ mąstyčiau, nepasiekčiau tokių rezul­tatų. Bet iš tie­sų šis sportas neskirtas bailiams“, – juo­kėsi Rokas. 

Jis teigė neskaičiuojantis, kiek turi me­dalių bei apdovanojimų. Nors, pa­vyz­džiui, Lietuvai jau pelnė du medalius, kurių kitos Baltijos šalys neturi. Kol kas visi prizai yra jo namuose, tačiau sportininkas prisipažino svajojantis drauge su Tauragės savivaldybe įrengti patalpas, kur žmonės galėtų išvysti visus tro­fėjus.

Šiuo metu Rokas su tėvais gyvena Tauragėje. Ir juokauja, kad gyvena lyg italų šeima – viename name įsikūrusios net kelios kartos: vaikai, anūkai, seneliai. 

Beje, įdomi lenktynininko nuomonė apie kelių eismo taisyklių laikymąsi. Pasak Roko, visiems galioja vienodos sąlygos, todėl jis irgi stengiasi vairuoti atsakingai.

Vesta VITKUTĖ

Ievos TVARONAVIČIŪTĖS nuotr.