Gyvenimo iššūkiai netrukdo siekti laimėjimų

Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionate Lenkijoje iš Grimzdų kilęs, o dabar Klaipėdoje gyvenantis 20-metis Edvinas Vaičiulis iškovojo du bronzos medalius. Sporto bendruomenę bene labiausiai nustebino tai, jog toks aukštas rezultatas pasiektas tarptautinėse varžybose Edvinui dalyvaujant pirmą kartą. Užkopti ant nugalėtojų pakylos jam pavyko sėkmingai įveikus 3000 metrų kliūtinio bėgimo ir 800 metrų distancijas.

Atslūgus pirmiesiems įspūdžiams, vaikinas pripažįsta, jog nors pergalė labai saldi, ją pasiekti nebuvo lengva.

„Be sunkių treniruočių nieko nebūtų. Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionato varžybos tai kuo puikiausiai įrodė. Tai buvo pirmosios tokio svarbumo rungtynės, pirma tokia patirtis, stengiausi neatsilikti nuo lyderių. Bet jaučiau, kad, artėjant finišo link, mano kojos lyg ir pradeda neatlaikyti krūvio, todėl likus vos penktai daliai sekundės, tiesiog šuoliu kirtau finišo liniją. Maniau, kad būsiu ketvirtas. Todėl labai nustebau pasiektu rezultatu. Ta­čiau be galo smagu, visi sveikino – ir šilališkiai, ir klaipėdiškiai, o tai dar labiau motyvuoja“, – „Šilalės artojui“ pasakoja vaikinas. 

Kitą Europos čempionato die­ną Edvino laukė dar vienas išbandymas – 3000 m kliū­­tinio bėgimo rungtis. Ir čia vaikinas naudojo panašią bėgimo techniką: iš pradžių tempas buvo lėtesnis, vėliau susikaupė ir spurtavo. 

„Bėgau su kitu sportininku beveik lygiagrečiai. Taip įveikėme šešis ratus, tad septintąjį reikėjo pasistengti, susikaupti ir startuoti kuo greičiau. Smagu, kad ir vėl pavyko iškovoti trečios vietos medalį“, – džiaugiasi Edvinas. 

Dabar Klaipėdoje gyve­nantis jaunuolis nuo gimimo turi klau­sos negalią. Tačiau tvirtina jau susigyvenęs su šiuo iššūkiu, kurtumas jam netrukdo nei užsiimti sportu, nei susirasti draugų. Jis įsiti­ki­nęs, kad sportuoti galimybių turi kiek­vienas, tereikia tik no­ro.

Anot Edvino, net nesitiki, kad pasiekimai ir pirmieji medaliai iškovoti būtent bėgime. Pasirodo, iš pradžių ši sporto šaka jam net nepatiko, o mokykloje per kūno kultūros pamokas bėgiodavo tik todėl, jog mokytojai nepasakytų tėvams, kad yra nedrausmingas mokinys. Tačiau paaug­lystėje viskas pasikeitė, prieš kelis metus ėmė treniruotis rimčiau, o profesionaliai šiuo sportu pradėjo užsi­iminėti tik nuo praėjusio spalio.

„Dabar bėgioji­mas ir važiavimas dviračiu yra mėgiamiausi užsi­ėmimai“, – juokiasi sportininkas.

Pasak Edvino, tre­niruotis jis sten­giasi protingai, įvertindamas tai, kaip jaučiasi: no­ri, pavyzdžiui, ry­tą mankštintis ar ne. 

„Kartais bėgioju, kartais einu į salę. Tačiau krūvis nebūna labai intensyvus. Bet po pietų jau tenka padirbėti rimtai su trenere Jolanta Petrile. Be to, privalau laikytis ir gana griežto režimo, tarkime, stengiuosi visada eiti miegoti apie 22–23 va­lan­dą. Tokio ritmo laikausi kiek­vieną dieną“, – teigia E. Vai­­čiu­lis.

Ir prisipažįsta, jog bėgimas ne tik stip­rina fiziškai, bet ir padeda įgyti daugiau pasi­ti­kėjimo savimi. 

„Kartais per treniruotes sudvejoju, kad gal bus sunku, nepajėgsiu įveikti distancijos. Tačiau pasižiūriu kitų sportininkų rezul­tatus, matau jų pastangas, ir tai motyvuoja: jei gali jie, galiu ir aš. Nors, ko gero, kurčiųjų varžybos, lyginant su girdinčiųjų, yra lengvesnės“, – svarsto Edvinas.

Jis pastebi, kad jaunimas labai dažnai tingi, neturi valios sportuoti. Tačiau, anot Edvino, reikia tik pradėti, o tada savaime ateina supratimas, kaip tai yra šaunu ir naudinga. Todėl jis skatina jaunus žmones pakelti galvas nuo telefonų ir bent kartą apsukti ratą aplink stadioną, aikštelę ar tiesiog pabėgėti keliu. 

Be to, puikus būdas pajudėti yra ir dviratis, kuriuo važiuoti Edvinui labai patinka.

„Galiu nuvažiuoti iš Klaipėdos į Palangą, o kartais ir toliau. Esu per dieną nuvažiavęs apie 150 kilometrų iki Nidos, ir iki Šilutės numynęs maždaug 100 km nuo Klaipėdos. Dviračiais važiavau ir su girdinčiaisiais, keliavome ilgą nuotolį, jokių nesusipratimų dėl to nekyla. Man patinka grynas oras, mėgstu pajudėti, kartais pakeliauti dviračiu kviečiu draugus, bet jie ne visada su manimi sutinka. Tada belieka savo išvykos įspūdžiais pasidalinti socialiniuose tink­luose“, – sako šilališkis. 

Laisvalaikiu Edvinas taip pat kuria vaizdo įrašus apie kompiuterinius žaidimus, jam labai patinka ne tik juos žaisti, bet ir komentuoti. Tačiau tam ne visada užtenka laiko, nes vis tik pirmenybę jis skiria treniruotėms. 

„Vaizdo įrašus filmuoju nuo 2014-ųjų, šiuo metu turiu net 6 „Youtube“ kanalus. Vienas skirtas žaidimams, kitame pasakojama apie filmavimo subtilybes, dar vienas susijęs su muzika. Įkeliu ir reportažų apie Klaipėdoje vykstančius renginius, pasidaliju įvairiais juokeliais bei pan.

Turiu daug svajonių, pavyzdžiui, noriu pamėginti fotografuoti. Visa tai mane skatina judėti į priekį, siekti savo tikslų“, – teigia Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionato prizininkas.

Vesta VITKUTĖ

Nuotr. iš pašnekovo albumo