Šilalės choras „Medvėgalis“ atstovaus Lietuvai Prancūzijoje

Rugsėjo 12 – gruodžio 12 d. Prancūzijos visuomenė galės iš arčiau susipažinti su šiuolaikine Lietuva ir jos kultūra, įvairiomis meno formomis, pristatymais ir kt. Tris mėnesius truksiančiu Lietuvos sezonu Prancūzijoje siekiama inicijuoti ilgalaikį Lietuvos organizacijų ir kūrėjų bendradarbiavimą su Prancūzijos partneriais. Sezono programą vienija idėja „Kitas tas pats“: kvietimas per projekto veiklas Prancūzijoje pamatyti save kitame, o kultūros šventėje Paryžiuje ir kituose Prancūzijos miestuose dalyvaus per 500 Lietuvos menininkų, tarp kurių – ir šilališkių mišrus choras „Medvėgalis“.

Šilalės kultūros centro ko­lektyvas – vienas iš penkių Lietuvai atstovaujančių chorų Prancūzijoje. Pasak choro vadovės Sand­ros Rimkutės-Jankuvienės, rugsėjo 12–15 d. prancūzai bus kviečiami ištarti „Labas, Lietuvai“.

„Lietuvos sezono Prancūzijoje atidarymo savaitgalį bus gausu renginių ir susitikimų, o vienas iš žavių akcentų – Paryžiaus aikštėse dainuos jungtinis Lietuvos choras, šį atidarymą papildysiantis netikėtais koncertais iš Dainų šventės programos“, – sako renginio organizatoriai. 

Paryžiaus gatves užlies lie­tuviškos muzikos garsai – penki Lietuvos chorai (Vilniaus universiteto merginų choras „Virgo“ (vad. Rasa Gelgotienė), Varėnos kultūros centro mišrus choras „Harmonija“ (vad. Ilona Zalanskienė), Raseinių rajono kultūros centro mišrus choras „Šatrija“ (vad. Gražvydas Jegnoras), Šilalės kultūros centro mišrus choras „Med­vėgalis“ (vad. S. Rimkutė-Jan­kuvienė, Lietuvos karo akademijos „Kariūnas“ ir „Carmina bellum“ jungtinis choras (vad. Linas Balandis bei Ieva Marmienė) įprasmins šalies chorinę kultūrą pačioje Paryžiaus širdyje. Kolektyvai pasirodys garsiausiose Paryžiaus koncertų erdvėse, tokiose kaip Sorbonos universitetas, „La Gaîté Lyrique“, „Théâtre de la Ville“ ir Pompidou cent­ro prieiga.

Lietuvos chorų sąjungos prezidentė Rasa Gelgotienė pabrėžia išskirtinę šio renginio reikšmę. Jos teigimu,  Lietuvos sezono Prancūzijoje projektas yra ne tik galimybė pristatyti Lietuvos chorinę kultūrą tarptautinei publikai, bet ir svarbus įvykis pačių chorų istorijoje.

„Nepaprastai džiaugiuosi, kad Lietuvos chorų sąjungos projektas sėkmingai įvykdė Lietuvos sezono Prancūzijoje atranką ir keli mėgėjų kolektyvai, susijungę į vieną didelį 150 dainininkų jungtinį chorą, dainuos Prancūzijos sostinėje. Pristatysime neseniai pra­ėjusios Lietuvos dainų šventės kūrinių programą, o Sorbonoje kartu su Sorbonos universiteto choru bei orkestru atliksime kompozi­toriaus Gabrielio Fauré opusą „Cantique de Jean Racine“ (liet. „Daina apie Žaną Rasiną“)“, – džiaugiasi Chorų sąjungos prezidentė.

„Labai svarbus aspektas – supažindinti prancūzų pub­liką su lietuvių chorine muzika, jos ypatumais, prista­tyti unikalų pasaulinėje prak­tikoje reiškinį – Dainų šventę, kuri yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldą, parodyti prancūzų publikai, jog Lietuva ir jos žmonės turi išsaugoję savo unikalias dainavimo tradicijas, kurių ištakos siekia tūkstantį ir daugiau metų bei ypatingos svarbos chorinio dainavimo meną. Choras „Medvėgalis“ – jaunas kolektyvas, gyvuojantis tik nuo 2017 m., tad dalyvavimas šiame tarptautiniame projekte mums suteikia ne tik mūsų pačių augimo galimybių, bet ir prisideda prie chorinio meno vystymo“, – tikina S. Rimkutė-Jankuvienė.

Lietuvos chorų pasirody­mai Prancūzijoje taps ne tik muzikos švente, bet ir proga užmegzti naujų tarpkultūrinių ryšių, kurie peraugtų į vaisingus bend­radarbiavimo projek­tus. Chorų vadovai bei jų na­riai nekantriai laukia unikalios galimybės pristatyti savo šalies muzikinį paveldą ir tuo pačiu pažinti Paryžiaus kultūrą, kuri nuo seno traukia menininkus iš viso pasaulio.

Lietuvos sezono Prancūzijoje komunikacijos vadovė Dovilė Butnoriūtė neabejoja, kad kiekvienas Lietuvai atstovaujantis lietuvis šių reginių metu taps savotišku savo šalies ambasadoriumi. 

Kadangi visas Lietuvos sezonas Prancūzijoje žada būti plačiai viešinamas, gali būti, jog reportažuose išvysime ir šilališkių.  

Lietuvos sezono Prancūzijoje metu suplanuota daugiau nei 200 renginių.

Žydrūnė MILAŠĖ

Choro „Medvėgalis“ archyvo nuotr.