„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Pasaulinės Žemės dienos jubiliejaus proga – virtualus Sengirės fondo pristatymas gamtos mylėtojams

Kasmet, siekdami atkreipti dėmesį į žmonių įtaką aplinkai ir gamtosaugos problemas, balandžio 22 d. gamtos mylėtojai visame pasaulyje mini Žemės Dieną. Šiais metais šventė minima 50-ąjį kartą. Pasaulinę Žemės dieną Sengirės fondo, skirto apsaugoti retų ir nykstančių augalų, grybų ir gyvūnų prieglobsčius, įkūrėjai kviečia į pirmąjį oficialų iniciatyvos pristatymą.

 

Pasauliui minint tarptautinę Žemės dieną, Sengirės fondo iniciatorius Mindaugas Survila kartu su komanda, padėjusia įgyvendinti projektą, kviečia į virtualų iniciatyvos atidarymo renginį. Tai – pirmasis oficialus fondo pristatymas publikai. Iniciatyvą įkvėpė siekis išsaugoti senąsias girias ir jose susiformavusią unikalią ekosistemą, tapusią namais daugumai retų ar nykstančių gyvūnų bei augalų rūšių.

Pasaulyje švenčiamos dvi Žemės dienos. Pirmoji, minima kovo 20-ąją, žymi pavasario lygiadienį, kada diena ir naktis visose Žemės rutulio srityse tampa vienodo ilgio. Tai – oficiali šventės data, dažnai pažymima įvairiais valstybiniais renginiais. Antroji, dar vadinama „žmonių“ Žemės diena, švenčiama balandžio 22-ąją. Šventė kasmet minima aplinkosaugos aktyvistų ir visuomeninių judėjimų demonstracijomis, talkomis, švietėjiškais renginiais.

1969 m. sausio 28 d. Santa Barbaros miesto pakrantėje, Kalifornijoje, sprogo Union Oil platformos gręžinys. Dėl išsiliejusių trijų milijonų galonų naftos žuvo daugiau nei 10 tūkst. jūros paukščių, delfinų, ruonių ir jūrų liūtų. Reaguojant į šią katastrofą, buvo mobilizuoti aktyvistai aplinkosaugos reguliavimo, švietimo ir Žemės dienos iniciatyvoms.

Žemės diena pirmą kartą paminėta 1970 m. balandžio 22 d., kuomet Jungtinėse Amerikos Valstijose maždaug 20 milijonų žmonių išėjo į gatves protestuoti prieš valdžios apatišką požiūrį į aplinkosaugą ir reikalauti kardinalių pokyčių. Ši, ko gero, savo mastu analogų neturinti demonstracija nulėmė ilgametę tradiciją, kuri šiemet minima jau 50-ąjį kartą. Siekiant pasveikinti bei kartu paminėti jubiliejinę sukaktį, Sengirės fondo įkūrėjai nori pakviesti visus, neabejingus gamtos gerovei ir jos išsaugojimui, į pirmąjį oficialų iniciatyvos pristatymą.

„Su komanda džiaugiamės, kad ir Lietuvoje atsiranda vis daugiau pilietiškų žmonių, kurie ne tik kalba, bet ir daro. Mes siekiame suburti bendraminčius ir apsaugoti bent dalį seniausių Lietuvos miškų, kad jais galėtų grožėtis ir ateities kartos. Visus su nekantrumu kviečiame gegužės 7-ąją į fondo pristatymą, kurį kiekvienas norintis galės stebėti iš savo namų. Ir žinoma, „suremti pečius“ bendram tikslui. Kai mūsų daug, mes galime padaryti tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodytų neįmanoma!“, – sako M. Survila.

Augantis susidomėjimas kelionėmis po gimtąjį kraštą leido tautiečiams ne tik atrasti primirštą gamtos paveldą, bet ir paskatino visuomenės poreikį saugoti atrastas vietoves. Pasak M. Lapelės, gamtos mokslų daktaro ir fondo bendra įkūrėjo, šiuo metu jaučiamas padidėjęs socialinis aktyvumas daro įtaką ne tik stiprėjančiam visuomenės sąmoningumo lygiui, bet ir valdžios institucijoms.

„Smagu matyti vis didėjantį žmonių sąmoningumą, ypač jaunosios kartos, kuri nebijo drąsiai reikšti savo minčių socialinėje erdvėje. Jie skatina jungtis ir patys dalyvauja įvairiose gamtosaugos iniciatyvose, o tai daro įtaką ir valdžios institucijų atskaitomybei, kuri su augančiu visuomenės dėmesiu tik didės. Svarbu atminti, jog tai – ne trumpalaikis sprintas, veikiau maratonas, taigi reikia orientuotis ne tik į pavienius, trumpalaikius veiksmus, bet turėti omenyje ir ilgalaikę perspektyvą. Vis tik gamta mums daug labiau reikalinga, nei mes jai“, – teigia M. Lapelė.

Sengirės fondas įkurtas siekiant apsaugoti girias nuo kirtimo, niokojimo ar kitos veiklos, galinčios sudrumsti per ilgą laiką susiformavusią unikalią šių vietovių bioįvairovę. Anot įkūrėjų, jis atspindi siekį išsaugoti per šimtus metų susiformavusį gamtos paveldą. Šios ekosistemos – tai trapios gyvosios gamtos mozaikos, kurių išsaugojimas svarbus tiek dabartinėms, tiek ateities kartoms. 

Šiuo metu projekto autoriai intensyviai ruošiasi atidarymo renginiui, kuris įvyks gegužės 7 d. Renginį bus galima stebėti gyvai „Facebook socialiniame tinkle.

Daugiau informacijos apie fondą puslapyje www.sengiresfondas.lt

APIE SENGIRĖS FONDĄ

„Sengirės fondas“ įsteigtas po filmo „Sengirė“ premjeros, kuri įvyko 2018 m. kovą, tarptautinio „Kino pavasario“ festivalio metu. Daugybę nacionalinių bei tarptautinių apdovanojimų pelnęs dokumentinis filmas Lietuvoje pritraukė rekordinį 67 tūkst. žiūrovų skaičių, buvo apdovanotas dvejomis „Sidabrinėmis gervėmis“, rodomas 30 valstybių ir virš 50 tarptautinių festivalių. Pusė seansuose surinktų lėšų skirta „Sengirės fondui“ - išsaugoti dokumentikoje pristatytas senąsias Lietuvos girias kaip prieglobstį nykstančioms gyvūnų ir augalų rūšims.

Raminta LILAITĖ