„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Muziejaus ekspozicijoje – Sausio 13-ajai skirtas kraštiečio paveikslas

Šilališkis dailininkas Algirdas Kazimieras Laurinaitis į gimtinę su­grįž­ta ne tuščiomis – vis pristato savo kūrybos darbus. Šįkart Vlado Stat­kevičiaus muziejuje eksponuojamoje parodoje vienas darbas dedikuojamas Sausio 13-ajai.

Šį paveikslą A. K. Laurinaitis pavadino „Lengvabūdišku prasiveržimu“ ir sako pradėjęs jį tapyti prieš daugiau nei 30 metų. Iki šiol jis niekur nebuvo eksponuojamas, galimybė pamatyti keliais etapais sukurtą kūrinį suteikiama tik Šilalės muziejaus lankytojams.

„Lengvabūdiškas prasiveržimas“ yra intuityvinis paveikslas. Anais laikais žavėjomės siurrealizmu, nors nelabai žinojome, kas tai yra. Ir aš mėginau tapyti siurrealistiškai, intuityviai. Iš pradžių paveiksle nebuvo kario figūros, man jame kažko lyg trūko. Vėliau nutapiau besisukantį militaristą ir paveikslas įgavo prasmę – tapo savotišku įspėjimu apie grėsmę dėl lengvabūdiško požiūrio į gyvenimą, į laisvę“, – pirmąkart eksponuojamą darbą pristato dailininkas.

A. K. Laurinaitis įsitikinęs, kad kūrinys puikiai atliepia nūdieną. 

„Dėl paikų negalavimų visas pasaulis dabar yra gana siurrealistinis, tad ir paveikslas eksponuojamas pačiu laiku: kaip perspėjimas. Prisimenant Lietuvai svarbią Sau­sio 13-ąją, „Leng­vabūdiškas prasiveržimas“ taip pat iškalbingas – tankai gali bet kada sugrįžti, jeigu elgsimės kvailai“, – minties gilumą ir spiralės principu besivystančią istoriją akcentuoja autorius.

A. K. Laurinaitis teptuku darbuojasi jau 47-erius metus. Raseiniuose gyvenantis 66-erių buvęs šilališkis Dailės akademijoje 1974–1979 m. studijavo dizaino specialybę, ypatingai žavėjosi Salvadoro Dali kūryba, nors save laiko dailininko ir buvusio savo dėstytojo Vinco Norkaus mokiniu. 

„Siekiu, kad jaunoji karta, ypač meno mokyklos auklėtiniai, perimtų mūsų patirtį, išgyvenimus. Todėl noriu, jog kiekvienas darbas turėtų savo anotaciją. Nemanau, kad užtenka nurodyti tik kūrinio pavadinimą“, – parodos „Retrospektyva“ antrąją dalį pristato autorius.

Jo paveikslai tapyti ant drobės, naudojant aliejinius, akrilinius ir tempera dažus. Šįkart parodoje yra peizažų, natiurmortų, gamtos fragmentų – iš viso į gimtąjį miestą A. K. Laurinaitis atvežė 22 kūrinius. Juos apžiūrėti Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje galima iki sausio 21 d.

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ

AUTORĖS nuotr.