Rudenio pilkumą spalvina knygos ir muzika

Pajūrio kraštas ošia nuo stu­den­tiško šurmulio, Šiauliuose tęsiasi kny­gų mugė, sostinėje įsibėgėja tra­­dicinių knygiškų renginių marato­nas, o Šilalės atvirajame jaunimo cent­re skamba savita performa­ty­vi poe­zija – slemas. Savo kūry­bą Tau­ra­gės SLAM UP vakare pirma­die­nį skaitė vietiniai slemeriai (iš ang­­lų k. išvertus „slam up“ reiškia „susi­trenk­ti“).

Praėjusį savaitgalį Klaipėdoje, Kretingoje ir Palangoje vyko aukštųjų mokyk­lų studentų chorų festivalis, dovanojęs žiūrovams šešis nemokamus chorinės muzikos koncertus. Pasirodė penkiolika studentų chorų iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos aukštųjų mokyk­lų bei Latvijos universiteto Fizikos, matematikos ir optometrijos fakulteto mišrus choras „Aura“. Koncertai rengti Klaipėdos, Kretingos, Palangos bažnyčiose, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto koncertų salėje. Pastarojoje sekmadienį jungtinis studentų choras, vienijantis per keturis šimtus dainininkų, atliko tiek naujus, tiek jau klasika tapusius kūrinius iš 2024 m. Lietuvos dainų šventės repertuaro bei kompozitoriaus Vytauto Miškinio kantatos moterų chorui „Keturi žvilgsniai į Saliamoną“ dalį „Osculetur me“. Aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis Lietuvos nacionalinio kultūros centro iniciatyva rengiamas nuo 1995 m. 

Aštuntą kartą rengiama Šiaulių knygų mugė šiais metais lankytojus pasitiko gausesne programa – knygų ir kultūros maratonas tęsiasi visą mėnesį, pristatomos naujovės, vyksta susitikimai su autoriais, diskusijos su literatūros, istorijos ir sociokultūrinio lauko žinovais. Lapkričio 18 d., 10 val., „Šiaulių knygų mugės 2023“ dieną atidarys Šiaulių pučiamųjų orkestras, vėliau lankytojus džiugins Evaldo Vaikaso akustinė progra­ma, bibliotekoje vyks naujausių knygų ir kitų leidinių pristatymai, susitikimai su jų autoriais. Bus diskutuojama apie Volodymyro Zelenskio knygą „Žinia iš Ukrainos“ ir Serhijaus Rudenkos knygą „Zelenskis“. „Vėjų teatras“ rodys spektaklį vaikams pagal Daivos Čepauskaitės poezijos knygą „Baisiai gražūs eilėraščiai“. 

Lapkričio 15–19 d. vaikus į renginius pakvies Vilniaus literatų namai, o gruodžio pradžioje vyks tradicinis literatūros gurmanų renginys „Paviljono knygų savaitgalis“. Lapkričio 15–17 d. vaikų knygų kūrėjus, leidėjus ir kt. Vaikų literatūros industrijos dienos kviečia į Kūrėjų salą: trys dienos bus skirtos paskaitoms, mokymams, susitikimams, bendravimui. Lapkričio 18–19 d. į Menų spaustuvę kvies literatūros festivalis „Vaikų knygų sala“, kur lauks teatralizuoti knygų pristatymai, improvizacijos, poezijos skaitymai su aktoriais Baliu Ivanausku ir Artūru Dubaka, kūrybinės dirbtuvės, animacinių filmų peržiūros.

Iki lapkričio 17 d. vyksiančiame XXII tarptautiniame festivalyje „Šiauliai Jazz 2023“ Šiaulių regiono visuomenė turės galimybę susipažinti su naujausia džiazo atlikėjų muzika. Dėl patogios geografinės padėties festivalyje pristatoma Lietuvos, Latvijos ir Estijos naujausių nu-jazz-soul muzikos atlikėjų retrospektyva. Tikimasi, kad į jį noriai įsitrauks studentai bei moksleiviai, o jaunieji muzikantai galės pasisemti patirties tiek žiūrėdami pasirodymus, tiek kartu muzikuodami, diskutuodami su patyrusiais džiazo muzikantais jų organizuojamose meistriškumo pamokose.

Kotryna PETRAITYTĖ