Penktojo šilališkių muzikinio spektaklio įžanga – Telšiuose

Iš kairės: A. Kazlauskas, A. Apšega, A. Šaulys Iš kairės: A. Kazlauskas, A. Apšega, A. Šaulys

Šilalės muzikinis teatras tęsia gražią tradiciją – kiekvienais metais publikai pristato naują kūrinį. Šįkart rengiamas J. Štrauso „Šikšnosparnis“, kurio premjera Šilalėje numatyta gruodžio pabaigoje. Bet visai netrukus šį muzikinį spektaklį bus galima išvysti Telšių Žemaitės dramos teatro scenoje.

Stos prieš komisiją

Teatro vadovas bei režisierius Antanas Kazlauskas sa­ko, jog Že­­maitijos sostinėje lapkričio 19 d. bus parodyta tik viena „Šikšnosparnio“ dalis. Pla­nuojama, kad ją pristatys apie 50 teat­ro dalyvių. 

„Tai bus tik ištrauka. To reikalau­ja konkurso, kuriam pri­statysi­me sa­vo naujausią spek­tak­lį, nuostatai.

Tad jeigu kam la­bai smalsu, ga­li atvykti į Tel­­šius ir pasižiūrėti, ką ren­giame gruodžio mėnesiui“, – kviečia režisierius.

Toks konkursas šilališkiams yra visiška naujovė – Šilalės teatras pirmąkart pristato savo veiklą komisijos vertinimui, po kurio kolektyvui ga­li būti suteikta tam tikra kategorija (mė­gėjų teatrai yra skirstomi į keturias ka­tegorijas). Šiuo metu vyksta visų mėgėjų teatrų peržiūros šalies regionuose.

„Jose dalyvauja apie 90 kolektyvų. Jie suskirstyti į dvi grupes: kaimų ir miestelių bei miestų ir rajonų centrų. Pastarojoje pasirodysime ir mes. Tarp visų kolektyvų nėra nė vieno muzikinio teat­ro, todėl nežinia, kaip mus priims. Kol kas nesitikime jokios kategorijos. Jeigu būtume palankiai įvertinti, būtume pakviesti į baigiamąją apžiūrą, kur suvažiuos patys geriausi Lietuvos mėgėjų teatrų kolektyvai. Ši šventė numatoma gruodžio 1–3 d. Pasvalyje“, – pasakoja A. Kazlauskas.

Telšių Žemaitės dramos teatre spektakliai bus rodomi lapkričio 17–19 d. Perkant bilietą tik į vieną iš jų, teks susimokėti 3 eurus, galima atvykti ilgesniam laikui ir už 12 Eur žiūrėti spektaklius nors ir visą dieną (10–21 val.). Kadangi Šilalės muzikiniame teatre pasirodo neįprastai didelis būrys veikėjų, o ir scenos paruošimui reikia kur kas daugiau dekoracijų, šilališkių pasirodymo pradžia planuojama nuo 20.30 val.

Premjera – Šilalėje 

„Šikšnosparnio“ premjera Šilalėje numatyta gruodžio 19–20 d., vėliau dar kartą miuziklas bus rodomas gruodžio 27-ąją. Re­žisierius sako, jog veika­lą režisavo su Algirdu Šauliu (jis yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantas, baigia taikomojo teatro režisūros studijas). 

Režisieriai atskleidė, kodėl statė būtent „Šikšnosparnį“.

„Gyvename patyčių laikmetyje. Kalbu ne vien apie vaikų, paauglių patyčias, bet ir ydingus suaugusiųjų tarpusavio santy­kius. Panašu, kad ir J. Štrausas savo vei­kalu „Šikšnosparnis“ išsityčiojo iš tuo­metinės aukštuomenės, kuri tik lėbauja. Tačiau su svaiginimosi problema susiduriame ir šiandien. Taigi labai daug panašumų tarp skirtingų epochų ir akivaizdu, jog žmonija niekur per daug nenuskubėjo, niekas labai nepasikeitė. Ar pamatys žiūrovai pažįstamą aplinką mūsų „Šikšnosparnio“ versijoje? Neabejoju, kad taip“, – intriguoja A. Kazlauskas.

Jis akcentuoja, jog šis miuzik­las atli­kėjams yra vienas sudėtingiausių – gal todėl „Šikšnosparnis“ statomas tik pro­fesionaliuose, valstybiniuose teat­ruo­se. 

Pasak režisierių, išvysime visą pulką mums jau žinomų atlikėjų, bet pasirodys ir keli visiškai nauji veidai. Dr. Falkės (šikšnosparnio) vaidmenį atliks A. Šaulys, Rozalindos – Soneta Būd­vytienė, Gabrieliaus – Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas Andrius Apšega, Adelės (kambarinės) – Edita Merkelienė, Alfredo – Žilvinas Jankus, Franko (kalėjimo viršininko) – Alvydas Juod­viršis. Be jų, scenoje sukiosis Alvydas Rudys (Froksas), Virginijus Noreika (advokatas Blinda), Mantas Savickis (Jonas), Ilona Raudonienė (Arlauskienė) bei Jolanta Kažukauskienė (baleto artistė). 

Solistus palaikys Šilalės krašto mišraus choro grupė (vadovė Sandra Rim­kutė-Jankuvienė), o judesio scenai suteiks abiejų „Mainytinio“ kolektyvų šokėjai (vad. Laima Andrejauskienė). 

Įdomu tai, jog profesionalus solistas A. Apšega Kau­no valstybiniame muzikiniame teatre atlieka tą patį vaidmenį, kurį atliks ir šilališkių pastatyme. 

Ar nenublanks prieš jį mūsų žmonės, kurie dainuoja tik laisvalaikiu?

„Tai yra iššūkis, kita vertus, dėl to ir įdomu. Kartais mūsų solistai taip pavargsta, jog atrodo, kad nebegrįš į repeticijas. Sugrįžta. Nes nori vaidinti, dainuoti, tobulėti. Galbūt kai kam atrodo, kad vieno miuziklo pastatymas trunka vos kelis mėnesius. Tikrai gerokai ilgiau – apie pusantrų metų“, – sako A. Šaulys.

A. Kazlauskas džiaugiasi artistais ir giria juos ne tik už pastangas, bet ir už pastebimą tobulėjimą.

„Galiu kalbėti ne tik apie solistus, bet ir kiekvieną scenoje pasirodantį žmogų atskirai. Taip pat ir apie save – dabar daug ką daryčiau kitaip. Beje, gal ir padarysiu: galbūt „Elizą“ išvysime dar kartą, tačiau visiškai kitokią – vaidmenį atlikti veržiasi taip pat profesionalus solistas Liudas Mikalauskas. Tad galima drąsiai sakyti, kad Šilalės muzikinis teatras yra gerokai ūgtelėjęs“, – pasakoja A. Kazlauskas, neslepiantis, jog jau turi kvietimų 2024-aisiais atvykti į gastroles Ukmergėje, Radviliškyje bei Telšiuose.

Šilalei jaučia simpatijas

Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas A. Apšega dalyvauja „Šikšnosparnio“ repeticijose Šilalėje ir ruošiasi kolektyvo kvalifikacijos verti­nimui Telšiuose. Artistas – šiltas, paprastas, tarsi būtų atskubėjęs su kitais šilališkiais iš rajono apylinkių.

„Aš ir esu iš kaimo – visus 17 metų pragyvenau Pandėlyje (Rokiškio r.). Tad Šilalė man miestas, kuris turi net savo muzikinį teatrą“, – šypsosi pašnekovas.

Solistas su šilališkiais bendradarbiau­ja jau keletą metų – ne kartą dainavo mūsų bažnyčioje, Šilalės muzikinio teat­ro spektaklyje „Misteris X“. 

„Man smagu dalyvauti jūsų teatro pastatyme, nes Kaune atlieku lygiai tą patį darbą. Galbūt galėsiu kažką patarti, kažkuo padėti ir savo veikla prisidėsiu ne tik dainuodamas. O gali būti, jog greta dainuojantieji jaus paskatinimą stengtis dar labiau, ir Šilalės muzikinio teat­ro pastatymas pakils į dar aukštesnį lyg­menį“, – „Šilalės artojui“ sako A. Apšega.

Solistas teigia, jog šilališkiams jaučia didžiules simpatijas bei pagarbą: tiek Šilalės miestui, tiek jo teat­rui bei režisieriui Antanui. Jis drąsina mūsų mėgėjiško kolektyvo atlikėjus ir primena, kad klysta net profesionalai. Dar daugiau – daug garsių atlikėjų dainuoja tik pagal fonogramą. Šilalės muzikinio teatro solistai dainuoja gyvai, tad ir kiek­vienas išėjimas į sceną kaskart būna vis kitoks. 

„Čia ir slypi visas patrauklumas bei žavesys: jūsų teatras gyvas organizmas. Tekstas, scenarijus tas pats, bet nuotaika, skambėjimas visada būna kitoks, kai arijos atliekamos be fonogramos. Tad man išties didelė garbė atlikti vaidmenį Šilalės muzikiniame teat­re“, – patikino solistas A. Apšega.

Žydrūnė MILAŠĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.