Kad blogis aplenktų Jūsų namus

A. AMBROZOS nuotr. A. AMBROZOS nuotr.

Ką tik praūžusios didžiosios metų šventės į mūsų namus keliavo lietaus nuskalbtais laukais. Šiandien miestų gatvėmis ir kaimų keliais auksą, smilkalus ir mirą nešantys bibliniai Trys Karaliai klampoja per giliausias pusnis. Linkėdami laimingų Naujųjų metų, jie užbaigia kalėdinį švenčių laikotarpį ir grąžina visus į kasdienį gyvenimą.

Mūsų senojo kaimo žmonėms geriausias linkėjimas buvo gausaus javų derliaus metai, sveiki gyvuliai, sveika šeima. Šiandien interesai daug platesni, bet laimės siekimas yra amžinas. Tai, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, ir yra pati giliausia kalėdinio laikotarpio švenčių papročių esmė.

„Karaliai karūnuoti, vainikuoti, o šventės yra geros tada, kai mes jas gražiai pradedame ir kilmingai pabaigiame“, - sako etnologė.

Šiandien, parsinešę šventintą kreidą iš bažnyčios, senieji žmonės dar paženk­lins savo namų duris pirmosiomis Karalių Kasparo, Merkelio (Melchioro) ir Baltazaro vardų raidėmis - KMB. Tam, kad pro jas neįeitų blogis, piktoji dva­sia. Ir dar, kaip sako etnologė, tai ženklas, jog šių namų durys yra atviros tiems, kam reikia paguodos, pagalbos.

Anksčiau tie iškilmingieji Trys Kara­liai, aplankydavę namus, prie durų dar paberdavo ir grūdų - kad tuose namuose nieko netrūktų. Tad ir dabar juose tenepristinga ne tik duonos, bet ir gerumo, dosnumo, dalinimosi.

Angelė BARTAŠEVIČIENĖ

Atnaujinta Penktadienis, 06 sausio 2017 09:15