Po pašalpų išmokėjimo vaikai neberūpi

Tragiški įvykiai, per kuriuos skaudžiai nukentėjo vaikai, privertė sukrusti ir Šilalės rajono vadovus. Praėjusio penktadienio vakarą surengtas reidas į socialinės rizikos šeimas patvirtino, kad padėtis yra baisesnė nei buvo galima įsivaizduoti. Iš 26 aplankytų šeimų net 11asmenų nustatytas girtumas nuo 0,15 iki 3 promilių.

„Vo, jau nė alaus stiklinės nebus galima išgerti“, - skundėsi viena mama, policijos pareigūnams pareikalavus papūsti į alkotesterį. Penktadienį, po pašalpų mokėjimo, reidą surengę pareigūnai ir atsakingų institucijų vadovai aptiko ir labai smarkiai įsilinksminusių mamyčių bei tėvelių.

Pajūrio daugiabutyje gyvenanti moteris, tvirtinusi, jog tą vakarą visiškai nevartojo alkoholio, įpūtė 1,51 promilės. Jos namuose apsilankę rajono vadovai ir vaiko teisių apsaugos specialistai nerado nė kruopelės maisto – šaldytuve testovėjo butelis aliejaus. Moteris teigė, kad šaldytuvas esą sugedęs, o maistą ji laikanti pas kaimynę. Jai įteiktas kvietimas atvykti į Vaiko teisių apsaugos skyrių, kur bus surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas bei sprendžiama vaiko ateitis.

Baisi padėtis pasitiko keturis vaikus auginančios šeimos namuose Teneniuose - ten reido dalyviai rado įsilinksminusią kompaniją, prirūkytus kambarius ir juose išmėtytus alkoholio butelius. Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai mažuosius palydėjo nakvoti pas močiutę, o tėvams įteikė kvietimą atvykti į savivaldybę, kur bus surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas.

Pas giminaičius palydėtas ir Nevočių kaime su girtaujančiais tėvais buvęs vaikas.

Sauslaukyje (Kvėdarnos seniūnija) penkiametį sūnų auginantys tėvai dėl girtumo sunkiai orientavosi aplinkoje. Berniuką teko išvežti į Pajūrio globos namus. Beje, pasak savivaldybės administracijos Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vyr. specialistės Ingos Jonušauskaitės, pirmadienį mažylio mama atskubėjo į Vaiko teisių apsaugos skyrių. Tačiau ir čia ji pasirodė, paėmusi „ant drąsos“ – alkoholio matuoklis parodė net 2 promiles alkoholio. Todėl kol kas moteriškė savo berniuko nesusigrąžins, o vaiko teisių apsaugos specialistai spręs klausimą dėl tėvų valdžios apribojimo.

Vienas tamsoje užrakintas dar nė metų neturintis vaikelis vėlyvą vakarą aptiktas verkiantis Pajūralyje. Motina girtavo pas kaimynę, todėl mažylis iš jos paimtas ir apgyvendintas Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių globos namuose...

Iš viso penktadienio vakarą rasti neprižiūrėti septyni vaikai. Penki palydėti pas giminaičius, dviem prireikė institucinės globos. Viena socialinės rizikos šeima reido dalyvių į savo namus neįsileido - reikalavo, kad pareigūnai parodytų prokuroro sankciją.

Savivaldybės pateikiamais duomenimis, Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai vien po šio reido planuoja surašyti 10 administracinių teisės pažeidimų protokolų dėl vaikų nepriežiūros, iškilusio pavojaus jų sveikatai bei gyvybei.

Apie reido, kuriame dalyvavo rajono vadovai, savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai bei policijos pareigūnai, rezultatus administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus šią savaitę vykusių tarybos komitetų posėdžių metu informavo visus tarybos narius. Direktorius paaiškino, jog tokių "naktinių" priemonių imtis nuspręsta pasitarime su socialiniais darbuotojais.

„Tai pirma, bet ne paskutinė išvyka į seniūnijas po pašalpų mokėjimo. Žalingų įpročių turinčios šeimos privalo žinoti, jog juos galime bet kada patikrinti“, - sakė R.Vaitiekus.

Didžiosiose Šilalės rajono kaimiškosiose seniūnijose dirba po du socialinius darbuotojus, mažesnėse - tik vienas. Šiems specialistams reikia ir išmokų dokumentus tvarkyti, ir socialinės rizikos šeimomis pasirūpinti. Tačiau ir ten, kur yra du socialiniai darbuotojai, neįmanoma kiekvieną šeimą visą laiką kontroliuoti. Administracijos direktoriaus duomenimis, pavyzdžiui, Kvėdarnos seniūnijoje yra net 22 socialinės rizikos šeimos ir kiekvieną jų aplankyti reikėtų bent keletą kartų per savaitę.

Pasak R.Vaitiekaus, savivaldybė visais įmanomais būdais stengiasi palengvinti socialinių darbuotojų darbą - šiemet jiems pasiūlyta skiepytis, netrukus bus rengiami mokymai, kaip saugiai elgtis agresyviai nusiteikusiose šeimose. Šiais metais 70 eurų padidintas socialinių darbuotojų atlyginimas, o savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojams už pavojingas darbo sąlygas mokamas 5 proc. tarnybinio atlyginimo dydžio priedas.

Kita vertus, atlyginimus didinti gal ir reikia, bet pinigais susidariusios padėties ištaisyti, ko gero, jau nepavyks. Geria, mušasi, o dabar jau ir vaikus šuliniuose skandina bene ketvirta socialinės rizikos šeimų karta. Su tokiais žmonėmis bendraujantys specialistai pripažįsta, kad šitose šeimose vaikai retai kada užauga motyvuoti kabintis į gyvenimą. Paprastai jie anksti sukuria šeimas ir gimdo naujus pašalpininkus, o mokesčių mokėtojai juos augina ir dar turi tikėti, jog vaikui niekur nėra geriau kaip biologinėje šeimoje.

Todėl valstybės išlaidos socialinei apsaugai tik didėja. Šiemet ir Šilalėje, Socialinių paslaugų namuose, pradės dirbti du įvaikinimo specialistai - iš valstybės biudžeto jų atlyginimams skirta 19 tūkst. eurų. Bendradarbiaudami su seniūnais, jie turės ieškoti globėjų šeimų, rengti būsimiems globėjams bei įtėviams kursus. Tačiau šis procesas nėra toks paprastas - kol kas Šilalėje, savivaldybės administracijos duomenimis, yra tik viena globoti tėvų netekusius vaikus pasiryžusi šeima.

Atnaujinta Antradienis, 01 kovo 2016 13:50