Pilvo pūtimas gali pranešti apie ligas

Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išei­nan­čios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių norėtume išvengti. Neretai daugiau dėmesio skiria­me nepatogumams numalšinti ar nuslėpti, o ne ligos prie­žas­tims išsiaiškinti. Visgi nereikėtų į juos numoti ranka. Dažnas aktyvus dujų kaupimasis organizme ga­li signalizuoti apie labai rimtas, tik prasidedančias li­gas.

Pilvo pūtimo priežastys

Virškinimo sistemai veikiant tiksliai kaip laikrodžiui, organizme neprisikaupia tiek dujų, kad kiltų tokie nepatogumai kaip pilvo diegliai, raugėjimas ar nevaldomai išeinančios dujos. Pasak vaistininkės Audronės Levickienės, šie simptomai pasireiškia ta­da, kai dėl tam tikrų priežasčių sutrinka virškinimas.

„Dažnai pilvo pūtimas vargina mėgstančius valgyti labai greitai. Kartu su maistu jie praryja labai daug oro. Žarnyne jis susimaišo su ten esančiu skystu turiniu, ir ima formuotis tirštos, iš oro burbulų sudarytos putos. Dėl jų padidėjęs žarnyno turinys tempia žarnų sieneles: pradedame jausti dieg­lius, pilvo pūtimą, kartais – ir šleikštulį“, – sako vaistininkė.

Pilvo pūtimas, anot A. Le­vic­­kienės, gali kilti ir nuo tam ti­k­­­rų maisto produktų: lęšių, svogūnų, šviežiai keptos duonos, kopūstų, brokolių, pupelių. Šis nepatogumas užklumpa net ledinukų ar kramtomosios gumos mėgė­jus, taip pat neatsispiriančius gazuotiems gėrimams.

Pasak vidaus ligų gydytojos Ramintos Gaidelytės, pertek­linį dujų kaupimąsi žarnose lemia ir įvairios ligos.

„Sergant dirgliosios žarnos ar malabsorbcijos sindromu, sutrinka žarnyno motorika bei absorbcija. Pilvo pūtimą taip pat sukelia žarnyno nepraeinamumas, uždegiminės žarnyno, kasos ligos, tokios kaip pankreatitas, inkstų akmenligė. Įtakos turi ir pilvaplėvės uždegimas, anemija, stuburo smegenų pažeidimai, netgi psichologinės priežastys – depresija, nerimo sutrikimas“, – teigia gydytoja.

Išeitis – mitybos pokyčiai

Pasak vaistininkės, kova su pilvo pūtimu prasideda nuo lėtesnio valgymo.

„Maistą kramtyti reikėtų neskubant, vengti didelių kąsnių, o tarp jų nurijimo daryti kelių sekundžių pertraukėles. Ilgiau kramtant, išsiskiria ir daugiau seilių, geriau virškinamas maistas, tad skrandžio nebevargina sunkumo jausmas“, – pataria A. Levickienė.

Anot vaistininkės, minėtų pilvo pūtimą skatinančių produktų nereikėtų visiškai išbraukti iš mitybos, jie turi daug vertingų angliavandenių ir yra svarbi subalansuotos mitybos dalis. Ji pataria kartu valgyti ląstelienos turinčio maisto (avokadų, morkų, avižų, migdolų). Nuslopinti pilvo pūtimą taip pat galima geriant pipirmėčių, imbierų, ramunėlių arbatas, rytą prieš valgį – stiklinę šilto vandens su citrina.

Pavojaus sveikatai signalai

Gydytojos R. Gai­delytės teigimu, esant tam tik­riems pilvo pūtimo požymiams, būtina kreiptis į medi­kus.

„Nedelskite, jei pilvo pūtimas atsiranda staiga, dujos visiškai negali pasišalinti, taip pat, kai sutrinkta tuštinimasis: pakinta išmatų konsistencija, spalva, kiekis ir tuštinimosi dažnis. Kreiptis į gydytojus būtina ir tada, jei ima varginti pilvo skausmas, bendras silpnumas, pakyla temperatūra, be aiškios priežasties mažėja kūno svoris. Taip pat jokiu būdu neignoruokite išmatose pasirodžiusio šviežio ar suvirškinto (juodos spalvos) kraujo“, – įspėja gydytoja.

Rūta ATROŠKAITĖ

Atnaujinta Pirmadienis, 11 rugsėjo 2017 16:20