Nuo ko priklauso vyrų lytinė sveikata?

Lietuvoje daugėja vyrų, kurie ryžtasi net chirurginei operacijai ir renkasi penio implantus erekcijos funkcijai atstatyti. Tokias operacijas atliekantis urologas prof. Balys Dainys sako, kad, jeigu vyrai savo lytine sveikata rūpintųsi nuo jaunų dienų, gerą potenciją išlaikytų ir vyresniame amžiuje. Dėl vitamino D stygiaus, prostatos funkcijos sutrikimo, žalingų įpročių bei nesveiko gyvenimo būdo problemų dėl erekcijos turi net 30 metų nesulaukę vyrai.

Apie šias priežastis kal­ba­mės su prof. B.Dainiu.

- Ar medikamentų ir maisto papildų potencijai gerinti nepakanka, jei vyrai ryžtasi operacijai?

- Medikamentų yra, bet operacija daroma, kai nebepadeda nei papildai, nei tab­letės.

- Kokios priežastys sukelia erekcijos problemas?

- Aš, kaip urologas, manau, jog didžiausia bėda, kad Lie­tuvoje beveik nėra lytinio švie­­timo, o apie seksą žmonės turi išmanyti. Be žinių trū­kumo, potencijai kenkia ža­­lingi įpročiai: rūkymas, nar­­­kotikai, alkoho­lis, aplinkos už­terštumas. Ki­ta didelė bė­da - daugėja lytiniu keliu plintančių ligų, kurios turi nei­­giamos įtakos potencijai. Jai kenkia ir dėl netinkamos mi­­­tybos atsiradę metaboliniai sutrikimai. 

- Kai kurie mokslininkai su erekcijos problemomis sieja vitamino D trūkumą. Kokia Jūsų nuomonė? 

- Kiek man teko tirti vyrų vitamino D kiekį kraujyje, visiems jis yra per mažas. Ži­noma, tai turi įtakos ir potencijai, ir imunitetui, ir gerai savijautai. 

- Ar vyrai nepiktnaudžiauja erekcijos disfunkcijai gydyti skirtais vaistais bei papildais? 

- Visada ištiriu sutrikimo priežastis. Jeigu diagnozuoju nepakankamą kraujotaką, skiriu vaistų, ku­rie ją pagerina ir šioje srityje. Jei negalavimai yra nedideli, stengiuosi išsiversti be chemijos. Bet vėžio gydyti žolelėmis tik­rai negalime. Ži­noma, vaistų bei papildų ga­myba yra ne tiktai rūpinima­sis žmogaus svei­kata, bet ir komercija. 

Kita vertus, negalime grįžti į tuos laikus, kai erek­ci­jos sutrikimas buvo lai­­ko­mas nepagydomu. Žinojau gydytoją, kuris skirdavo tokiems pacien­tams raminamųjų... 

- Kokius tyrimus atliekate vyrams prieš skir­damas vaistų? 

- Pirmiausia turiu žinoti anamnezę. Dažnai kreipiasi sportininkai, kurie, norėdami išauginti raumenis, vartoja steroidinius preparatus, lytinius hormonus, anabolikus. Užsiaugi­na raumenis, bet lytinė potencija sutrinka. 

Prieš skirdamas medikamentinį erekcijos disfunkcijos gydymą, atlieku bend­ruosius kraujo, lytinių hormonų tyrimus, pros­tatos tyrimą, matuoju kraujotaką mažojo dubens ir varpos srityse. 

- Ar prostatos būklė turi įtakos potencijai? 

- Prostata gamina kai kuriuos hormonus, kurie reikalingi sekso formavimui. Pros­tatitai, ypač uždegimai, labai gadina ir trikdo lytinį pajėgumą. Todėl susiduriantiems su potencijos sutrikimais prostatą pasitikrinti yra būtina. 

- Jūsų patarimai, kaip išlaikyti gerą potenciją? 

- Reikia rūpintis sveikata, vengti žalingų įpročių, daugiau judėti. Tai - pagrindų pagrindas ir geriausia pro­filaktika. Privalome reguliariai atlikti pros­tatos specifi­nio antigeno tyrimą, o po 45 metų - ir dažniau. Turime ko­voti su antsvoriu, sveikai maitintis, negalima pikt­nau­džiauti užkandėlėmis bei vi­sokiais kitais dalykais, ku­rie iš­provokuoja taip vadina­mą metabolinį sindromą. Svar­bu gauti pakankamą kiekį vitaminų, ypač vitamino D.

Jurgita ŠAPĖNAITĖ

Atnaujinta Penktadienis, 15 liepos 2016 09:11