„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Džiaugiuosi, kad mečiau, ir raginu tave padaryti tą patį

S. Urbonavičius-Samas ragina visus rūkančius pabandyti mesti rūkyti, nes, tai padarius, palaima yra neapsakoma S. Urbonavičius-Samas ragina visus rūkančius pabandyti mesti rūkyti, nes, tai padarius, palaima yra neapsakoma

Ne kiekvienas žmogus yra pakankamai ryžtingas ir stiprus, jog, nutaręs imtis kardinalių pokyčių, to ne­ati­dė­liotų ir sąžiningai laikytųsi sau duoto žodžio. Juolab, kai kalbama apie metimą rūkyti – neretai prireikia ne tik begalinio noro, bet ir plieninės valios. 

Televizijos laidų prodiuseris ir BIX grupės lyderis Saulius Urbonavičius-Samas sutiko pasidalinti savo sėkmės istorija bei papasakoti, kodėl nusprendė mesti rūkyti, kaip sekėsi žengti pirmąjį žingsnį sveikesnio gyvenimo link ir kokius naujojo etapo privalumus įžvelgia.

Buvo rūkoma visur

Prieš daugiau nei 20 metų rūkyti metęs S. Urbonavičius-Samas labai tiksliai prisimena, kada ir kodėl nusprendė visam laikui mesti šį žalingą įprotį. 

„Didysis virsmas manyje įvyko dar 1993-iaisiais, kai gy­venome tikrai pašėlusį „ro­kenrolinį“ gyvenimą ir su grupe BIX dalyvavome didžiu­lia­me ture po Prancūziją su daugiau nei 100 koncertų įvai­riausiuose miestuose“, – pa­sakoja S. Urbonavičius-Samas. 

Anot jo, tais laikais dar nebuvo išsivysčiusi rūkymo kultūra – žmonės rūkydavo vieni prie kitų, o uždarose vietose, nesvarbu, ar tai būtų klubas, kavinė ar autobusas, ore tvyrodavo didžiuliai dūmų kamuoliai. 

„Visur viskas buvo lyg išrūkyta, ir tai galiausiai įgriso, todėl, grįžęs po šio turo, iškart mečiau rūkyti“, – sako S. Ur­bo­navičius-Samas, juokaudamas, jog anksčiau nebūtinai turėjai rūkyti pats, kad prisirūkytum.

Pasijuto lyg ant sparnų

Tiesa, tuo metu grupės BIX lyderis turėjo pertrauką tarp turų bei koncertų, stengėsi nesilankyti klubuose ar kavinėse, todėl išvengė bent menkiausių pagundų ir rūkymo metimą atsimena be didelių sunkumų: jeigu nusprendė imtis, tai lyg kirviu nukirsta.  

Pasak pašnekovo, po mėnesio jis pasijuto lyg ant sparnų, nes iš organizmo pasišalinęs nikotinas ir kitos kenksmingos medžiagos suteikė begalinio lengvumo pojūtį. 

„Tie, kas ilgą laiką rū­kė ir yra bandę mesti rūkyti, tikriausiai žino šį jausmą, o tiems, kurie nebandė to atsisakyti, siūlau pabandyti. Jausmas yra fantastiškas: praėjus kuriam laikui (man užteko mėnesio), tu jauti savo prasivaliusį kūną šiek tiek pakilusį virš žemės“, – tvirtina S. Urbonavičius-Sa­mas. 

Kaljanas – toks pat rūkymas

Tiesa, televizijos laidų prodiuseriui ir BIX grupės lyderiui S. Urbonavičiui-Samui vis dėlto reikėjo poros pasitikrinimų, kad tvirtai žinotų, jog nebeužsikabins už šio žalingo įpročio. 

„Buvau kartą Egipte pakvailiojęs ir su kaljanu, tačiau greitai supratau, kad tai yra visiškai tas pats rūkymas. Todėl greitai jo atsisakiau, niekada nebegrįžau ir, manau, nebesugrįšiu“, – teigia jis.

„Su siaubu žiūriu į šitą madą“

Matantis, kokiu milžinišku greičiu įvairios rūkymo priemonės, tokios kaip elektroni­nės cigaretės ar bedūmio kaitinamojo tabako gaminiai, tampa 

populiarūs ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp jaunimo, S. Ur­bonavičius-Samas su siaubu ver­tina šitą madą. 

„Manau, jog tai yra dar baisesnis dalykas už cigaretes. Tra­dicinės cigaretės smirdėdavo, buvo labiau dozuotos: surūkius vieną, retai kada užsimanydavai kitos. O visų šių naujovių pasekmės yra visiškai neaiškios ir neištirtos. Todėl darosi baisu, kai matau, kaip ypač jaunimas nepaleidžia iš rankų tos „pypkės“ ir pučia didžiausius dūmų kamuolius į orą“, – pasakoja atlikėjas, pridurdamas, jog tai yra opi prob­lema ne tik Lietuvoje, bet ir apskritai. 

„Reali padėtis – tikrai siaubinga, nes įvairiausios elekt­roninės cigaretės yra labai patrauklios. Tad kaip apsau­goti savo vaikus yra didžiulis iššūkis ir galvos skausmas tėvams. Manau, svarbiau­sia jau­nimui išaiškinti tokių rū­kymo alternatyvų grėsmes ir neigiamas pasekmes, o tuomet be­lieka tikėtis jų są­mo­ningu­mo“, – svarsto S. Ur­bo­na­vi­čius-Samas.

Televizijos laidų prodiuseris ir BIX grupės lyderis mano, jog geriausiai kitą įkvėpti bei motyvuoti gali ne moralai ar pasvarstymai, bet asmeninė patirtis. Todėl jei prieš daugiau nei 20 metų jis galėjo mesti rūkyti, gali ir tu, o jei iškyla sunkumų, yra specialistų, kurie visuomet pasiruošę tau padėti. Pavyzdžiui, pasak gydytojos Viktorijos And­rejevaitės, norint mesti šį žalingą įprotį, rekomenduoja­ma keisti savo mąstymą, veng­ti streso, gerti daug vandens, bandyti nukreipti mintis nuo rūkymo, darant kažką malonaus, ir stengtis sąžiningai laikytis susidaryto nerūkymo plano. Jeigu nepasiseka – bandyti vėl ir vėl, kol galiausiai atprantama ir nebesinori.

Nuotr. asmeninio archyvo

Atnaujinta Antradienis, 27 spalio 2020 08:17