„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4,50 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Seksualinė sveikata: ką privalu žinoti kiekvienam?

K. Jarienė: „Lytinė sveikata – vie­nas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiks­nių“ Nuotr. iš asmeninio archyvo K. Jarienė: „Lytinė sveikata – vie­nas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiks­nių“ Nuotr. iš asmeninio archyvo

Norėdamas gyventi visavertį gyvenimą, kiekvienas as­muo turėtų tinkamai puoselėti savo lytinę sveikatą, aiš­kiai suprasti galimus rizikingo lytinio elgesio padarinius ir žinoti, kaip to išvengti. 

Didžiulę grėsmę reprodukcinei sveikatai kelia lytiškai plintančios infekcijos, kurių simptomai ne visada atsi­randa iš karto, dažnai jų gali išvis nebūti. 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Kristina Jarienė akcentuoja, kad beveik 50 procentų visų lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje nustatoma jaunimui, bet į gydytojus kreipiasi tik kas aštuntas.

Svarbu suprasti lytinės sveikatos reikšmę

Anot K. Jarienės, jaunimas, tėvai ir kita visuomenės dalis turėtų aiškiai suprasti, kas yra lytinė sveikata ir kokią reikšmę ji turi kiekvieno žmogaus gyvenimo kokybei. 

„Šiandien lytinės sveikatos su­vokimas dažnu atveju bū­na neteisingas ir baigiasi žodžiais: „kažkaip nepastoti“, kar­tais atsimenama, jog gerai bū­tų „kažkaip nepasigauti visokių ten ligų“. Tačiau ši sąvoka yra daug platesnė“, – aiškina gy­dytoja akušerė ginekolo­gė. 

Jos teigimu, pirmiausia tai yra teigiamas ir pagarbus požiūris į seksualumą bei lytinius santykius, galimybė turėti saugią lytinę patirtį be prievartos, diskriminacijos ir smurto.

„Tai ne tik ligos, kokio nors sutrikimo ar negalios nebuvimas, tai yra kompleksinė fizinės, emocinės, protinės bei socialinės gerovės būsena, susijusi su seksualumu“, – sako K. Ja­rienė. 

Antra, norint pasiekti ir palaikyti lytinę sveikatą, turi būti gerbiamos, saugomos ir vykdomos visų asmenų seksualinės teisės. Tre­čia, lytinė sveikata yra vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiksnių. 

Rizikingas lytinis elgesys kelia grėsmę

Neatsakingas lytinis elgesys gali turėti itin skaudžių ir kardinaliai žmogaus gyvenimą keičiančių pasekmių. Gydytoja akušerė ginekologė savo ilgametėje praktikoje dažniausiai susiduria su neplanuotais nėštumais ir lytiškai plintančiomis infekcijomis. Oficialios statistikos duomenimis, kasmet pagimdo apie 300 septyniolikos metų ir jaunesnių merginų, o oficialių nėštumo nutraukimų iki 17 metų imtinai skaičius – iki 100. 

K. Jarienė atkreipia dėmesį, jog daugiau nei pusė lytiškai aktyvių moksleivių yra turėję urogenitalinių nusiskundimų, tačiau į gydytojus kreipiasi tik kas aštuntas. 

„Pagrindine nesikreipimo priežastimi įvardijamas tikėjimas, kad jiems negresia sirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis“, – teigia gydytoja, pridurdama, jog beveik 50 proc. visų lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje nustatoma paaugliams bei studentams. 

Be viso to, gydant poras dėl nevaisingumo, paaiškėja, kad infekcijų ar jų pasekmių dažnis tarp porų  yra didesnis, nei galvojama. 

Klastingos infekcijos – be simptomų

Klaidinga manyti, jog, užsikrėtus infekcija, turi būti jaučiami tam tikri simptomai ar skausmai. 

K. Jarienė teigia, kad liga yra infekcijos klinikinė išraiška, o pati infekcija nebūtinai gali sukelti klinikinius simptomus. Viena tokių klastingų infekcijų yra chlamidijozė.

„Iki 80 proc. visų infekuotų žmonių gali nejausti jokių klinikinių simptomų, nors infekcija jau dirba savo juodą darbą, kurį mes dažnai pamatome tik vėliau, kai pora kreipiasi dėl nevaisingumo, ar aptinkame atsitiktinai, atlikdami pilvo organų operacijas“, – sako gydytoja.

Žmogaus papilomos viruso infekcija taip pat ilgą laiką nesukelia jokių klinikinių simptomų. Tačiau jai išlikus organizme ilgą laiką, didėja rizika susirgti gimdos kak­lelio, gerk­lų, išangės ar varpos vėžiu. 

Be viso to, mama, nieko nejausdama ir nežinodama, gimdymo metu abi šias infekcijas gali perduoti naujagimiui. 

Anot gydytojos, tiek vyrai, tiek moterys nesaugių lytinių santykių metu vienodai dalijasi visomis lytiškai plintančiomis infekcijomis. Tačiau laiku jas aptikus, galima išvengti begalės reprodukcinės sveikatos problemų ateityje – nevaisingumo, lėtinio dubens ar pilvo skausmo, galimybės perduoti infekciją nėštumo ar gimdymo metu savo vaisiui ar naujagimiui. 

„Tinkama ir efektyvi kontracepcija gali padėti išvengti lytiškai plintančių infekcijų bei nepageidaujamo nėštumo ir jo pasek­mių, o teisingai pateiktos žinios paskatins jaunuolius elgtis atsakingiau“, – saugių bei atsakingų lytinių santykių svarbą akcentuoja K. Jarienė, primindama, jog kiekvienas lytiškai aktyvus jaunuolis dėl lytiškai plintančių infekcijų turi būti tikrinamas kasmet iki 25 metų. 

Geriausia prevencija – švietimas

Konsultuoda­ma paaugles mer­gaites, gydy­to­ja visuomet paklausia, ar jų mo­kyklose vyksta lytinio ugdymo, lytinio švieti­mo pamokos 

„Visos sakė, jog no­rėtų gauti daugiau bei įvairesnės informacijos, nes dabar tenka „naršyti internete“, – pasakoja K. Jarienė. 

Anot jos, neišraudus pasakyti „mėnesinės“, „varpa“ ar „makštis“ – dar ne visiems tėvams ir mokytojams įveikiamas iššūkis, todėl jaunimas, negaudamas instrukcijų, kaip saugiai elgtis su savo lytiškumu ir kūnu, kaip suprasti seksualumą bei lyčių santykius, kaip susitvarkyti su žiniasklaidoje, televizijoje, internete, rek­lamose gausiai propaguojamu seksualumu, informacijos ieško virtualioje erdvėje ar tariasi su tokiais pat „internete naršančiais“ draugais. 

„Remiantis mano kolegų atlikta apklausa, nuo 50 iki 70 proc. Lietuvos paauglių yra žiūrėję pornografinio turinio puslapius ir didesnė jų dalis galvoja, jog tai yra geriausia mokomoji informacija, kurią jie gali gauti“, – sako akušerė ginekologė. 

K. Jarienė įsitikinusi – labai svarbu šviesti visuomenę ir apie lytinę sveikatą pradėti kalbėti jau darželyje, įvertinus tai, kad kiekviena amžiaus grupė gautų tik jai suprantamą informaciją, atrenkamą atsižvelgiant į fiziologinius organizmo pokyčius ir natūralią psichinę, emocinę, fizinę bei funkcinę brandą. 

„Tyrimų duomenimis, jei jaunimui pateikiama teisinga ir mokslu grįsta informacija, kai su jais kalbama apie lytinę sveikatą, – jie atsakingiau planuoja savo lytinį gyvenimą, dažniau yra linkę atidėti pirmuosius lytinius santykius, turi mažiau lytinių partnerių. Galų gale, pirmuosius lytinius santykius dažniau turi blaivūs“, – teisingos ir mokslu grįstos informacijos privalumus vardija gydytoja.

Pavojų galima išvengti

Pasaulio sveikatos organizacija nurodo tris lytinio ugdymo ir švietimo programas bei pripažįsta, jog viena iš jų – susilaikymas nuo lytinio gyvenimo iki santuokos – neturi laukiamo teigiamo efekto. Tuo tarpu kitos programos, kurios koncentruojasi ne tik į susilaikymą, bet ir į saugų lytinį gyvenimą bei asmens ir poros santykių brandą, yra efektyvesnės. 

„Neskatinu ankstyvų ir nebrandžių lytinių santykių. Ta­čiau manau, kad jaunas žmogus į bet kokius santykius turi ateiti jau pasiruošęs, koks tas santykių etapas bebūtų – draugystės, bendrystės, pagarbos, gėlių, „drugelių skraidymo pilve“ ar tikros meilės“, – aiškina K. Jarienė ir priduria: „Kai lytinis gyvenimas yra saugus, tai ir ligų neturėtų būti. Kai žinai, kokie pavojai gali tykoti, arba kai žinai, kaip tų pavojų galima išvengti, tavo gyvenimas iš karto tampa kokybiškesnis visomis prasmėmis“.

(Užs. Nr. 123)