„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4,50 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Neatsakingas gydymasis gali prišaukti didesnių sveikatos bėdų

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Baigiantis lapkričiui, sergamumas gripu bei ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis yra šiek tiek didesnis nei pernai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai pastebi, kad pirmuosius peršalimo simptomus galima gydytis patiems namuose, tačiau, prireikus vaistų, reikėtų kreiptis į gydytoją ar vaistininką, jog medikamentai nepridarytų daugiau žalos nei naudos.

Perdozuoti vaistų – lengva

„Peršalę pacientai gali gydytis ir patys, laikydamiesi simptominio gydymosi namuose rekomendacijų - gerti daug skysčių, praplauti nosį druskos tirpalu, nuolat drėkinti ir vėdinti patalpas, daugiau gulėti, vengti kontakto su kitais žmonėmis.

Dažnas namų vaistinėlėje turi paracetamolio. jo galima vartoti, tik svarbu neviršyti rekomenduojamos vienkartinės ir paros dozės. Apie tai galima paskaityti vaisto informaciniame lapelyje“, – pataria Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos vadovė dr. Sonata Varvuolytė.

Medikai pastebi, kad perdozuoti paracetamolio yra labai lengva. Nereceptinių vaistų nuo peršalimo būna įvairių pavadinimų, ir neretai žmonės, tikėdamiesi, jog daugiau vaistų padės greičiau pasveikti, vienu metu geria kelis skirtingus preparatus.

„Viršutinių kvėpa­vimo takų infekcijoms gydyti dažnai vartojami nereceptiniai preparatai, kurių sudėtyje yra kelios veik­liosios medžiagos. Viena iš jų – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.

Per didelės dozės, pernelyg dažnas ar kelių šios vaistinių medžiagų grupės preparatų naudojimas yra pavojingas sveikatai. Saugiau yra rinktis vienos vaistinės medžiagos preparatą. Taip galima išvengti nepageidaujamo toksinio medikamento po­veikio organizmui“, – tikina dr. S. Varvuolytė. 

Ji atkreipia dėmesį, kad, esant kai kuriems simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Negalima numoti ranka į dusulį, stiprų krūtinės ar gerklės skausmą, vėmimą, taip pat jeigu nepavyksta įprastais vaistais sumažinti karščiavimo. Gydytojo konsultacija reikalinga, kai viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai, lydimi karščiavimo, užsitęsia ir trunka daugiau nei 3-5 paras.

Geriausia pasikonsultuoti

Toksikologai pastebi, jog žmonių, perdozavusių bei apsinuodijusių vaistais nuo peršalimo ar nuo skausmo, į ligonines patenka nuolat. Vaistai gali sukelti pavojingus kepenų pažeidimus, pasireiškiančius ne iš karto. Apsinuodijimo medikamentais pasek­mės yra ilgalaikės, kepenų pakenkimai lieka vi­sam gyvenimui, o pra­sidėjus žaibiniam kepenų nepakanka­mumui, liga gali baig­tis mirtimi.

„Visus medikamen­tus reikia vartoti atsakingai, pagal gydytojo ar vais­ti­ninko nurody­mus: laikytis paskirto vartojimo režimo, dozių bei gydymo truk­mės. Jei tai yra nereceptiniai preparatai, būtina paisyti perspėjimų, nurodytų informaciniame lapelyje: neviršyti vienkartinės ir paros dozės, atsižvelgti į kitus tuo metu vartojamus medikamentus, nepamiršti ir geriamų žolinių preparatų bei papildų“, – įspėja dr. S. Varvuolytė.

Pasak jos, jeigu kyla abejonių dėl vaistų suderinamumo, būtina klausti specialisto patarimo. Svarbu nepamiršti pasakyti, jei paskirti preparatai naudojami kitaip negu nurodyta, pavyzdžiui, vartojami po valgio, nors reikia nevalgius, užsigeriami sultimis, nors rekomenduojama vandeniu, tabletės kramtomos, kai vaisto vartojimo inst­rukcijoje parašyta „nuryti nekramtant“ ir pan.

„Alergiški žmonės pas gydytoją galėtų atsinešti sąrašą, kuriame būtų nurodytos visos alergiją keliančios medžiagos, ir pokalbio metu jas primintų. Jei naudojami keli vaistiniai preparatai, reikėtų atsiminti jų pavadinimus bei dozes, vartojimo tvarką. Svarbu nepamiršti, jog vaistai turi galiojimo terminą, o vartojimo truk­mė, atidarius pakuotę, yra ribojama, ir būtina paisyti vaistų laikymo sąlygų“, – pataria Lietuvos bendrosios prakti­kos gydytojų draugijos vadovė.

Rytė VYŠNIAUSKAITĖ

VšĮ „Saugok save“ vadovė

Atnaujinta Penktadienis, 09 Gruodžio 2016 09:52