Logo
Spausdinti šį puslapį

Tai, apie ką kalbėti nedrąsu

A. Černiauskienė A. Černiauskienė

Šlapimo nelaikymas – itin nemalonus sutrikimas, apie kurį vengiama kalbėti. Tačiau skaičiuojama, jog dėl to fizinį bei psichologinį diskomfortą jaučia maždaug trečdalis moterų ir apie 20 proc. vyrų. Nors tikimybė pa­tirti jo keliamus nemalonumus didėja su amžiumi, klai­dinga manyti, kad šis negalavimas vargina tik vyresnio amžiaus žmones.

Sutrikimą sukeliančios priežastys

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Urologijos centro urologės docentės Aušros Černiauskienės teigimu, šlapimo nelaikymas aktualus net kas dešimtai 25 metų moteriai. Sulaukus 30-ies, šį sutrikimą gali turėti jau dvi iš dešimties.

Anot urologės, išskiriami trys šlapimo nelaikymo tipai. Pirmasis pasireiškia šlapimo ištekėjimu, nejaučiant noro šlapintis. Dažniausiai toks sutrikimas suaktyvėja fizinio krūvio metu: keliant sunkius daiktus, sportuojant, taip pat kosint ar čiaudint. Antras tipas - šlapimo nelaikymą gali lemti ir dirgli pūslė. Jis pasireiškia, staiga atsiradus norui šlapintis. Trečiajam tipui būdingi pirmųjų dviejų simptomai.

Pasak A. Černiauskienės, pagrindiniai šį negalavimą lemiantys veiksniai moterims yra gimdymo traumos, gimdos operacijos, vyrams – pros­tatos operacijos, abiejų lyčių atstovams – neurologinės problemos. Šlapimo nelaikymas dažniau būdingas moterims, kurios aktyviai spor­tuoja, užsiima gimnastika, taip pat rūkančioms ar turinčioms antsvorio.

Ir medicininė, ir psichologinė problema

A. Černiauskienė pastebi, jog šlapimo nelaikymas – ne tik medicininė problema. Sutrikimas kelia ir rimtų psichologinių bei socialinių sun­kumų. Nemalonus kvapas, drėg­mės pojūtis – tik dalis iš jų. Šlapimo nelaikymas trukdo užsiimti sportu, šokiais ir kitomis veiklomis.

Deja, įvairaus amžiaus vyrai bei moterys dažniau vengia apie tai kalbėti, nesigydo, apriboja savo pomėgius.

„Jaunesni žmonės yra drąsesni, tačiau dauguma vis dar gėdijasi ir delsia kreiptis į specialistus. pagalbos pradedama ieškoti tik tuomet, kai nuolatinis diskomfortas tampa nebepakeliamas“, – sako urologė.

Profilaktika ar gydymas

Sveikatos specialistai teigia, kad sumažinti šio sutrikimo riziką gali ir teisingas gyvenimo būdas, specialios mankštos, o padidinti – šlapimo takų uždegimai, rūkymas, fizinės veiklos stoka.

Moterims stiprinti tarpvietės raumenis, leidžiančius sulaikyti šlapimą, padeda vadinamieji Kėgelio pratimai (dubens raumenų mankšta). Paprastai jie rekomenduojami besilaukiančioms, tačiau yra naudingi visoms.

„Kenčiantiems nuo šlapimo nelaikymo patariama į mitybos racioną įtraukti produktų, kuriuose yra daugiau seleno, cinko, vitaminų A, C ir E, arba vartoti maisto papildų su šiomis medžiagomis. Taip pat rekomenduojama vengti papildomai šlapimo pūslę dirginančių gazuotų gėrimų, alkoholio, saldiklių ar kavos“, - pataria „BENU“ vaistinės  vaistininkė Giedrė Užusienė.

Visgi pajutus šlapimo nelaikymą, geriausia nedelsti ir kreiptis į gydytoją.

„Šis negalavimas nėra nuos­p­rendis ar neišvengiamybė. Dabar jis yra nesunkiai išgydomas – pritaikius įvairias priemones, visiškai pasveiksta 80-90 proc. pacien­tų“, – sako urologė A. Černiauskienė.

Nustačius susirgimą sukeliančias priežastis, skiriami vaistai ar specialios mankštos. Jeigu tokie metodai nepadeda, gali būti taikomas ir chirurginis gydymas. Svarbiausia - atsikratyti gėdos jaus­mo ir išdrįsti kreiptis į specialistus.

Dagnė ARMONAITĖ

Atnaujinta Antradienis, 20 Gruodžio 2016 09:52
2016 © „Šilalės artojas“ – Šilalės rajono laikraštis. Visos teisės saugomos