Kam sveikam žmogui papildomas vitaminas C?

Šiemet itin anksti prasidėjus peršalimo ligų sezonui, vaistininkai stebi augančią vitamino C paklausą. Palyginus su praėjusiais metais, lapkričio mėnesį vitamino C preparatų parduota net 37 proc. daugiau. 

Sveikatos specialistai sako, jog šaltuoju metų laiku daugumai žmonių aktualiausias yra vitamino C poveikis imuninei sistemai. Juo siekiama sustiprinti organizmo atsparumą bei apsisaugoti nuo ligų.

„Tyrimai rodo, kad žmonės, vartojantys vitaminą C, serga šiek tiek trumpiau. Vis dėlto tai reikėtų daryti reguliariai, o ne priebėgomis, kai peršalimų bei kitų panašių susirgimų sezonas jau čia pat“, - pataria „Eurovaistinės“ vaistininkas Petras Vaitiekūnas.

Sveikatos specialistų nuomone, nauda imunitetui vitamino C poveikis neapsiriboja. Teigiama jo įtaka organizmui priklauso nuo amžiaus bei sveikatos būklės.

„Energingiems ir judriems vaikams šis vitaminas naudingas tuo, jog gerina kolageno gamybą. Šis baltymas skatina greičiau gyti nedideles žaizdeles, mėlynes bei įbrėžimus. Vyresniame amžiu­je vitaminas C padeda regu­liuoti cholesterolio kiekį kraujyje (taip leidžia išvengti širdies bei kraujagyslių susirgimų), gali būti naudingas akių ligų kataraktos bei amžinės geltonosios dėmės degeneracijos, onkologinių su­sirgimų prevencijai“, - vi­tamino C naudą skirtingiems organams komentuoja vaistininkas. Jis taip pat pabrėžia, kad šį vitaminą turėtų rinktis veiklūs, stresą patiriantys žmonės, nes jis svarbus normaliai nervų sistemai bei psichologinei būklei palaikyti, padeda mažinti nuovargį, psichologines ir fizines streso sukeliamas reakcijas.

Nors tradiciškai manoma, jog daugiausiai vitamino C turi citrusiniai vaisiai, jo aptinkama ir kituose vaisiuose bei daržovėse, apie kuriuos susimąstome rečiau.

„Daugiausiai šio vitamino yra saldžiuosiuose pipiruose, brokoliuose, žiediniuose ir briuselio kopūstuose, taip pat erškėtuogėse, šaltalan­kio uogose, juoduosiuose serbentuose, žemuogėse“, - natūralius šaltinius vardija vais­tininkas. Jo teigimu, maisto virimas bei kepimas mažina vitamino C įsisavinimą.

„Jo įsisavinimui ne mažiau trukdo tokie šiuolaikinio gyvenimo palydovai kaip teršalai ar stresas bei žalingi įpročiai – rūkymas ir alkoholis. Todėl pajutus, jog sergama dažniau, ėmė kraujuoti dantenos ar lėčiau gyja žaizdos, reikėtų nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku“, - pataria farmacijos specialistas.

Laura BIELSKĖ

 

Atnaujinta Penktadienis, 06 sausio 2017 09:57