Nauja kompensavimo tvarka - paciento naudai

N. Bernotienė N. Bernotienė

Nuo šių metų įsigaliojo nauja ortopedijos techninių priemonių (OTP) kompensavimo tvarka, pagal kurią bus kompensuojamos ne tik individualiai pagamintos, bet ir serijinės gamybos priemonės. Taip pat keičiasi klausos aparatų bei akių protezų kompensavimo tvarka.

Anksčiau galiojusi tvarka sveikatos apsaugos minist­ro įsakymu buvo pakeista, siekiant pagerinti paslaugų prieinamumą bei aprūpinti daugiau žmonių jiems reikiamomis priemonėmis, pavyzdžiui, įtvarais. Šiuo metu Valstybinė ligonių kasa (VLK) jau pasirašo sutartis su gamintojais, kurių, planuojama, bus daugiau nei 20. Šios įmonės aprūpins žmones reikiamomis ortopedijos priemonėmis bei klausos aparatais.

„Žmogui, kuriam skauda ir reikia pagalbos, yra labai svarbu, jog ji būtų suteikta kuo greičiau. Individualiai pagaminti ortopedijos priemones užtrunka ilgai, tuo tarpu serijinės gamybos bus galima pritaikyti iš karto“, – sako VLK direktoriaus pavaduotoja Ne­rin­ga Bernotienė.

Jos teigimu, serijiniu būdu gaminamoms ortopedinėms priemonėms yra nustatytos žemesnės bazinės kainos, pagal kurias kompensuojamos jų išlaidos, nei gaminamoms pagal užsakymą. Tai reiškia, jog bus galima sumažinti laukimo eiles toms priemonėms gauti. Taip pat sumokant mažiau už paprastus įtvarus, kurie iki šiol valstybei kainuodavo labai brangiai, atsiras galimybė pradėti kompensuoti naujus, modernesnius.

Įsigaliojus naujajai tvarkai, nuo šių metų keičiasi ir klau­sos aparatų bei akių prote­zų kompensavimo tvarka. To­dėl pacientams nebe­reikės laukti eilė­se, kad gautų jiems reikiamas priemones.

„Iki šiol klausos apa­ratai buvo perkami centralizuotai. Tai reiškia, jog žmogus gydymo įstaigoje turėjo stoti į eilę ir laukti, kol jam bus išduotas klausos aparatas. Nuo šiol, gydytojui nustačius, kad žmogui jis yra reikalingas, bus galima jį gauti sutartį su ligonių kasomis sudariusioje įmonėje. Be to, gydytojas, atsižvelgdamas į kurtumo laips­nį, nurodys, kokios grupės aparato reikia: vaikams iš viso yra keturios, o suaugusiesiems – penkios klausos aparatų grupės“, – teigia N. Bernotienė.

Anot VLK atstovės, gydytojas privalo suteikti pacientui visą reikiamą informaciją, kokios įmonės gali išduoti klausos aparatą. Tai sužinoti galima ir ligonių kasų interneto svetainėje.

Iš viso 2017 m. OTP kompensuoti Privalomojo sveikatos draudimo fonde yra numatyta 13,3 mln. eurų, iš jų 725 tūkst. Eur - klausos aparatams. Ligonių kasos apmokės bazinę aparatų kainą, o pacientas, norėdamas įsigyti brangesnį, turės primokėti kainų skirtumą.

Alina ŽILINAITĖ

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė

VLK nuotr.

Atnaujinta Penktadienis, 27 sausio 2017 09:17