Kai metų naštą sunkina anemija

Kraujas dažniau nusilpsta ne tik jaunoms moterims bei vaikams, bet ir vyresnio am­žiaus žmonėms. Anksčiausiai apie geležies stokos anemijos (mažakraujystės) pavojų įspėja feritino tyrimas.

Užklupus anemijai, kraujas vis mažiau gali pernešti organams gyvybiškai svarbaus deguonies. Todėl įsibėgėjanti mažakraujystė organizmą pradeda dusinti lyg kilpa: pagreitėja kraujo apytaka, labiau apkraunama širdis, kenčia smegenys, raumenys, pradeda silpti imuninė sistema.

Vyresnių nei 65 metų žmonių apie 30–60 proc. anemijų išsivysto dėl geležies stokos. Blogiausia tai, kad ji ilgai nerodo ženklų. Pirmieji mažakraujystės etapai – geležies atsargų sumažėjimas ir slaptas jos trūkumas. Tuo metu slaptąją anemiją gali atskleisti tik feritino tyrimas.

Išsamiai geležies stokos ane­mijos diagnostikai geriausia iškart atlikti kompleksinį – bendrąjį kraujo, geležies kiekio kraujyje ir feritino – tyrimą. Kitu atveju ligos gydymas gali būti gerokai uždelstas.

Labai svarbaus vitamino B12 ir folio rūgšties stoka maiste ar jų neįsisavinimas taip pat sukelia anemiją. Vitamino B12 stygius gali paskatinti ir depresiją, nemigą, silpnaprotystę, ūmią psichozę. Įtarus vitamino B12 bei folio rūgšties stokos mažakraujystę, at­liekamas homocisteino tyrimas.

Anemija užklum­pa ne tik dėl blogos mity­bos. Vyresnio am­žiaus žmo­nėms mažakrau­jystė pap­rastai yra ki­tų lėtinių ligų – onkologinių, skrandžio erozijos, dvylikapirštės žarnos, kepenų patologijos bei kt. – pasekmė. Rizika susirgti didėja ir dėl blogos kokybės dantų protezų.

Jeigu anemija negydoma, ligonis gali sulaukti pavojingų komplikacijų, kartais gresiančių net mirtimi.

AKCIJA! Dabar su didele nuolaida bend­rąjį kraujo, geležies kiekio, feritino ir homocisteino tyrimus Jums atliks „Medicina practica“ laboratorijoje Šilalės ligoninėje (Vytauto Didžiojo g. 19, tel. (8-449) 4-67-63). Iš anksto registruotis nereikia. Tyrimus geriau atlikti nevalgius. Akcija vyksta iki balandžio pabaigos. Pas mus - aukščiausi kokybės standartai. 

Interneto svetainė: www.medicinapractica.lt.

Atnaujinta Antradienis, 28 kovo 2017 10:07