Logo
Spausdinti šį puslapį

Tuberkuliozei įveikti reikia sutelktų pastangų

Nuo 1991 m. Pasaulinės sveikatos organizacijos iniciatyva kovo 24-oji laikoma Pasauline tuberkuliozės diena. Ši data susijusi su tuo, kad 1882 m. kovo 24 d. vokiečių mokslininkas Robertas Kochas pranešė atradęs tuberkuliozės sukėlėją-bacilą, kuri ir buvo pavadinta Kocho bacila. Pagrindinė tuberkuliozės dienos paskelbimo priežastis yra ta, jog susirgimų šia liga grėsmingai daugėja, didėja ir mirtingumas nuo jos. Ši liga dar vadinama baltuoju maru. Per metus pasaulyje nuo jos miršta virš 3 milijonų žmonių.

Auga sergamumas ir mū­sų rajone. Praėjusiais metais buvo nustatyti 28 tuberkulioze sergantys asmenys, iš kurių 25-iems diagnozuota atvira forma (kelia grėsmę užsikrėsti aplinkiniams). Ka­dangi kiekvienas atvira tu­ber­kulioze sergantis ligonis užkrečia 20-25 žmones, tai galima suprasti, kad sergamu­mas yra daug didesnis. Norint to išvengti, labai svarbu laiku šią ligą diagnozuoti. Be to, pasitikrinti privalėtų namiškiai, kiti žmonės, turėję kontaktų su sergančiuoju. 

Liga plinta oro-lašeliniu bū­du. Ja užsikrečiama, tuberkulioze sergančiam žmogui kosint, čiaudint, kalbant. No­riu atkreipti dėmesį į ligos simptomus. Tai – svorio kritimas, nuovargis, nedidelis karš­čia­vimas, daugiau nei tris savaites trunkantis kosulys, naktinis prakaitavimas. Be plaučių, ši liga gali pažeisti ir kaulus, sąnarius, inkstus, centrinę nervų bei limfos sistemas, kaulų čiulpus. Praktika rodo, jog tuberkulioze dažniau serga vyrai negu moterys. Iš praėjusiais metais nustatytų 28 ligonių trys mirė, visi vyrai. Jie kreipėsi į gydymo įstaigą, kai liga jau buvo labai užleista. Jeigu nebūtų delsę, šių mirčių bū­tų pavykę išvengti. Per mano 45 metų darbo praktiką Šilalės ligoninėje yra pasitaikę keletas atvejų, kai nuo tuberkuliozės mirė ištisos šei­mos. 

Siekiant laiku nustatyti tuberkuliozę, tęsiamas savivaldybės tarybos 2013 04 25 priimtas sprendimas, pagal kurį didelis dėmesys skiriamas socialinės rizikos šeimoms, nes jų nariai dažniausiai nėra drausti. Vykdant šią prog­ramą, 2013 m. nustatyti 6, 2014 m. – 5 asmenys, sergantys tuberkulioze. Pernai ši programa nebuvo taip aktyviai vykdoma, tačiau šiemet ji vėl suaktyvėjo. Per pastaruosius tris mėnesius dėl šios ligos buvo patikrinta 90 žmonių, diagnozuoti 2 tuberkuliozės atvejai. Vykdant programą, šeimos gydytojai kartu su seniūnais, seniūnijos darbuotojais nukreipia šiuos asmenis į Šilalės ligoninę patikrinimui bei ištyrimui. Be to, kiekvienas tikslinės grupės narys, atvykęs pasitikrinti dėl tuberkuliozės, gauna maisto ir būtiniausių asmens higienos priemonių paketą. 

Šiuo metu labai svarbi problema yra tuberkuliozės bakterijų atsparumas vaistams. Atsparumas atsiranda, kai žmogus gydosi per trumpai, netinkamai vartoja vaistus. Tokių ligonių yra ir mūsų rajone: kurį laiką pasigydę ligoninėse, jie grįžta namo ir nustoja vartoti vaistus, manydami jau esantys sveiki. Blogiausia, kad nuo jų užsikrėtusius asmenis gy­dyti yra dar sunkiau, nes liga tampa atspari prieštuberkulioziniams vaistams, gydymas yra labai sudėtingas, ilgas ir brangiai kainuoja. Be to, būna, jog sergantieji slepia savo ligą nuo aplinkinių, kartais net ir nuo namiškių. 

Reikia pasakyti, kad tuberkuliozei išplisti padeda ir emig­racija. Rajone yra gyventojų, kurie užsikrėtė Anglijoje, Airijoje, Norvegijoje. Visi jie gydytis grįžo į Lietuvą, nes minėtose šalyse tai yra labai brangu. 

Kovojant su šia liga, svarbu organizmo atsparumas. Deja, jį silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, stresas, nesaikingas alkoholio vartojimas, prasta aplinkos bei asmens higiena. 

Noriu paprašyti visų rajono gyventojų, ypač medicinos bei socialinių darbuotojų, įtariant tuberkuliozę, siųsti žmones pasitikrinti į Šilalės ligoninę, kur juos ištirs pulmonologai (plaučių ligų specialistai) Jakaterina Tamošaitienė ir An­tanas Levickis. Tam reikia turėti šeimos gydytojo siuntimą. Siūlau visiems pasinaudoti vi­somis galimybėmis, jog bend­romis pastangomis būtų pasiektas mažesnis sergamumas tuberkulioze bei mirtingumas nuo jos.

Antanas LEVICKIS, gydytojas pulmonologas

 

Atnaujinta Antradienis, 05 balandžio 2016 10:09
2016 © „Šilalės artojas“ – Šilalės rajono laikraštis. Visos teisės saugomos