„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 4 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (8-449) 74195, (8-699) 67384

Parama smulkiuosius ūkininkus įkvepia bendradarbiauti

Verslininkė sakė, kad ES parama suteikė jos ir vyro verslui didelių galimybių I. Kilčiauskienės asmeninio archyvo nuotr. Verslininkė sakė, kad ES parama suteikė jos ir vyro verslui didelių galimybių I. Kilčiauskienės asmeninio archyvo nuotr.

Nuo spalio 5 d. smulkieji ūkio subjektai visą mėnesį gali teik­­ti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama smulkių ūkio sub­jektų bend­radarbiavimui“. Šia priemone ne kartą pasinaudojusi vers­li­nin­kė Inga Kil­čiauskienė teigė, kad be paramos jos ir vyro Audriaus vers­lai tikrai būtų ne tokie, kokie yra šiandien.

Plėtrą diktavo poreikiai

I. Kilčiauskienė pasakojo, jog prieš maždaug dvylika metų su šeima iš Kauno atvažiuodavo pas tėvus į Anykščių rajono Šventupio kaimą poilsiauti.

 „Atvažiuodavo ir kitų poilsiautojų bei vis paklausdavo, ar nenuomojame baidarių. Mums būdavo įdomu ir keista, kodėl žmonės klausia. Taip kilo idėja pabandyti užsiimti baidarių nuoma. Prieš dvylika metų jų paklausa buvo tikrai didelė, o pasiūla gerokai mažesnė nei šiandien“, – prisiminė pašnekovė.

Iš pradžių, anot verslininkės, jie įsigijo šešias baidares, vėliau – dar keturias. 

„Matėme, kad trūksta ne tik baidarių, bet ir stovyklavietės, pirtelės, kurių pageidavo klientai. Pirmiausia verslo plėtrą padiktavo rinka. Taip pamažu įsirengėme stovykla­vietes, sutvarkėme upės pak­rantę, pastatėme namelius sve­čiams, pirtelę, įsigijome kubilą, įrengėme vaikų žaidimų aikštelę, kurioje yra ir sūpynės, ir čiuožykla, ir batutas“, – sakė moteris.

Šiuo metu, anot I. Kilčiauskienės, jie turi tris atskiras stovyklavietes, kiekvienoje yra sava teritorija, pavėsinė, atskira pirtis, žaidimų, tinklinio, futbolo aikštelės, krepšinio stovų. Trijuose kaimo turizmo sodybos namukuose verslininkė gali apgyvendinti grupes iki šešiolikos asmenų.

Siūlys naujovių

Kadangi KPP veiklos sritis „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ reikalauja paraišką teikti su partneriu, vykdančiu tą pačią veiklą, I. Kilčiauskienė tai darė kartu su vyru Audriumi, kuris pagal verslo liudijimą užsiima baidarių nuoma, turi automobilį ir priekabą joms vežioti. O Inga rūpinasi svečių apgyvendinimu, prižiūri prie Šventosios upės įrengtas stovyklavietes.

Parama verslininkai naudojosi jau ne kartą, štai ir dabar laukia dėl karantino užsitęsusio pernai pateiktos paraiškos patvirtinimo. 

„Anksčiau gautą paramą nau­dojome tiek pirmajai interneto svetainei kurti, tiek kompiuteriui bei spausdintuvui pirkti, tiek pirtelėms, kubilui ar vaikų žaidimų aikštelėms įsirengti, tiek baidarėms įsigyti. O jei viskas bus gerai ir  prašomų lėšų gausime, tai statysime dar vieną namelį, nuotekų valymo įrenginius, įsirengsime saulės elektrinę ant stogo ir kaip naujovę pasiūlysime klientams kabančių palapinių“, – teigė verslininkė. 

Tokios palapinės, anot paš­nekovės, Lietuvoje bus pirmosios, jos kabos ant lynų tarp medžių ir atrodys panašiai kaip hamakai, tik su stogu. 

Ragina išdrįsti

Pasakiškame Anykščių rajo­no kampelyje įsikūrę versli­nin­­kai nepasi­gailėjo ryžęsi kreip­tis paramos – pa­pildoma piniginė injekcija pasiteisino ir suteikė daugiau galimybių. Pasak I. Kilčiauskienės, galimybę teikti paraišką ji pastebėjo naršydama internete, o projektus visada rašo pati.

Anot pašnekovės, jei ne galimybė pasinaudoti Europos Sąjun­gos teikiama pagalba, jųdviejų su vyru verslai atrodytų visai kitaip nei dabar. 

„Pajėgumai bū­tų kiti, baidarių turėtume mažiau, kaimo tu­rizmo sodybos infrastruktūra būtų visiškai kitokia, gerokai kuk­lesnė“, – svarstė moteris. 

Šiuo metu aktyvaus poilsio mėgėjams verslininkai gali pasiūlyti keliauti ne tik šalia kaimo turizmo sodybos tekančia ilgiausia upe Lietuvoje Šventąja, kuri prasideda ir baigiasi mūsų šalyje, bet ir jos intakais ar kitomis aplinkinėmis Aukštaitijos upėmis – Vyžuona, Jara, Virinta, Širvinta. Be to, dabar sutuoktiniai turi galimybę pasiūlyti pramogų ir įmonėms bei gausesnėms turistų grupėms.

„Kiek žinau, bendradarbiavi­mas Lietuvoje jau pamažu prigyja. Gal žmonės dar kiek bijo rizikuoti, gal dar trūksta pasitikėjimo vienų kitais, tačiau užsienyje bendradarbiavimas labai populiarus“, – sakė I. Kilčiauskienė.

Paramos intensyvumas – iki 100 procentų

Paraiškos pagal KPP priemo­nės „Bendradarbiavimas“ veik­­los sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbia­vimui“ bus priimamos iki lapkričio 4 d. Šiam paraiškų priėmimo etapui skirta 2 314 570 eurų Europos žemės ūkio fondo kaimo plėt­rai ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų. Parama pagal priemonę skiriama organizuoti smulkių ūkio subjektų – kaimo vietovėje veikiančių smulkiųjų ūkininkų, smulkių­jų miško valdytojų, labai mažų įmonių bei fizinių asmenų – bendriems darbo pro­cesams, dalijantis įrenginiais ir ištekliais, vykdant bendrą ūkinę, komercinę, aplinkosauginę veiklą.

Vienam projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 90 tūkst. Eur. Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui 2014–2020 m. laikotarpiu negali viršyti 200 tūkst. Eur. Skiriamos paramos intensyvumas priklauso nuo patirtų išlaidų: projekto bendrosios išlaidos bus finansuojamos 100 proc., verslo plano įgyvendinimo išlaidos – 60 proc., o tais atvejais, kai verslo planas įgyvendinamas smulkiesiems ūkininkams bendradarbiaujant gyvulininkystės, sodininkystės, uogininkystės bei daržininkystės sektoriuose, numatyta kompensuoti iki 70 proc. visų tinkamų finansuoti verslo plano išlaidų.

Atnaujinta Pirmadienis, 12 spalio 2020 15:59