„Gedmina“ nori vienodų sąlygų verslui

UAB „Gedmina“ kitąmet švęs 20-ąją savo veiklos su­kaktį. Vidutiniškai per metus čia paruošiama apie 200 mirusiųjų šarvojimui, tačiau didžioji jų dalis yra šar­vojami parapijų arba bendruomenių salėse. Donatas Grigalis UAB „Gedmina“ vadovauja jau ketvirtus metus.

Ar „Gedmina“ dirba neskaidriai?

Prieš pusantrų metų viename iš rajono valdžios ataskaitinių susirinkimų Didkiemio seniūnijos gyventoja nusiskundė, kad dar 2014 metais už artimojo šarvojimo bei kitas suteiktas paslaugas ji gavo tik dalies pinigų įmokėjimą liudijantį dokumentą. Rajono savivaldybės administracija dėl galimai neskaidrios įmonės veiklos kreipėsi į Policijos komisariatą. Šį atvejį savivaldybės įmonės UAB „Gedmina“ direktorius D. Grigalis pakomentavo taip:

„Policijos tyrėjai paėmė trejų metų finansinius ir visus kitus įmonės veiklos dokumentus. Po beveik metus trukusio tyrimo savivaldybė gavo Policijos komisariato išvadą, kad jokių pažeidimų nenustatyta.

„Gedminoje“ visada išduodamas kasos aparato čekis. Klientui paprašius, prie mokėjimo dokumentų pateikiame ir sąskaitą-faktūrą, kurioje prekės bei paslaugos išvardinamos atskirai. Tai praverčia, kai teismo keliu sprendžiami įvairūs paveldėjimo klausimai, ir reikia pateikti laidojimo išlaidas pagrindžiančius dokumentus. Arba neretai sąskaita reikalinga draudimo kompanijoms, kurios apmoka laidotuvių išlaidas.

Kartą teikėme paslaugas moteriai, kuri neteko vyro, liko trys mažamečiai vaikai. Kadangi pora dirbo užsienyje, darbovietė pažadėjo kompensuoti visas laidotuvių išlaidas. Tačiau mirusįjį moteris šarvojo ne „Gedminoje“, o vienoje iš rajono bendruomenių salių. Ir kai ji ten paprašė sąskaitos už paslaugas bei patarnavimus, sulaukė neigiamo atsakymo. Atvykusi į „Gedminą“, verkdama prašė, kad sąskaitą išrašytume mes, deja, to padaryti negalėjo­me“.

Anot direktoriaus, jei, pasi­naudojus įmonės paslaugomis, iškyla klausimų dėl jų kainos, apmokėjimo ar kitų dalykų, reikia kreiptis nedelsiant.

„Tuo pačiu noriu paaiškinti, jog Gedmina“ neteikia nešėjų, giedojimo bei puošimo gėlėmis paslaugų. Tačiau artimiesiems pageidaujant, galime pasiūlyti šias paslaugas teikiančių įmonių kontaktus arba  jas užsakyti. Atsiskaityti būtina paslaugų teikėjams“, - sako D. Grigalis.

Skaudžiausia tema – pinigai 

„Išanalizavus finansinius do­kumentus, reikia pripažinti, jog UAB „Gedmina“ daug metų dirbo nuostolingai. Tačiau paskutiniuosius trejus įmonės veikla duoda pelno. Tiesa, jis nėra labai didelis, vidutiniškai 3-5 tūkst. eurų, ir tai toli gražu nepadengia per daugelį metų susikaupusių skolų tiekėjams. Bet per šiuos trejus metus su tiekėjais už visas prekes bei paslaugas atsiskaityta 100 proc. Labai tikiuosi, kad ir šiuos pavyks baigti pelningai bei sumažinti skolas.

Pradėjęs dirbti „Gedmino­je“, iškėliau tikslą grąžinti įmo­nei finansinį stabilumą. Iš pra­džių teko peržiūrėti visas sutartis, kai kurias nutraukti arba derėtis dėl mažesnių kainų. Pavyzdžiui, sumažinę tiekiamos elektros energijos galią, atsisakėme elekt­ros priežiūros paslaugos, kuri įmonei kainavo nemažus pinigus. Ieškojome ir nuolat ieškome naujų tiekėjų, kurie pasiūlytų prekių įvairovę ir palankesnes kainas. Pavyzdžiui šiuo metu turime karstą, kuris kainuoja vos 65 Eur“, - sako „Gedminos“ vadovas.

Darbo užmokestis

Anot D. Grigalio, neretai pasigirsta komentarų, kad įmonėje didelės algos, ypač administracijos.

„Nei aš, nei vyr. buhalterė negauname net vidutinio šalies atlyginimo. Duobkasiams mokame už 0,75 etato nuo minimalios algos ir papildomai už kiekvieną iškastą duobę: vasarą - 6 Eur, žiemą - 10 Eur.  Be savo darbo, duobkasiai dar ir budi bei padeda vairuotojui, kai reikia įkelti ar iškelti palaikus. Tik po pusę etato turi sanitarai, kurių pareiga - atlikti sanitarinį mirusiojo palaikų paruošimą. Už kiekvieno kūno sutvarkymą papildomai mokama po 8 Eur. Tačiau reikia atsiminti, jog nuo priedų taip pat yra atskaičiuojami mokesčiai, tad į rankas darbuotojai gauna mažiau.

Kai kurie darbuotojai 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę nuolat yra budėjimo režime - tai paslaugų organizatorė ir vairuotojas. Tačiau dėl sunkios įmonės finansinės padėties už budėjimą papildomai jiems nemokama. Nepaisant to, jie yra pasirengę suteikti būtinas paslaugas bet kuriuo paros metu. Tad jei tik leistų finansinės galimybės, įvertinant darbo krūvį, sąlygas bei rizikos faktorius, darbuotojams pakelčiau algas“, - teigia UAB „Gedmina“ direktorius.

Pavojingos darbo sąlygos 

„Kai kuriuose rajono miesteliuose viešai reklamuoja­mos bendruomenių salių teikiamos mirusiojo rengimo bei šarvojimo paslaugos, nors tam reikalingas leidimas-higienos pasas. Tačiau noriu akcentuoti, jog tik viena „Gedmina“ rajone gali teikti mirusiojo aprengimo (paruošimo) paslaugą. Į ją įeina viso kūno maudymas, sausinimas, nagų kirpimas, apskutimas (vyrų), žaizdų, pragulų užtvarstymas, ištepimas specialiu skysčiu, veido kosmetinis paruošimas, galūnių atkūrimas, aprengimas ir įkėlimas į karstą.

Visos mirusiojo paruošimo procedūros yra fiziškai ir morališkai labai sunkios, beje, kartais ir tiesiogiai pavojingos sveikatai. Juk mirties liudijime nurodomas tiktai kodas. Vėliau gali paaiškėti, kad, pavyzdžiui, velionis sirgo atvira tuberkuliozės forma. Pasitaiko ir pradėjusių irti palaikų“, - darbo specifiką atskleidžia įmonės vadovas.

Kur pigiausia? 

D. Grigalis apgailestauja, jog žmonės dažnai pasiduo­da įtikinėjimams, neva „Gedminos“ paslaugos yra labai bran­gios, ir ragina, esant būtinybei, ateiti bei viską sužinoti realiai.

„Neretai man sako, jog kiti, teikiantys laidojimo paslaugas, neva nemokamai nuveža mirusįjį į Tauragę, palaukia, kol palaikus paruoš, vėl už dyką parveža. Tačiau nemokamų paslaugų nebūna. Jeigu mirusiojo šeima patiria finansinių sunkumų, visada ieškome kompromisų, nuolaidų“, - aiškina direktorius.

Privalumai

Pasak D. Grigalio, vienintelė „Gedmina“ iš visų įmonių rajone, teikiančių šarvojimo paslaugas, turi specialų šaldytuvą, kuriame mirusiojo kūną galima laikyti iki septynių parų. Tai aktualu, kai mirusiojo artimieji yra išvykę į užsienį. Jeigu žmogus miršta savaitgalį ar nakties metu, nebūtina laukti ryto, užtenka susisiekti su „Gedmina“, ir palaikai bus pervežti į šaldytuvą.

„Įvairių vertinimų sulaukiame dėl naujų, mums dar ne­įprastų priemonių - kompiuterio, projektoriaus, įgarsinimo aparatūros - įsigijimo. Tai nėra vien prašmatnioms laidotuvėms skirtos priemonės. Jų pageidauja artimieji, organizuojantys netradicines katalikiškas artimojo palydėjimo iškilmes. Todėl stengiamės neatsilikti nuo kitų tokias pat paslaugas teikiančių įmonių. Beje, projektorių, kompiuterį, įgarsinimo aparatūrą galima išsinuomoti ne tik laidotuvėms, bet ir kitiems renginiams“, - sako D.Griga­lis.

Bendruomenių salių įtaka

Anot „Gedminos“ vadovo,  kaimų ir miestelių bendruomenių salės tampa tarsi jų konkurentai. Gal taip yra dėl to, svarsto D. Grigalis, kad visuomenės sveikatos specialistai parapijų ir bendruomenių salių negali tikrinti, nes jos nėra registruotos Mokesčių inspekcijoje, kaip vykdančios tokią veiklą. Nors ir pripažįsta, jog be leidimo-higienos paso mirusiuosius šarvoti draudžiama.

„Tuo tarpu „Gedminą“ įvairios įstaigos tikrina kas pusmetį: tiek finansinę padėtį, tiek higienos normas, tiek kitus dalykus. Dirbame legaliai, todėl ir tikrina“, - sako D.Grigalis.

Aldona BIELICIENĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Antradienis, 04 liepos 2017 09:49