Kaimo realijos: geriantis vyras prižiūri neįgalius žmoną ir sūnų

G. Stumbrienė (trečia iš kairės), V. Paliakienė (ketvirta iš kairės) sukėlė ant kojų valdininkus G. Stumbrienė (trečia iš kairės), V. Paliakienė (ketvirta iš kairės) sukėlė ant kojų valdininkus

Pranešimas apie neva apleistą neįgalų žmogų iš šiltų kabinetų išvertė ne tik savivaldybės Socialinės paramos skyriaus darbuotojas, Upynos se­niūnę – į miestelį  lėkė ir policija, ir „gaisrinė“, ir „grei­toji“. Kvietimo atvykti į Upyną sulaukė ir „Šilalės ar­to­jas“. Visus ant kojų sukėlė Žmogaus teisių gynimo asociacijos Tauragės skyriaus nariais prisistatę asmenys. Buvo teigiama, jog socialiniame būste įsikūrusioje šei­moje badu marinamas 22-ejų neįgalus asmuo, o jį pri­žiūri girtaujantys tėvai.

Skubėjo tikrinti anoniminio pranešimo

Redakcijoje sulaukėme nerimastingo skambučio iš Žmogaus teisių gynimo asociacijos (ŽTGA) Tauragės skyriaus. Skambinusi moteris pakvietė nedelsiant atvykti užfiksuoti galimą neįgalaus asmens kankinimą. Įvertinant tai, jog pastaruoju metu smurto artimoje aplinkoje tema yra itin jautri, išskubėjome į nurodytą vietą. Tokio pat pranešimo sulaukė ir Šilalės savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Danguolė Račkauskienė bei vyr. specialistė Regina Armonienė, Upynos seniūnė Stefa Kažukauskienė su socialine darbuotoja Vilija Bambaliene.

Visiems susirinkus sutartoje vietoje, ŽTGA Tauragės skyriaus pirmininko pavaduotoja prisistačiusi Gileta Stumb­rienė paaiškino, jog esą gavo anoniminį pranešimą apie badu marinamą Gabrielių A. Neva 22-ejų metų jaunuolio oficialus globėjas tėvas Vytautas A. girtauja, o kartu gyvenanti mama Leonarda A. – neįgali. Neįgalus sūnus – prikaustytas prie lovos, apsiginti nepajėgia, yra sulysęs dėl nuolatinio badmiriavimo.

„Mums pranešė, kad jaunuolis atrodo kaip 7-erių vaikas, nesveria nė 20 kilogramų. Gavome anoniminį skundą, reikia patikrinti. Taip pat gavome informacijos, jog seniūnę ir socialinę darbuotoją sieja giminystės ryšiai, todėl šia šeima jos nesirūpina - kad mažiau problemų būtų visiems“, – aiškino kita ŽTGA narė Vida Paliakienė.

Neįsileido nekviestų svečių

Nuskubėję prie nurodyto namo, tarnybų specialistai suglumo: duryse iš lauko pusės kabojo spyna. Upynoje dirbanti socialinė darbuotoja ir seniūnė patikino, jog šeimyna joms yra žinoma. Ir, pasak jų, nieko keisto, jog durys užrakintos – žmonės paprasčiausiai neįsileidžia nepažįstamų. Tačiau tai papiktino ŽTGA nares: jos ėmė priekaištauti, esą netvarkinga šeima jau yra perspėta apie tikrintojų vizitą ir tai galimai naudinga būtent pačiai seniūnei ir socialinei darbuotojai. Tiesa, kokia ta nauda – nepaaiškino.

Po kone pusvalandį trukusių bevaisių bandymų pasikalbėti ir beldimo bei prašymų nors trumpam įsileisti apžiūrėti ligonį, G. Stumbrienė paskambino bendruoju pagalbos numeriu 112 ir iškvietė pagalbą, kad galėtų patekti pas galimai neprižiūrimą ligonį.

Pasitiko keiksmais

Pirmasis pasirodė ugniagesių ekipažas, atlėkęs su įjungtais švyturėliais. Paaiškėjus, jog neįmanoma įeiti į patalpas, buvo atsineštas laužtuvas. Namų šeimininkai, matyt, išsigandę, jog teks keisti duris ir tai brangiai atsieis, jas tikrintojams atvėrė. Susirinkusiuosius pasitiko sunkiai sakinį surezganti šeimos galva, o vos pamėginus užeiti vidun – ir jo žmona, mosikuojanti ramentais. Jais ji „užvažiavo“ ir Socialinės paramos skyriaus vedėjai į skruostą. Moteris plūdosi, kaip tik mokėjo.

„Koks jis jums vaikas, jis suaugęs žmogus. Nenoriu, kad eitumėte į trobą. Niekas nepadėjo, kai sirgau, nė maisto paramos niekas neduoda. Vyrui priklauso globa, o niekas jos nemoka, tik stažas eina. Pasakė, kad čia mūsų vaikas, todėl jokios globos už jį valstybė neduos. Gaunam 500 eurų, ir viskas. Atrodo, daug, bet juk kiekvieną dieną reikia vaistų, sauskelnių“, – pagaliau šiek tiek susitvardžiusi prabilo Leonarda A.

Apžiūrint patalpas, teiginys, jog šeima negauna maisto paramos, sukėlė abejonių: ant spintelės buvo padėtas kruopų pakelis su ES paramos ženkliuku. Tokių parduotuvėje neįsigysi. Upynos seniūnijos socialinė darbuotoja paaiškino, kad šeima turi šiek tiek žemės, už kurią gauna išmokas, todėl kelis mėnesius per metus pajamos viršija numatytą ribą, kuomet galima skirti maisto produktus. Paskutinį kartą praėjusį spalį paramą maistu gavusi šeima, vėl jos sulauks tik nuo balandžio mėnesio.

Jaunuolis išvežtas į slaugos ligoninę

„Ne kelyje esu, o savo namuose“, – neblaivumą bandė pateisinti Vytautas A.

Policijos pareigūnams pareikalavus alkotesteriu pasitikrinti blaivumą, jis „įpūtė“ nei daug, nei mažai – 1,35 prom. alkoholio.

Kadangi neįgalaus Gabrieliaus globėjas buvo gerokai įkaušęs, imtasi svarstyti, kaip elgtis tokioje situacijoje. Jei girti tėvai neprižiūri savo nepilnamečių vaikų, juos tarnybos išgabena į globos namus. Tačiau Gabrielius – suaugęs. Vis dėl to valdžios atstovėms neryžtin­gai trypčiojant ir svarstant, kaip pasielgti, griežtą žodį tarė G. Stumbrienė.

„Kai vienintelis globėjas neblaivus, o mama neįgali ir čia tokia betvarkė, tik­rai negaliu leisti, jog jaunuolis čia liktų“, – pareiškė žmogaus teisių gynėja.

Tvarkos namuo­se iš tiesų trūksta: stirtos neplautų indų, netvarkingi kambariai, ne itin švarūs rūbai. Tačiau ir paties blogiausio, ko buvo tikėtasi, tarnybos nerado. Jaunuolis gulėjo šiltame kambaryje, šaldytuve, kurį patikrino policijos pareigūnai, maisto taip pat netrūko. Neįgalus (nevaikštantis ir nekalbantis) vaikinas yra gana smulkus, tačiau greitosios medicinos pagalbos darbuotoja po trumpos apžiūros sakė negalinti teigti, jog jis neprivalgęs – esą su tokia negalia asmuo gali būti ir smulkesnis, ir stambesnis.

„Jūs patys jį parvešit!“

Besiruošiant Gabrielių gabenti į ligoninę, jo mama vėl ėmė piktintis.

„Visos jūs maudavote iš kabineto, kai atvažiuodavau ir prašydavau paramos, kompensacijos už vaistus. Jau jūs, ponios, per daug užsisėdėjote. Buvot atėmusios vaiką anksčiau, sakėt, kad bus geriau, pailsėsiu. Bet kad ten, kur jį ištempėt, jį mušė, tai niekas nematė. Atėmėt, kad mums pinigų nereiktų mokėti. Jis net nemiega vienas, jam tris kartus per dieną vaistus reikia sugirdyti“, – ir pyko, ir gąsdino moteris.

Jaunuolis buvo išgabentas į slaugos ligoninę Kaltinėnuose. Vytautą A. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus darbuotojos informavo, jog jei jis nori atgauti sūnų, privalo nebegerti.

„Bet jūs patys jį ir parvešite!“ – ištarė tėvas.

Ar tikrai reikėjo imtis tokių priemonių, kai jaunuolis yra prižiūrimas tėvų? Nors ir netvarkinguose, bet šiltuose namuose, jis, atrodo, nebuvo skriaudžiamas. Gal šioje situa­cijoje buvo galima rasti ir kitą išeitį: pavyzdžiui, socialinei darbuotojai aplankyti šeimą kasdien?  Nes dabar buvo matyti, jog jaunuolis tik­rai patyrė stresą, sveikatos jam tokie kraustymai tikrai nepridėjo.

Mįslinga organizacija

Be jokios abejonės, likti abejingiems, įtarus bet kokį smurtą, negalima. Tačiau ar šioje situacijoje viskas yra ge­rai? Nusprendę pasidomėti mistine Žmogaus teisių gynėjų organizacija, išgirdome keistų dalykų. Paaiškėjo, kad jai priklausanti V. Paliakienė laikinai sustabdė savo narystę šioje asociacijoje – pasak jos pačios, dėl sveikatos. Tuo tarpu G. Stumbrienės pavardę ŽTGA Tauragės skyriaus pirmininkas Gintaras Šadbaras (būtent jo pavardė nurodyta oficialiame Tauragės rajono savivaldybės internetiniame puslapyje) teigė girdintis vos antrą kartą. Vyras tikino, kad keli organizacijos nariai po konflikto nusprendė atsiskirti. Tuo tarpu V. Paliakienė įrodinėjo, jog pirmininkas piktybiškai neapleidžia savo pareigų, nuo kurių esą yra atstatydintas per visuotinį susirinkimą...

Morta MIKUTYTĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Vytautas neapsidžiaugė tarnybų atvykimu 

Vaikinas išvežtas iš namų, nes jo tėvas buvo girtas

Atnaujinta Penktadienis, 24 vasario 2017 09:20