Išgąsdino šaltas Lietuvos klimatas
Taivanas – Rytų Azijoje, Taivane ir keliose mažesnėse salose tarp Taivano sąsiaurio bei Filipinų jūros įsikūrusi valstybė, oficialiai priklausanti Kinijai.
1912 metais įkurta Kinijos Respublika apėmė didžiąją žemyninės Kinijos ir Mongolijos dalį. Pasibaigus antrajam pasauliniam karui, kapituliavus Japonijai, Kinijos Respublika prisijungė Taivano ir Penghu salas. Komunistams 1949 m. laimėjus pilietinį karą prieš Kinijos nacionalistus (Guomindaną), pastarieji pasitraukė į Taivaną bei aplinkines jo salas ir kaip laikinąją Kinijos Respublikos sostinę įkūrė Taipėjų, o žemyninėje Kinijoje įsitvirtinę komunistai įkūrė Kinijos Liaudies Respubliką. Nuo tada Taivanas, kartu su Penghu, Dzinmeno, Macu ir kitomis mažesnėmis salomis, tapo Kinijos Respublikai priklausančia teritorija.
Taivano plotas – 35980 kv.m, šalyje gyvena apie 24,3 mln. gyventojų. Valstybinė kalba – kinų. Taivanas – viena pažangiausių pasaulio pramoninių valstybių. Į visą pasaulį ji siunčia elektronikos bei elektros prekes, mašinas, tekstilę, sporto įrangą, televizorius ir laikrodžius. Žemės labai derlingos, pagrindinis produktas – ryžiai, taip pat auginamos cukranendrės, kukurūzai, vaisiai, arbata. Salos turi nemažą žvejybos laivyną.
Tai trumpi duomenys iš „Vikipedia“ puslapio internete, o pristatome Taivaną, nes norime supažindinti su taivaniete mergina, kuri ankstyvą pavasarį viešėjo Šilalėje.
23-ejų Chien-Chun Kuo iš Pingtung miesto Taivane pagal mainų programą studijuoja Vilniuje, Mykolo Romerio universitete, anglų kalbą, literatūrą ir lingvistiką. Tai tęstinės studijos – ketverius metus mergina mokėsi Taivano valstybiniame Cheng-Chi universitete. Baigusi studijas, dirbo kavinėje, kelionių agentūroje. Tačiau viliojo tolesni mokslai, kaip sakė mergina, jai patinka būti studente, tad vėl pravėrė universiteto duris. Ir negana to, nutarė pagal mainų programą išbandyti kitų šalių aukštąsias mokyklas.
Anot merginos, ji norėjusi studijuoti Japonijoje ar Lenkijoje, bet atsitiko taip, kad atvyko į Lietuvą. Apie mūsų šalį ji teigia žinojusi iš geografijos pamokų: kad Lietuva yra viena iš Baltijos šalių, o iš istorijos – kad buvo okupuota sovietų sąjungos. Ir dar žino, jog Lietuva garsėja krepšiniu, o lietuviai dėl šio žaidimo yra išprotėję. Beje, jį ir ji pati mėgsta bei žaidžia universiteto komandoje tiesiog savo malonumui.
Mykolo Romerio universitete mergina teigia studijuojanti su tokiais pat jaunuoliais, atvykusiais iš kitur pagal mainų programą. Tad su lietuviais sako beveik nesusidurianti. Tačiau bendraujanti užsienietė netruko susirasti draugių socialiniame tinkle „Facebook“. O viena iš jų – šilališkė Milda, pas kurią viešėjo gerą savaitę.
„Užtikau Kimi (taip Milda vadina savo naująją draugę) „Facebooke“, ji Lietuvoje buvo praleidusi tik savaitę. Pradėjome susirašinėti. Kadangi artinosi Velykos ir Kimi buvo atostogos, pakviečiau ją atvykti į Šilalę. Laiką leidžiame labai puikiai, Kimi šilta, maloni, draugiška, miela mergina, visada geros nuotaikos. Mėgsta keliauti. Kadangi atsidūrė Europoje, naudojasi proga labiau su ja susipažinti, jau pabuvojo Olandijoje, Amsterdame šventė savo gimtadienį, ruošiasi aplankyti Lenkiją. Lietuvoje jau pabuvojo Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose. O Trakuose išvysti ledą ant Galvės ežero ir dar juo pavaikščioti Kimi buvo didžiulė naujiena“, – vertė Milda draugės pasakojimą, mums besikalbant redakcijoje, pati dar pridurdama ir nuo savęs.
Kimi šypsodamasi prisipažino, jog ypatingai ją nustebino oras. Beje, šį žodį ji ištarė lietuviškai. Žino lietuviškų žodžių ir daugiau ir, kaip sakė nuolat su ja bendraujanti Milda, jau net šiek tiek supranta mūsų kalbą, tačiau pačiai kalbėti dar sudėtinga. Žinoma, kai Taivane kovo pabaigoje temperatūra siekia 25–27 laipsnius tropinio karščio, atsidurti minusinėje yra nemažas iššūkis. Kimi sako, jog teko vilktis daugiau ir šiltesnių drabužių, o kartais net nekišti nosies į lauką. Taip pat ji juokdamasi prisipažino pirmąsyk pamačiusi sniegą. Jis labai patikęs, bet galbūt tik pirmąsias penkias minutes... Pasirodo, jis besąs šaltas... O štai tradicinė lietuviška virtuvė jai prie širdies: ypač skanūs cepelinai, kugelis. Anot Mildos, Kimi labai paprasta, atvira ir žingeidi. Geraširdė. Todėl ne tik pati ragavo lietuviško maisto, bet ir pagamino taivanietiško (pavyzdžiui, sriubos su džiovintais kiniškais grybais). Be to, atvykusi į svečius, visus apdalino taivanietiškomis lauktuvėmis.
Kimi, bet kur lankydamasi, stengiasi pamatyti ir sužinoti kuo daugiau. Ji teigia buvusi ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjime. Gerai nuteikė daugybė žmonių gatvėse, laužai, tvyranti tarpusavio šiluma. Tiesa, šiaip lietuviai, užsienietės akimis, labai rimti (gal nenorėjo sakyti niūrūs), nesišypso, yra uždari. Tačiau pasitaikę ir išimčių: parduotuvėje draugiškas lietuvis pasiūlė jai savo pagalbą.
Viešėdama Šilalėje, Kimi, padedama Mildos, susipažino su mūsų miestu, dalyvavo šv. Mišiose Šilalės bažnyčioje. Jai tai buvo nauja, o kadangi daug ko nesuprato ir labai ilgos pamaldos, prisipažino, jog buvę nuobodoka. Juo labiau, kad Kimi išpažįsta daoizmo religiją. Be to, merginos kartu margino kiaušinius, šis užsiėmimas Kimi taip pat buvo naujovė. Taivanietė teigė apsilankiusi Klaipėdos jūrų muziejuje, kuris, sakė, esąs mažesnis negu pas juos. Tačiau buvo sužavėta delfinų pasirodymo. O didžiausią įspūdį jai palikęs Kryžių kalnas – merginos žodžiais, buvo nuostabu išvysti tokią daugybę kryžių vienoje vietoje. Anot Kimi, tai unikalus reiškinys.
Mergina Lietuvoje žada būti iki liepos pabaigos, kol baigsis studijos. Paskui grįš į savo miestą ir ieškosis darbo. Žinoma, Kimi ilgisi savo tėvų, jaunesniosios sesers. Ir ne tik jų. Merginos teigimu, jie visi gyvena kartu viena didele šeima: seneliai, tėvai, dėdės, tetos... Kimi tėvas, vystantis savo statybų verslą, planuoja statytis atskirą namą, kur gyvens tik jų šeima. Šiuolaikinių technologijų pagalba Kimi nesudėtinga bendrauti su artimaisiais, nesvarbu, kur ji bebūtų. Tad mergina džiaugiasi išnaudojusi galimybę pažinti ir mūsų kraštą, tradicijas bei papročius, suradusi naujų draugų. Tai jai yra neįkainojama gyvenimo patirtis.
Beje, kaip sakė Milda, Kimi labai nudžiugo, galėsianti kartu su drauge Lietuvoje švęsti ir Jonines.
Eugenija BUDRIENĖ
Mildos SIRTAUTAITĖS nuotr.