Tolerancijos švyturys – Pajūralio mokykloje
1995-aisiais lapkričio 16-ąją UNESCO paskelbė tarptautine tolerancijos diena. Nuo tada ją mini daugelis demokratinių valstybių. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (Tarptautinė istorinio teisingumo komisija) nuo 2003 m. tarptautinės tolerancijos dienos paminėjimą kasmet inicijuoja ir Lietuvoje. Tai yra Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos įgyvendinamos švietimo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimų žmogiškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programos dalis. Šiųmetės tarptautinės tolerancijos dienos simbolis – švyturys.
Švyturys, kaip simbolis, reiškia pagalbą, nes rodo kelią laivams, ieškantiems kranto, padeda neužplaukti ant seklumos. Taip ir žodis tolerancija savo prasme reiškia pakantumą, suteikia gebėjimą visuomenei sugyventi taikiai, priimti kitokį žmogų, kitokius požiūrius. Kaip švyturys yra saugus kelias laivams, taip tolerancija yra svarbi žmonėms. Būtent jos suvokimas skatina pakantumą, gebėjimą išlaikyti pagarbą, nepaisant skirtingų pažiūrų, tautybės, rasės, religijos.
Pasinaudodami minėtos komisijos rekomendacijomis, Pajūralio pagrindinėje mokykloje su vyresnių klasių mokiniais istorijos ir pilietiškumo pagrindų pamokų metu aptarėme istorinius įvykius nacistinėje Vokietijoje, ten vykdytą nepakantumo ir antirasinę politiką žydų, romų (čigonų), psichinėmis ligomis sergančių ir neįgalių žmonių atžvilgiu. Analizavome bei diskutavome apie tai, kaip kurstomas nepakantumas iššaukė didžiulį priešiškumą, o vėliau išprovokavo masinį žmonių naikinimą. Iš kitos pusės aptarta ir Sovietų sąjungos istorija, kurioje visi turėjo būti vienodi, kur klestėjo nepakantumas kitokiam: gabesniam, kilusiam iš labiau pasiturinčios šeimos, turinčiam savo nuomonę ar kitokį požiūrį į gyvenimą. Tokioje visuomenėje neturėjo likti vietos tiems, kurie buvo kitokie ar jautėsi kitokiais.
Savarankiškais darbais kai kurie mokiniai iliustravo tolerancijos/netolerancijos temą: kaip nuo žodžių gali būti pereinama prie darbų. Mokyklos fojė buvo dekoruota tolerancijos švyturiais, temą atspindinčiais piešiniais. Muzikos mokytoja, socialinė pedagogė metodininkė Ona Dvilienė tam skirto renginio metu pristatė Tolerancijos himną, švyturio simbolį ir atskleidė tolerancijos žodžio prasmę. Mokyklos direktorės Renatos Rimkuvienės nuomone, svarbiausia, jog tokie įgaliojantys diskursai visuomenėje taptų mokiniams vyraujančiais motyvais.
Arūnas MIKALAUSKAS
Pajūralio pagrindinės mokyklos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas
Onos DVILIENĖS nuotr.