Įvertinimas skatina nenuleisti rankų
Pajūryje gyvenantis Julius Šerpetauskis – pastarųjų dienų žvaigždutė. Šilališkis, grodamas klarnetu, pelno aukštus įvertinimus konkursuose. Jo mokytojas Algirdas Petraitis negaili auklėtiniui pagyrų, o mama Genovaitė sako apskritai nesuprantanti, iš kur tas vaiko potraukis muzikai.
Pradžia buvo sunki
Su 12-mečiu šeštoku Juliumi kalbėjomės po to, kai jis kartu su bendramoksliu Arnu iš Šilalės meno mokyklos tapo nugalėtojais respublikiniame dailės ir muzikos konkurse, skirtame Lietuvos valstybingumui.
Berniukas mokosi Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijoje ir Šilalės meno mokykloje. Klarnetu, pasak jo paties, groja, nes patinka. Dar skambina pianinu, bet klarnetas – vis tiek artimesnis instrumentas. Nors pradžia nebuvo lengva.
„Pirmasis mano mokytojas A. Petraitis ir dabar mane tebemoko. Tik jis ir aš žinome, kiek teko paplušėti, kad valdyčiau instrumentą taip, kaip dabar. Esu dėkingas mokytojui, kad jis manimi tikėjo. O pradžia buvo labai sunki, mokytojas ne kartą ne tik guodė, bet ir ašaras šluostė. Ir štai po ilgo darbo man pavyko“, – didžiuojasi Julius.
Darbštumas davė rezultatą
Mokytojo metodininko A. Petraičio klarneto klasėje J. Šerpetauskis mokosi nuo 2015 m. Iš pradžių mokėsi groti išilgine fleita, o nuo 2017-ųjų – klarnetu. Paskatintas mokytojo, berniukas prieš pusantrų metų pradėjo dalyvauti festivaliuose bei konkursuose.
„Julius yra ypač aktyvus ir stropus, kalėdiniams bei pavasario koncertams mokykloje paruošia po 4–5 kūrinius, dalyvauja ir savo gimnazijos, bendruomenės veikloje. Jis yra gabus ir jautrus mokinys. O tai svarbu, mokantis muzikuoti.
Gaila, jog pandemijos metu negalime dirbti kontaktiniu būdu, manau, kad pasiektume dar puikesnių rezultatų. Tačiau prieš akis dar dveji mokslo metai Šilalės meno mokykloje, neabejoju, kad Julius dar ne kartą garsins Šilalės vardą respublikiniuose konkursuose“, – giria savo auklėtinį pedagogas.
2019 m. J. Šerpetauskis dalyvavo Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos ir muzikos bei meno mokyklų bendrame projekte „Muzika kviečia kiekvieną“ ir XXIX Žemaitijos krašto muzikos ir meno mokyklų festivalyje „Vaikai ir muzika” Plateliuose. Tais pačiais metais iškovojo diplomanto vardą tarptautiniame medinių ir varinių pučiamųjų instrumentų solistų konkurse „Ventus musicale 2019“ Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje. Pernai XXVIII Juozo Pakalnio respublikinio jaunųjų atlikėjų pučiamaisiais ir mušamaisiais muzikos instrumentais konkurse Kauno Juozo Gruodžio konservatorijoje Julius laimėjo pirmąją vietą, o VIII Lietuvos jaunųjų atlikėjų lietuviškos muzikos konkurse „Atlėk, sakale“ Alytuje – trečiąją.
Šie metai taip pat jau pažymėti: respublikiniame jaunųjų atlikėjų konkurse „Naujieji atradimai“ Utenos meno mokykloje berniukas tapo trečios vietos laimėtoju, o respublikiniame vaikų ir mokinių dailės ir muzikos festivalyje-konkurse „Laisvė – tai kūrybos pradas“ Širvintų meno mokykloje pelnė laureato vardą. Šiame konkurse kartu su Juliumi dalyvavo ir šilališkis dailės klasės mokinys Arnas Ramanauskas (mokytoja Ilona Venckienė).
Šeimoje – trys muzikantai
Juliaus mama Genovaitė neslepia – sūnus nustebino ir ją pačią.
„Aš su muzika niekaip nesusijusi. Tiesa, mano mama jaunystėje grodavo armonika, bet daugiau muzikalumo genų mūsų šeimoje nėra“, – juokiasi Genovaitė.
Moteris augina tris vaikus, Julius – vyriausias. Mamos nuostabai, mažieji irgi seka jo pėdomis.
„Julius norėjo mokytis groti saksofonu, bet Šilalėje neatsirado tokios srities mokytojo. Dešimtmetė Melita susižavėjo mokytojos Dainoros Zlotnikovienės griežimu smuiku ir pati panoro tuo užsiimti. Įstojo į Šilalės meno mokyklą, jau trečius metus lanko smuiko klasę pas mokytoją Lianą Bagdonienę. O septynerių Stasys Aidanas irgi mokosi groti fleita pas tą patį mokytoją A. Petraitį. Tad aš likau tik klausytoja ir aktyviausia jų gerbėja“, – sako Genovaitė.
Mama džiaugiasi, jog vaikai atsiskleidžia ne tik kaip muzikantai: Melita dar mokosi dailės, o Julius, nors šio dalyko ir nesimoko, vis tiek kuria savotiškus stebuklus. Štai šiemet iš sniego ir Gedimino pilį, ir baublį nulipdė. Ir net interjerą iš sniego sukūrė: baublio viduje pastatė kėdę, stalą, uždegė žvakę. Mama didžiuojasi, kad sūnus savo paauglystės azartą paverčia gražiais darbais. Beje, pernai Julius buvo pripažintas ir geriausiu Stanislovo Biržiškio gimnazijos mokiniu.
Meno mokykloje – visapusiškas ugdymas
Muzikos mokytojas A. Petraitis sako, jog klarnetas – vienas sudėtingiausių pučiamųjų instrumentų, ansambliuose dažnai atliekantis pirmojo smuiko funkciją. Jį sunku įvaldyti, todėl vaikams reikia didelių pastangų.
„Visada mokinių tėvams akcentuoju, kad meno mokykla nėra būrelis. Mokydamasis čia, vaikas ugdosi visapusiškai. Mokslininkų įrodyta, jog muzikos instrumentą valdantys vaikai yra imlesni ir kitiems mokslams, jie išsivysto gilesnius pojūčius – skonio, grožio, elgsenos, kultūros. Koncertuojant scenoje, išmokstama elgtis akademinėje aplinkoje. Be to, ir disciplinos, ir planuoti laiką jie išmoksta, nes lankyti dvi mokyklas, dalyvauti renginiuose yra sudėtinga. Tad gyvenime jie tikrai nepražūva. Todėl kviečiu visus vaikus mokytis muzikos“, – sako A. Petraitis.
Žydrūnė JANKAUSKIENĖ
A. Petraičio ir J. Šerpetauskio asmeninio archyvo nuotr.