Žygis Gvaldų ir Pajūralio apylinkėmis
Gvaldų etnografiniame muziejuje į projekto „Jūra tekanti kultūra“ antrąjį renginį sugužėjo daugiau nei 40 įvairaus amžiaus dalyvių (nuo antroko iki 76-erių senjoro), atvykusių net iš Vilniaus, Šiaulių, Joniškio, Kauno, Klaipėdos bei kitur.
Pažintinį 13 kilometrų pasivaikščiojimą vedė archeologas, baltų kultūros tyrinėtojas prof. dr. Vykintas Vaitkevičius. Jis perkėlė mus į pirmąjį mūsų eros tūkstantmetį, padėjo suprasti, kaip formavosi šių vietų kultūrinis bei istorinis kraštovaizdis nuo tada, kai čia savo veiklą miškų apsuptyje pradėjo žmogus. Žygis buvo išskirtinis, nes Gvaldų–Pajūralio apylinkės mažai tyrinėtos, todėl noriai leidomės į senųjų aukojimo, laidojimo vietų paieškas.
Daug minčių apie miško reikšmę ir įtaką žmogaus būčiai sukėlė išskirtinės apimties (net 4 metrų) bei grakštumo Gvaldų liepa. Vėliau ieškojome Kadagynų akmens, vadinamo aukuru, o suradę jį išmatavome. Sauslaukio milžinų kapuose surinkę šiukšles, susėdę pavėsyje klausėmės Vykinto pasakojimų apie laidojimo tradicijas. Galiausiai, nešini Trispalvę, Lietuvos istorinę ir Žemaitijos vėliavas, dainuodami žygeivių dainą „O sena Žemaitija“, patraukėme atgal Gvaldų link per Pajūralį.
Grįžusius į muziejų žygeivius sodybos šeimininkai odos dailininkai – dr. Albinas ir Dalytė Kavaliauskai pasitiko su sūriu ir medumi. Jie pristatė muziejaus ekspozicijas, savo kūrybinių darbų parodą bei pakvietė į kūrybines odos dirbtuves. Susipažinę su skirtingų odų tipais ir jų apdirbimo technikomis, galėjome pasigaminti baltiškais raštais papuoštų apyrankių, vaišinomės arbata.
Viktoras URBIS
VšĮ „Kraštomanija“ vadovas
Viliaus GRIKŠO nuotr.