„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 7 Eur, įmonėms – 10 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (0-449) 74195, (+370-699) 67384

,,Minčių restauracijos“ stovykla – pradinukų ieškojimai ir atradimai

Pasibaigus mokslo metams, Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos pradinių klasių mokiniai vasaros atostogas pradėjo stovykloje ,,Minčių restauracija“. Stovyklautojai aplankė Orvydų parke Šilalėje esantį la­bi­rintą, užsuko į Bijotus, kur gidė papasakojo, kaip atsirado Baublių mu­zie­jus, susipažino su dar keliais išskirtiniais mūsų ir gretimų rajonų kultūros bei gamtos objektais.

Moki­niams atidumo prirei­kė atliekant edukacinio – orien­tacinio žaidimo užduo­tis apie seniausią Lietuvos mu­ziejų, Vytogaloje, lakū­no Stasio Girėno tėviškėje – muziejuje, simuliatoriuje valdant lėktuvą ir parasparnį, kuriuos teko nutupdy­ti nurodytoje vietoje. Vaikai ypač susižavėjo, sužinoję apie Stasio Girėno vaikystę, ryžtą perskristi Atlanto vandenyną. 

Smagiai nusiteikę pradinukai ir toliau leidosi patirti naujų nuotykių – viena diena buvo skirta pažinčiai su alpakomis Klaipėdos rajone Kojelių kaime. Natūraliame gamtos prieglobstyje stovyk­lautojus pasitiko draugiškai nusiteikę gyvūnėliai, vaikai, susipažinę su taisyklėmis, švelniai glostė ir šėrė juos morkomis, mėgavosi alpakų draugija. Atsisveikinę su meiliausiais gyvūnėliais, stovyklautojai išskubėjo į Kretingą. Tradicinių amatų centre mažieji išsilankstė dėžutes ir pasigamino energijos šaltinius – sveikuoliškus saldainius, pasmaližiavę aplankė Kretingos žiemos sodą, kuriame niekada nebūna žiemos, nes čia visada čiauška kanarėlės, ramiai žvalgosi vėžliai, lyg šuniukai fontane žaidžia japoniški karpiai. 

Pasidžiaugę gamta, aplankę Dvaro sal­daininės kavinukę, stovyklautojai lai­mingi grįžo į gimnaziją.

Šios stovyklos metu buvo suplanuota išvyka ir į Rietavo žirgyną, kur mokiniai susipažino su įvairiomis arklių bei žirgų veislėmis, sužinojo, kuo jos skiriasi, kaip prižiūrimi šie gyvūnai. Vaikai turėjo galimybę ne tik stebėti ark­lius, bet ir juos pašukuoti, pamaitinti duona. Nors visi labai norėjo pajodinėti, oro sąlygos tam nebuvo palankios – lynojo, o jojimo maniežas šiuo metu remontuojamas, tad tokios pramogos teko atsisakyti.

Kitas kelionės tikslas – Lo­paičių pažintinis takas, esantis Tverų girininkijoje. Tai mitais ir paslaptimis apipinta vieta, dažnai vadi­nama žemaičių šventviete. Eidami taku stovyklautojai aplankė piliakalnį, kuris kadaise galėjo būti senovinė šventvietė arba gyvenvietė. Keliaudami pažintiniu taku jie skaitė informacinius stendus, pasakojančius apie šio miško gamtą, istoriją bei kultūrą. Įspūdį paliko devynių šaltinių vanduo, kuriuo mokiniai atsigaivino. Šie šaltiniai suteka į Aitros upę, o pati upė yra suformavusi gražų slėnį, kuriuo buvo smagu pasigrožėti. Grįždami stovyklautojai trumpam stabtelėjo prie Padievaičio piliakalnio, nuo kurio atsiveria gražūs gamtos vaizdai, bylojantys apie turtingą bei įdomią mūsų krašto istoriją.

Pajūrio pradinukai nepra­leido progos nuvykti ir į Klaipėdos Pilies muziejų, kur apžiūrėjo ekspozicijas ir dalyvavo įdomioje edukacijoje „Stiklo istorija“. Jos metu sužinojo apie stiklo raidą, jo gamybą ir net patys galėjo prisiliesti prie kūrybinio  proceso. Vaikai dėliojo dėliones, kuriose puikavosi stik­liniai indai, pasigamino apyrankes su stikliniais karoliukais. Visus sužavėjo apsilankymas Klaipėdos Cinema salėje, kur žiūrėjo įtraukiantį filmą „Arklio Dominyko kelionė į žvaigždes“. Ši kelionė – tai ne tik pažintis su šiuolaikinėmis technologijomis, bet ir jautri istorija apie draugystę, svajones ir vertybes. Diena buvo kupina įspūdžių, naujų patirčių ir žinių!

Aktyvios stovyklos veik­los baigėsi išvyka į Pagramančio regioninį parką, kur vaikų laukė ne tik įspūdingos atodangos, bet ir smagi picų kepimo edukacija. Mokiniai turėjo puikią progą iš arti apžiūrėti atodangas, besidriekiančias Akmenos ir Jūros upių slėniuose, pasigrožėti nuostabiais vaizdais į vingiuojančias upes, vešlius miškus ir laukus. Gidė papasakojo apie atodangų susidarymą, jose aptinkamas uolienas ir augaliją bei gyvūniją. Tai buvo ne tik vizualiai įspūdinga, bet ir edukacinė patirtis, leidusi geriau suprasti Lietuvos gamtos unikalumą. Po įspūdžių kupinos dienos Pagramančio regioniniame parke stovyklautojai patraukė į „Žaliąjį ūkį“, kur jų laukė gardi ir kūrybiška picų kepimo edukacija. „Žaliasis ūkis“ yra žinomas dėl ekologinio požiūrio ir vietinių produktų naudojimo, todėl tai buvo puiki vieta išmokti gaminti skanias picas iš šviežių ir kokybiškų ingredientų, stovyk­lautojai ne tik sužinojo jų kepimo paslaptis, bet ir patys aktyviai dalyvavo tešlos paruošime, kiekvienas galėjo pasitelkti fantaziją ir sukomponuoti unikalius šio patiekalo derinius. Ypatingas malonumas buvo kepti picas specialioje krosnyje, todėl gardžiavimasis savo pačių rankomis pasigamintomis picomis tapo dar viena smagia patirtimi. 

Už galimybę organizuoti ir įgyvendinti 1–4 klasių mokinių vaikų ir jaunimo vasaros poilsio programą ,,Minčių restauracija 2025“ nuoširdžiai dėkojame Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos administracijai, pradinio ugdymo mokytojoms, mokinio padėjėjoms, vairuotojams, virėjoms, valytojoms ir visiems, kas prisidėjo prie stovyklos veiklų įgyvendinimo. 

Jurgita RUMŠIENĖ

Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos socialinė pedagogė, stovyklos koordinatorė

AUTORĖS nuotr.