Upynos krašto istorijos ir kultūros sergėtojai
Kovo 11-osios – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos – proga Upynos krašto žmonės kasmet susirenka pagerbti jam nusipelniusius žmones. Komisija, kuriai vadovauja Upynos seniūnijos seniūnas Kęstutis Ačas, išrenka laureatus, savo darbais, idėjomis garsinančius mūsų kraštą.
Laureatais jau yra tapę šviesaus atminimo obelyniškis medžio meistras, kryždirbys Antanas Rabiza, upyniškiai tautodailininkai, kraštotyrininkai, Upynos etnografijos muziejaus įkūrėjai Vaidilutė Jončaitė ir Klemensas Lovčikas, profesoriai edukologai, kilę iš Patulės ir Vytogalos kaimų – Romanas Vasiliauskas ir Benediktas Šetkus.
Šių metų nominacijos „Upynos krašto istorijos ir kultūros sergėtojas“ laureatais išrinkti broliai Pranciškus, Romaldas, Stasys ir a. a. Petras Trijoniai – ansamblio „Jonis“ įkūrėjai bei lietuviškos muzikos puoselėtojai. Jie gimė ir augo Driežų kaime, o baigę mokslus įsikūrė Šiauliuose.
Po Šv. Mišių Upynos Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje, kurias aukojo klebonas kun. Vidmantas Šidlauskas, kultūros namuose vyko iškilminga ceremonija, seniūnas K. Ačas apdovanojimą įteikė ansamblio vadovui Pranciškui. Laureatas prisiminė, jog groti broliai pradėjo paskatinti muzikalaus tėčio, o pirmoji „koncertų salė“ buvo tėviškės klėtelė. Vėliau muzikavo Obelyno kultūros namuose, mokėsi ir tiesė kelią į didžiąją sceną.
Gražus sutapimas – šiemet ansambliui „Jonis“ sukanka 40 metų. Per tą laiką nuveikta daug: su soliniais koncertais pabuvota JAV, Vokietijoje, Suomijoje, Anglijoje, Airijoje, Lenkijoje ir kt., dalyvauta įvairiuose festivaliuose, išleista per 20 audio ir video albumų, sukurta dainų, skirtų gimtinei ir Lietuvai.
Prisiminimais apie brolių vaikystę dalijosi jų pirmoji mokytoja Donata Daukilienė, sveikino Obelyno bendruomenės pirmininkė Silvijana Trijonaitienė, buvę kaimynai, klasiokai.
Pranciškus savo kraštiečiams padovanojo ansamblio išleistą vinilinę plokštelę su autografu ir nuotrauka, kai ansamblyje dar grojo net keturi Trijonių šeimos atstovai.
Gražiausias dainas susirinkusiems skyrė šeimyniniai kolektyvai: Aldona Mozerienė su dukromis bei anūkėmis, sesuo ir brolis Beatričė ir Robertas Rinkevičiai, Ilona Raudonienė su dukra Indre, moterų ansamblis. Anot Pranciškaus, iš vaikystės jam liko du svarbiausi dalykai – žemaitiška šnekta ir gimtasis kraštas, tad atliko visiems mums gerai žinomą „Jonio“ dainą „Žemaitija“.
Regina MICKUVIENĖ
Upynos etnografijos muziejaus muziejininkė
Nuotr. iš Upynos bendruomenės archyvo