Apie Naujosios Zelandijos kalnų namelius ir niekur nedingstantį žaidimų karštį
Naujosios Zelandijos išteklių priežiūros ir apsaugos departamentas šalyje prižiūri virš 950 įvairių namelių, vadinamų „huts“, tinklą. Jie žygių pakelėse pastatyti tam, kad, įveikę dienos atstumą, žygeiviai galėtų patogiai pailsėti. Didelių patogumų juose nėra – dažnas jų primena paprasčiausius barakus su daugybe paprastų lovų miegmaišiui nusimesti. Tačiau, turint vietą namelyje, nebūtina temptis palapinės ir kitų stovyklavimo daiktų, be to, pasitaikius dideliam vėjui ar lietui, nereikia nerimauti, ar išliksi sausas (tiesiogine to žodžio prasme dėl lietaus ir netiesiogine – dėl stipraus, palapinę apgadinti galinčio vėjo). Rami naktis bei keliais kilogramais lengvesnė kuprinė bet kokiame kelių dienų žygyje iš tikrųjų yra didelė prabanga.
Mažiau populiariuose nameliuose nakvynė kainuoja simboliškai – vieną kartą tokiame apsistojau už 10 Naujosios Zelandijos dolerių. Tais retais atvejais nereikalinga ir išankstinė registracija, mat apsigyvenimas vyksta „First come, first serve“ principu, paprastai tariant, kas pirmesnis, tas gudresnis.
Tuo tarpu vadinamųjų „New Zealand Great Walks“ ar kitų populiarių žygių namelius būtina rezervuoti iš anksto, o jie gali kainuoti ir virš 100 Naujosios Zelandijos dolerių. Už lovą su čiužiniu ir dar dešimtis kambariokų tai yra didelė suma, bet ir už tokią kainą norinčiųjų gyventi nameliuose yra gausu. Norint užsiregistruoti nakvynei tokiame namelyje, tai padaryti kartais reikia beveik pusę metų prieš kelionę.
Apie „Mueller Hut“ taką Naujosios Zelandijos Kuko kalno nacionaliniame parke sužinojau tada, kai kolegė iš Australijos parodė nuotraukas iš ką tik jos ten buvusio žygio. Pamačiusi, kad Kuko kalnas iš tos vietos atrodo stulbinančiai, nusprendžiau, jog kelionę pradėsiu būtent nuo ten. Kadangi iki išvykimo bebuvo likęs mėnuo, gauti vietos namelyje šansų neturėjau. Bet tai manęs ir netrikdė – svarbiausia, kad takai su nameliais yra ypač gerai sužymėti ir, nors nebūtinai lengvi, tikrai saugūs. Be to, palapinėje miegoti šiuo atveju nieko nekainuoja, o aš buvau pasiruošusi įveikti savo nakvojimo palapinėje vienai baimę.
Kuko kalno miestelio centre atsisveikinusi su pavežėju, nužingsniavau į turistų centrą pasiteirauti tikslių orų prognozių kalnuose ateinančiai nakčiai. Nors žygis trumpas ir įveikiamas per dieną, jį ruošiausi pradėti vėlyvą popietę, o pasiekusi viršūnę, ten ir pernakvoti. Su oru pasisekė tobulai – už aptarnavimo stendo stovinti moteris patikino, kad visas vakaras kalnuose bus giedras, apsiniauks tik rytą. Turiu pažįstamų, kurie „savo dienos” laukė tris ar net penkias dienas, tad tokia žinia įpūtė dar daugiau entuziazmo pradėti žygį (kai kitą rytą leisdamasi nuo „Mueller Hut“ į apačią sutikau žygeivius, keliaujančius aukštyn tik tam, jog paskęstų tirštuose debesyse be jokio vaizdo, savo šypsančiai laimei nepamiršau dar ir dar kartą padėkoti).
Šalia turistų centro mestelėjau kuprinę ant žolės ir atsisėdau šalia. Skardinė tuno, keli trapučiai ir obuolys – po tokio užkandžio būdamas visas lengvutis ir energingas gali skriste nuskristi iki viršūnės. Arba taip manai, kol neprasideda žygis.
„Mueller Hut“ takas greitai pasirodė esantis vienas iš tų, kurie „ant popieriaus” atrodo daug lengvesni, nei iš tikrųjų. Nors į vieną pusę reikia nueiti vos 6 kilometrus, beveik visas šis atstumas yra tiesiai į statų kalną – pirma užlipęs 2200 laiptelių, pasieki apžvalgos tašką „Sealy Tarns“, o vėliau sekdamas nuorodomis kopi stačiu šlaitu aukštyn. Žygio metu iš viso pakyli apie 1000 metrų. Kadangi apžvalgos taškas prasideda 750 m aukštyje, galiausiai pasieki beveik 1800 m aukštį. Tai nėra ekstremaliai daug, bet pakankamai, kad Kuko kalną pamatytumei lyg tobuliausiame paveiksle – su iš jo besitiesiančiais ledynais, jų tirpimo suformuotais žydrais ežerais ir upeliais.
„Sealy Tarns“ apžvalgos taške sustojau pusiaukelės užkandžiui. Nusimetusi kuprinę ant žemės, stebėjau saulės apšviestą kalną ir galvojau tą patį, ką visada kalnai mane priverčia galvoti – virš nelaimių, nerimo, nesėkmės, skaudulių, vienišumo ir visko, ką kenčiame vaikščiodami žeme, egzistuoja nepastumiamas, neišvengiamas, galingas grožis ir ramybė.
Sako, jog seniau žiemos buvo šaltesnės, tačiau neprisimenu, kad man, būnant dar visai mažytei, burnon saujom kemšant sniegą būtų buvę šalta. Labiau nei šaltį prisimenu minutės pertraukėles per žaidimus – nuo šalčio traškantis sniegas buvo vietoj vandens, atsigaivinimui. Po kelių saujų, giliai kvėpuodami ir raudonais žandais vėl bėgome į kalniuką čiuožti žemyn arba slėptis nuo sniego gniūžtėmis vėl atakuoti pradedančių draugų. Energija ir karštis sruvo mūsų kūnais – tuo karštu žaidimų džiaugsmu galėjome atitirpinti ir šalčiausias žiemas.
Sniego +25o siekiančioje temperatūroje prieš tai buvau ragavusi tik vieną kartą, Kanadoje. Žygiuodama pro „Sealy Tarns“ „Mueller Hut“ link, maždaug 1300 m aukštyje pirmąkart paragavau Naujosios Zelandijos sniego. Susiradusi dar neištirpusį plotelį šalia tako, paėmiau pilną saują. Sniegą godžiai kąsnodama, delne greitai tirpstančiam ledui leidau varvėti per mano nuo saulės nudegusias rankas, ant marškinėlių – bet kur gera, nes kopiant ir taip jau intensyvi saulė karščiu išmušė visą kūną. Galvojau – viskas keičiasi, o gal mums taip tik atrodo. Praėjus maždaug 25 metams nuo sniego kimšimo Šiūparių kaime, taip pat godžiai ir džiaugsmingai jį skanauju dabar. Tolimesnės vietos nuo mano kaimo turbūt ant Žemės nėra, bet jausmas mažai kuo skiriasi. Mintyse sukasi vėl ir vėl man sugrįžtantys kažkokio rašytojo žodžiai – svarbiausia nepamiršti žaisti.
Padariusi dar vieną trumpą kvapo pagavimo pertrauką, pažvelgiau į dar tolokai esančią stačią viršūnę ir nuolankiai, nuleidusi galvą ėmiau vėl žingsniuoti mintyse skaičiuodama ritmingą „vienas-du, vienas-du, vienas-du”. Dėl kalnų grožio, o gal ir kažko kito, visuomet reikia pakentėti.
Kotryna PETRAITYTĖ
AUTORĖS nuotr.