Šilalė – vienas saugiausių rajonų šalyje
Spalio 2-oji žinoma kaip Angelų sargų arba paprasčiau - Policijos diena. Tačiau taip pat šio mėnesio 27-ąją minima ir Kriminalinės policijos diena. Ta proga apie policijos pareigūnų rūpesčius, teisėsaugos situaciją mūsų rajone bei gyventojams kylančius pavojus kalbamės su Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininku šilališkiu Mariumi DRAUDVILA.
36-erių pareigūnas tarnybą vidaus reikalų sistemoje pradėjo 2003 metais Marijampolės policijos komisariate Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo skyriaus Nusikaltimų nuosavybei tyrimo poskyrio tyrėju. 2005-aisiais buvo paskirtas į Šilalę komisariato viršininko pavaduotoju, o po kelių metų tokias pat pareigas užėmė Tauragėje – dirbo viršininko pavaduotoju, kuruojančiu viešąją policiją. Dabar jau pustrečių metų visos apskrities policijos darbą styguojantis pareigūnas tikina, kad ir naujos bei atsakingos pareigos nebuvo nežinoma sritis, mat ir iki tol tekdavo priimti svarbius sprendimus, su kuriais susiduria dabartiniame darbe.
„Pradėjęs vadovauti Apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, „neatradau“ tokio darbo, kurio iki tol nebūčiau daręs. Be to, puikiai pažįstu Šilalę, pats čia gyvenu, todėl gerai žinau miesto problemas“, – sako Tauragės AVPK viršininkas.
Pastaruoju metu policijos suvestinėse vis dažniau fiksuojami pranešimai apie mūsų rajone klestinčią naminukės gamybą, kanapių augintojus verčia sunerimti. Ar tikrai Šilalės rajono gyventojai gali jaustis saugūs? Juk įprasta nuolat pabrėžti, jog gyvename viename ramiausių apskrities miestų.
„Taip, pareigūnai atranda ir kanapių augintojų, ir degtindarių. Tačiau tai tikrai nėra vyraujantys nusikaltimai. Sakyčiau, labiau – policininkų gero įdirbio rezultatas. Be to, pilietiškesnė tampa ir pati visuomenė, todėl neretai apie nusikalstamas veikas sulaukiame informacijos iš neabejingų gyventojų.
Šilalėje nusikaltimų mastai nėra dideli. Net galiu sakyti, jog tai tikrai yra vienas saugiausių rajonų visoje šalyje. Geresnių rodiklių pasiekta tik dar penkiuose rajonuose.
Šilališkiai paprastai kenčia nuo vagių, fiksuojame smurto artimoje aplinkoje atvejų, rečiau, bet pasitaiko nusikalstamų veikų, susijusių su sukčiavimu“, – prieš profesinę šventę neblogais darbo rezultatais džiaugiasi Tauragės AVPK viršininkas.
Prakalbus apie saugumą rajone, pasiteiravome ir apie iškvietimų skaičių. Anot M. Draudvilos, pastaruoju metu jų užregistruojama kur kas daugiau. Tačiau, pareigūno nuomone, tai nėra pablogėjusios situacijos rodiklis.
„Tą lemia gyventojų aktyvumas. Turime ne vieną pavyzdį, kai žmonės kviečia pareigūnus, įtarę, jog pastebėjo galimai girtą vairuotoją ir net patys važiuoja jam iš paskos, kol įsitikina, kad policininkai jį suras bei patikrins. Labai džiaugiuosi, jog pagaliau tokie žmonės nebelaikomi skundikais. Juk visi jau žino, kad savaitgaliais ar per šventes nuolat tikrinamas vairuotojų blaivumas, tačiau vis tiek kiekvieną kartą dar atsiranda tokių, kurie rizikuoja girti sėsti už vairo. Todėl ne tik pareigūnai, bet ir visa visuomenė turi būti suinteresuota, jog patirtume kuo mažiau skaudžių pasekmių“, – tikina komisariato vadovas.
Girti vairuotojai ar siautėjantys chuliganai pavojų kelia ne tik sau ir aplinkiniams. Pastaruoju metu nuo tokių asmenų nukenčia ir pareigūnai. Kad pavojus gali būti realus, įrodo nesena tragedija Telšių rajone, kuomet, tramdydamas įsisiautėjusį chuliganą, buvo mirtinai sužalotas policijos pareigūnas. Beje, dažnas agresyviai nusiteikęs pilietis, be kita ko, dar mėgsta pademonstruoti gerai žinąs ir savo teises. O ką gali pareigūnas?
„Mes privalome žinoti, kokios yra mūsų, kaip piliečių, teisės. Tačiau problema yra tai, jog dažnas pamiršta savo pareigą: nedaryti nusikalstamų veikų, laikytis įstatymų, nekenkti aplinkiniams, o nusižengus neleistinais būdais neįrodinėti, kad esi nekaltas. Deja, pavojus pareigūnų galima sakyti, tyko už kiekvieno kampo. Net važiuojant į buitinį konfliktą visada išlieka tikimybė, jog agresyvus asmuo griebs po ranka pasitaikiusį peilį ar kirvį. Prieš tokius policijos pareigūnų reikalavimams nepaklūstančius žmones turime teisę panaudoti elektrošoką – tazerį. Ir tai pakankamai aktyviai darome. Tie, kurie jau yra kartą pajutę jo poveikį, dažniausiai nebesipriešina. Todėl policininkui apsisaugoti priemonių tikrai yra. Šaunamasis ginklas - kraštutiniausia priemonė, kurios griebtis galima, tik išnaudojus visas kitas galimybes“, – aiškina M. Draudvila.
Daug diskusijų pastaruoju metu kelia policijos reforma, dėl kurios duris užvėrė ir Šilalės komisariatas – gyventojai, kuriems prireikia pareigūnų pagalbos, nuo balandžio yra priversti naudotis prie durų esančiu skambučiu. Kaip tai paveikė reagavimą į iškvietimus?
„Visi bijojo komisariato uždarymo. Tačiau praėjo jau pusmetis, o reakcija į iškvietimus, sakyčiau, netgi yra pagreitėjusi. Skambinant į Bendrąjį pagalbos centrą skubiu atveju, gyventojai sujungiami su mūsų komisariatu tiesiogiai, ir nedelsiant suteikiama pagalba. Reikalui esant, mūsų budintysis turi galimybę naudotis žemėlapiu, tad pagalbos prašantis žmogus net neprivalo tiksliai žinoti seniūnijos, kurioje kas nors nutiko – svarbu tiksliai pasakyti kaimą bei rajoną.
Pokyčių turėtume sulaukti ir nuo ateinančių metų. Prevencijos padalinyje Šilalėje šiuo metu dirba 10 pareigūnų. Nuo 2017 m. pradžios kabinetuose liks tik du. Tokiu būdu bus padidintas budinčių ekipažų skaičius. Dabar į pranešimus reaguoja 2 pareigūnų ekipažai, po pertvarkos jų turėtų būti 3–4“, - apie laukiančius pasikeitimus kalba AVPK viršininkas.
Tyrimai rodo, jog gyventojų pasitikėjimas policijos institucija auga. Tačiau vis tik kokių pastabų, skundų dėl pareigūnų veiklos iš žmonių sulaukiama dažniausiai?
„Bene labiausiai nepatenkinti tie, kurie neva „neteisingai“ nubaudžiami. Kita vertus, gerai, kai piliečiai paprašo išsamiai paaiškinti, už ką skirta vienokia ar kitokia bauda, kaip elgtis, ją gavus. Pasitaiko priekaištų dėl to, jog esą ne visi pareigūnai elgiasi mandagiai. Kiekvieną atvejį nagrinėjame, aiškinamės, komisariate veikia ir etikos komisija skundams tirti. Policininkai turi diktofonus, tarnybiniuose automobiliuose yra sumontuotos kameros, todėl nustatyti tiesą nėra sudėtinga. Be abejo, pareigūnai irgi klysta, todėl nagrinėjame visas situacijas“, - teigia M. Draudvila.
O kaip pareigūnai pasitinka savo profesinę šventę – Policijos dieną?
„Šventė darbuotojams yra trumpas atokvėpis nuo rutinos, rūpesčių, todėl jos laukiame, nes paprastai galime pasiklausyti smagaus koncerto, kurį transliuoja televizija. Visada malonu sulaukti sveikinimų bei linkėjimų – tada dar kartą įsitikini, jog ne veltui tarnauji visuomenės labui ir stengiesi dėl žmonių saugumo. Žinoma, dalis pareigūnų šventę pasitinka tarnyboje - visada turime budėti. Šiemet visi Tauragės AVPK priklausančių rajonų darbuotojai profesinę šventę minės kartu. Anksčiau kiekvienas komisariatas švęsdavo atskirai, o šį kartą bandysime tradiciją pakeisti.
Aišku, geriausia šventė, jei taip galima pasakyti, - piliečių pasitikėjimas bei saugumas. Būtent tai ir yra visų pareigūnų tikslas“, - sako Tauragės AVPK viršininkas M. Draudvila, linkėdamas šito visiems savo kolegoms.
Morta MIKUTYTĖ
AUTORĖS nuotr.