Žada, jog karinis poligonas žmonių gyvenimo netrikdys
Seime priėmus Šilalės karinio poligono įstatymą, aplinkinių kaimų gyventojai laukia Ringių girininkijos miškuose pasirodančios karinės technikos. Ketvirtadienį savivaldybėje apsilankęs Kazlų Rūdos Kazio Veverskio karinio poligono viršininkas, paskirtas įgalinti veikti ir Šilalės bei Tauragės karinius poligonus, užtikrino, jog kol kas niekas nesikeis – Lietuvos kariuomenė kaip treniravosi šiame miške, taip ir treniruosis, tik bus daugiau tvarkos bei atsakomybės už karių veiksmus. Pilnai karinis poligonas turi pradėti veikti tik nuo 2027 m. pradžios.
Majoras Kęstutis Čekavičius šilališkius informavo, kad poligonas yra pavaldus Kaune veikiančiai Lietuvos kariuomenės mokyklai, o ji priklauso Lietuvos kariuomenės mokymo ir doktrinų valdybai. Ši valdyba administruoja, prižiūri bei kontroliuoja visus Lietuvos kariuomenės poligonus ir atskiras šaudyklas, nes poligonai yra mokymų dalis, kuriuose vyksta praktinis karių ugdymas. Ketvirtį amžiaus Lietuvos kariuomenėje tarnaujantis majoras tikino, jog visa jo veikla yra išskirtinai susijusi su poligonais, todėl gerai žino, kaip jie kuriami, kaip toliau plėtojami bei kaip užtikrinamas jų saugumas.
„Noriu, kad žinotumėte ir visiems perduotumėte, jog kariuomenė į jūsų savivaldybę tiek anksčiau, tiek dabar ateina svečio teisėmis. Šio krašto šeimininkai ir teritorijos administratoriai esate jūs. Ateidami čia kaip svečiai, mes paklusime bet kokioms jūsų nustatytoms tvarkoms ar nusistovėjusiai gyvenimo eigai. Dėl to jokios sumaišties negali būti“, – užtikrino majoras.
Pasak Kazlų Rūdos Kazio Veverskio karinio poligono viršininko, jei bataliono pratyboms prireiks papildomų teritorijų, vadai turės susitarti ir gauti jų savininkų ar savivaldybės leidimą.
Šilalės savivaldybės vadovams jis priminė, kad 2688 ha miške, kuriame bus įkurtas Šilalės karinis poligonas, ir toliau ūkinę veiklą vykdys Valstybinė miškų urėdija.
„Mes esame valstybės institucija, kuri užsiima krašto gynyba, užtikrina piliečių saugumą, o Vyriausybės nutarime nurodyta, jog mes tik esame šitos teritorijos teisėtais naudotojais ir tampame už ją atsakingi. Medžiai ir mediena yra urėdijos, ji ir toliau turi dirbti taip, kad valstybinis miškas teiktų pelną, tik veiklą šiame miške dabar vykdo pagal su poligono vadovybe suderintus planus“, – sakė poligono veiklą organizuoti paskirtas kariškis.
K. Čekavičius užtikrino, kad Valstybinė miškų urėdija kiekvieno mėnesio pabaigoje gaus pratybų grafiką, pagal kurį galės organizuoti savo darbus miške. Toks grafikas bus pateiktas ir savivaldybei. Šiais metais poligono teritorija bus pradėta žymėti raudonai baltais įspėjančiais stulpais, o prie kiekvieno didesnio įvažiavimo į mišką bus statomi informaciniai stendai, kuriuose taip pat planuojama skelbti mėnesio pratybų grafiką. Visi darbai turėtų būti atlikti iki 2026 m. vidurio. Pasak majoro, nevykstant pratyboms, gyventojai ir toliau galės laisvai lankytis Ringių miške.
K. Čekavičius paaiškino, ką reiškia didelį nerimą visuomenei keliantis numatytas iki 15 proc. poligono teritorijos išmiškinimas. Pasak jo, tai yra specialiųjų kirtimų norma, kurios neleidžiama viršyti, atlaisvinant miško teritoriją poligono infrastruktūrai. Tačiau kol kas jokios statybos poligono teritorijoje neplanuojamos, gali prireikti įrengti tik papildomų kelių ar privažiavimų karių technikai judėti.
„Patikinu visus, kad čia yra miškas ir bus miškas. Pratybos jame vyko vakar, vyksta šiandien ir sėkmingai vyks toliau lygiai tomis pačiomis sąlygomis, tik viskas bus reglamentuota. Ir labai nuoširdžiai tikiuosi, jog laikraštyje mums neteks skaityti apie sugadintus kelius, išvažinėtus pasėlius, matyti tai iliustruojančių nuotraukų. Tokie dalykai vyksta tuomet, kai kariai nežino, kur važiuoti ir tikrai nė vienas iš mūsų nėra sužavėtas tokiais veiksmais. Mūsų kariuomenė yra profesionali, ji gyvuoja 30 metų, esame NATO dalis ir nedera taip elgtis“, – pripažino majoras K. Čekavičius.
Prakalbus apie kelius, ir savivaldybės tarybos nariams, ir Šilalės kaimiškosios seniūnijos seniūnui Aloyzui Vaičiuliui kilo klausimų, kas turės tvarkyti ir prižiūrėti į poligoną vedančius vieškelius, kuriais važinėja ir miškininkai, ir aplinkinių kaimų gyventojai.
„Kariuomenė eksploatuos šitą teritoriją, kariuomenė ir privalės rūpintis, kad jie būtų pravažiuojami. Poligone dirbs atsakingi pareigūnai, kurie atsakys ir už kelių būklę – jei per pratybas jie bus sugadinti, jie turės imtis priemonių, kad žala būtų panaikinta“, – tikino kariškis.
K. Čekavičius ramino ir medžiotojus, o susitikime dalyvavęs Obelyno medžiotojų būrelio vadovas Artūras Vazbys buvo informuotas, jog kadangi visuose kariniuose poligonuose vyksta gyvūnų populiacijos reguliavimas, jis vyks ir Šilalės poligone, tą darys ne kas kitas, o būtent tie patys medžiotojai, kurie iki šiol medžioja Ringių miške. Vienintelė išlyga: medžioklės laiką reikės derinti su poligono vadovais.
Kai visi poligono įgalinimo darbai bus baigti, o tai turi įvykti iki 2026 m. gruodžio 31 d., pasak K. Čekavičius, bus įkurta poligono valdymo grupė, kuriai reikės ir civilių darbuotojų – darbininkų bei specialistų. Į šias darbo vietas pirmiausia galės pretenduoti rajono gyventojai. Pasak majoro, nei aplinkinių gyventojų, nei savivaldybės gyvenimas dėl poligono įkūrimo nesikeis, tik reikia pamatyti, kaip suderintai veikia sistema.
„Linkėčiau visiems nepamiršti, kokioje geopolitinėje situacijoje yra Lietuva. Kaip mes jaustumės, jei čia koją įkeltų priešas? Ar ne geriau matyti savo karį, kuris yra jūsų vaikas, anūkas, brolis? Mes nesame šiame krašte svetimi, nesame nepraustaburniai, neišsimokslinę – esame tokie pat žmonės, kaip jūs, atliekame konkrečias užduotis, užtikrinant krašto saugumą ir gynybą. Ir darome tai tam, jog nebūtų karo, jog gyventojams ir valstybei nekiltų grėsmė. Karinis pasirengimas yra reikalingas ne dėl to, kad užsiaugintume raumenis, bet tam, jog parodytume savo galią, atgrasytume priešą. Nereikia tikėtis, jog mus apgins tik vokiečiai ar kiti sąjungininkai, mes patys turime būti pasirengę. NATO mus gins, bet esame Aljanso dalis, prireikus ginsime Lenkiją ir kitas NATO valstybes. Lygiai taip pat, kaip dabar vykdome tarptautines operacijas, mokome Ukrainos karius ir vykdome kitas misijas. Lietuvos kariai yra vieni profesionaliausių NATO, jie žino, ką daryti, nes yra mokomi ir treniruojami“, – užtikrino majoras K. Čekavičius.
Kazlų Rūdos Kazio Veverskio poligonui, kuriam vadovauja majoras K. Čekavičius, priklauso 3800 ha valstybinių ir privačių miškų bei kitų teritorijų. Šiuo metu poligonas plečiamas iki 9000 ha. Ir nors Kazlų Rūda atsiduria jo centre, pasak majoro, visuomenei abejonių dėl būtinybės plėsti poligoną, nekyla – gyventojai supranta, kad tai yra vienas iš mūsų saugumo garantų.
Daiva BARTKIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.