„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 7 Eur, įmonėms – 10 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (0-449) 74195, (+370-699) 67384

Pasiruošę išgyventi: kiekvieno iš mūsų atsakomybė ekstremaliosios situacijos metu

Pasak D. Gurevičiaus, svarbu turėti planą ir komandą – pasirengimas nelaimėms prasideda nuo pirmųjų žingsnių Nuotr. Pauliaus Peleckio/BNS Lietuva Pasak D. Gurevičiaus, svarbu turėti planą ir komandą – pasirengimas nelaimėms prasideda nuo pirmųjų žingsnių Nuotr. Pauliaus Peleckio/BNS Lietuva

Ekstremaliosios situacijos gali įvykti netikėtai, tačiau pasiruošimas joms padeda jaustis saugiau ir užtikrinčiau. Gamtos stichijų sukeltoms nelaimėms, tokioms kaip po­tvynis, viesulas, uraganas ar ekstremaliosioms situacijoms, kilusioms dėl žmogaus veikimo ar neveikimo, tarkime, gaisrui, radiologiniam pavojui ar netgi karui, būtina ruoštis iš anksto. Kiekvieno mūsų atsakomybė yra žinoti pagrindinius žingsnius, kaip turėtume elgtis ruošdamiesi galimoms nelaimėms, ir kodėl svarbu tai daryti jau dabar.

Pasidomėkite, kaip būsite perspėti

Anot Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) patarėjo Donato Gu­revičiaus, svarbu turėti pla­ną ir komandą – gerai informuo­tus šeimos narius, nes pasirengimas nelaimėms prasideda nuo pirmųjų žingsnių. 

Informacijos apie perspė­ji­mo sirenų tinklą nuo šiol gali­ma rasti mobiliojoje prog­­ra­mėlėje LT72 ir, be abejo, interneto svetainėje LT72.lt esan­čiame žemėlapių tinkle. 

Jeigu sirenos arti namų nėra, lieka alternatyvus perspė­ji­mo bū­das – pranešimas į mobilųjį te­lefoną. Jeigu per pastaruosius 12 mėnesių ne­ga­vote jokio perspėjimo pra­nešimo, ti­kė­tina, negausite jo ir kitos ne­laimės atveju. Rekomenduojama pasirūpinti, kad nustatymai mobiliajame telefone veiktų tin­kamai. Jei negalite padaryti to patys, kreipkitės į mobiliojo operatoriaus atstovybę. 

Pasirenkite planą 

Ekstremaliųjų situacijų me­tu, kad nekiltų panika, svarbu turėti ir būti aptarus su šeima aiškų, iš anksto parengtą veiksmų planą ir veikti kaip komandai. Rekomenduojame iš anksto atsisiųsti ir su šeimos nariais išbandyti mobiliąją programėlę LT72. Reikėtų iš anksto susitarti, kas sudarys jūsų komandą. Turėtumėte su­­sitarti tarpusavyje, kaip elg­si­tės skirtingais atvejais, kur susitiksite, jei būsite skirtingose vietose, kur slėpsitės ar evakuositės, kaip ten atvyksite, kas paims išvykimo krepšį ir panašiai. Iš anksto sutarti veiksmus labai svarbu, nes įvykus nelaimei susisiekti tele­fonu nebūtinai pavyks, tar­kime, gali neveikti mobilusis ryšys. 

Pasirūpinkite išvykimo krepšiu ir ištekliais

Svarbu iš anksto pasirūpinti išvykimo arba vadinamuoju išgyvenimo krepšiu, nes laiko jį ruošti nutikus nelaimei gali ir nebūti. Nutikus nelaimei visiems vienu metu gali prireikti tų pačių dalykų – grynųjų pinigų, degalų ir panašiai. Tuo patariame pasirūpinti iš anks­to, kad netektų stovėti eilėse prie bankomatų ar degalinėse. LT72 mobiliojoje programėlėje yra speciali skiltis, padėsianti gyventojams susikrauti svarbiausius išvykimo krepšio daik­tus.

Kad netaptume našta nutikus nelaimei, atsargų kiekvienas turėtume turėti mažiausiai trims paroms. Nereikėtų pri­sipirkti vien konservų, pata­ria­ma turėti įprastų maisto pro­duktų, pakankamai vandens atsigerti ir asmeninei higie­nai. Taip pat rekomenduoja­ma turėti vandens filtrų, van­de­nį valančių tablečių.

Karo atveju paprastai siekiama sunaikinti tokius kritinius taškus kaip energetiniai objektai, vandentiekis, kad būtų sukelta kuo didesnė panika ir nevaldomas žmonių judėjimas. Iš Ukrainos pamokų žinoma, kad pirmiausia kiekvienas turime būti pasiruošę išgyventi be tarnybų pagalbos bent savaitę. Tai reiškia, neapkrauti gaisrinės, medikų, policijos, gelbėtojų ir visų kitų struktūrų, kurios numatytos padėti civi­liams. Taip atlaisviname tarnybas tiems, kurie nebegali išbūti be jų. 

Nelaimės atveju iš anksto pasiruošę piliečiai bus tikri deimantai

D. Gurevičius pabrėžia, kad svarbus yra bendruome­niš­kumo jausmas, nes yra vienišų žmonių, žmonių su negalia. Svarbu bendrauti su kaimynais, pasiteirauti jų, ar jie žino, kaip pasiruošti nelaimėms, ar turi atsisiuntę LT72 mobiliąją programėlę. Su kaimynais ga­li­ma pakalbėti apie priedangą ar rūsį, susitarti, kuriame san­dėliuke bus laikomi, tarkime, čiužiniai, kuriame – maisto atsargos ar kiti rezervai, galbūt sutarti dėl bendro generatoriaus, biotualeto įsigijimo, aptarti, kaip bus rūpinamasi šiukšlėmis.

Lietuvos šaulių sąjungos Mo­kymų ir nekinetinių operacijų centro metodininkas Gediminas Armonavičius, paklaustas apie pagrindines klaidas, ku­rias daro žmonės ruošdamiesi galimoms ekstremaliosioms situacijoms, pastebi, jog dalis žmonių domisi, bet nesiruošia nelaimėms. Rekomenduojama apsibrėžti 30 ir 50 kilometrų spindulį nuo taško, kuriame gyvenate, ir tapti savo rajono ekspertu. Tai – geriausias pasiruošimas galimoms nelaimėms, o tokie piliečiai nelaimės atveju bus tikri deimantai. Be to, Lietuvoje yra unikali organizacija – Lietuvos šaulių sąjunga. Prisijungus prie jos galima įgyti reikiamų įgūdžių, kaip pasiruošti gali­moms nelaimėms ir sužinoti, kaip elgtis joms nutikus. Infor­macija apie įvairius organizuo­jamus mokymus skelbiama tinklalapyje www.svarbiospa­mokos.lt. 

Informacija ir patarimai apie pasiruošimą ekstremalio­sioms situacijoms skelbiami tinklalapyje LT72.lt ir mobi­liojoje programėlėje LT72. Esant interneto ryšiui, atida­rius programėlę išmaniajame įrenginyje duomenys kiek­vie­ną kartą yra išsaugomi ir atnaujinami. Paskutiniai duomenys vėliau rodomi net ir be interneto ryšio. 

Informacija parengta Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos užsakymu

Atnaujinta Antradienis, 06 gegužės 2025 08:17