Šilalėje toliau pjaunami medžiai – atėjo eilė kaštonams
Kažkada vienu žaliausių šalies miestu vadinta Šilalė sparčiai kratosi žaliojo rūbo – pastaruoju metu medžiai, net sveiki ir stiprūs, čia rėžiami be gailesčio. Valdžia jų naikinimą grindžia standartiniais paaiškinimais – medžiai neva yra seni, pavojingi arba trukdo infrastruktūros plėtrai. Tuo tarpu visuomenė pastebi, kad tokie sprendimai priimami formaliai, be skaidraus vertinimo ar analizės, o jei ji ir pateikiama, projektų rengėjai į tai nekreipia dėmesio. Todėl pilietiški gyventojai neabejoja, jog vienintelis priešnuodis politikų sumanytoms vizijoms yra viešumas. Šį sykį šilališkiai sunerimo, išgirdę, jog paskutines gyvenimo dienas skaičiuoja daugiau nei 25-erius metus Kovo 11-osios gatvę ties miesto ikimokykline įstaiga puošę sveikutėlaičiai kaštonai.
Didžiuosiuose miestuose sparčiai augantis gyventojų sąmoningumas skatina diskusijas apie žaliąją infrastruktūrą, socialiniuose tinkluose skelbiamos nuotraukos su nukirstų ar pažymėtų kirtimui medžių vaizdais, kviečiant organizuoti protestus ar peticijas, žmonės reikalauja jų įtraukimo į sprendimų priėmimą, siekia, kad būtų vertinamas ne tik medžių amžius, bet ir jų ekologinė funkcija, šešėlis vasarą, oro valymas, garso slopinimas bei psichologinė nauda. Ir dažniausiai jų nuomonė būna išgirsta – politikai ir valdininkai pakoreguoja planus, randa būdų išsaugoti bent vieną kitą medį. Deja, mažame mūsų miestelyje drąsos pasipriešinti valdžios užmojams vis dar pristinga. Nesenas pavyzdys – prieš pradedant Dariaus ir Girėno skvero rekonstrukciją nupjauti 22 medžiai. Nors aplinkosaugininkai rekomendavo šalinti tik 8, kurie kėlė pavojų ir buvo ligoti, į jų nuomonę atsižvelgta nebuvo. O reportažą apie pjaunamus medžius Šilalėje parodžius per LRT televiziją, meras padarė išvadą, kad „žmonės neprieštarauja nei medžių kirtimui, nei paminklo iškėlimui – priešingai, kai kurie net mano, jog reikėjo iškirsti visus medžius“. Nors reportaže tebuvo pateikta vos poros gyventojų nuomonė. Užtat socialiniuose tinkluose sukilo mero gerbėjai, vienas per kitą dėkojantys jam „už tiesiog nuostabius sprendimus“...
Dabar Šilalės savivaldybė žygiuoja dar toliau – įrengiant naują automobilių stovėjimo aikštelę Kovo 11-osios g., ties miesto lopšeliu – darželiu „Žiogelis“, suplanuota nupjauti visus palei šią ikimokyklinio ugdymo įstaigą augančius kaštonus. Netrukus ant šono turėtų virsti net 31 sveikas medis. Ir vėl – želdinių būklės ekspertizės išvada, jog maždaug prieš 22-26 metus pasodinti kaštonai yra sveiki, tinkamai prižiūrimi, nekelia pavojaus nei žmonių sveikatai, nei eismo saugumui tapo tik formalumu, į ją projekto iniciatoriai ir vėl moja ranka, nes jie „žino ir supranta geriau“.
„Analizuojamas želdynas bei jo prieigos tvarkomos gerai, nėra sausuolių, menkaverčių medžių, krūmų ir atžalų, suformuotos erdvės, aplinka prižiūrima gerai. Ligų ir kenkėjų nepastebėta. Pastebimi kamieno pažeidimai dėl netinkamai pašalintų ir išgenėtų brandžių šakų. Medžiai sveiki, kamienai tiesūs, keletas iš jų šakojasi į du-tris kamienus, lajos vienodai išgenėtos, ovalo formos, tarpusavyje glaudžiasi, apatinės šakos ir priešaknio ūgliai išgenėti“, – nurodoma ekspertizę atlikusios MB „Parcos“ akte, kurį pasirašo nepriklausomi želdynų ir želdinių ekspertai, ekspertizės vadovas Giedrius Bujokas ir ekspertė Augustė Bujokaitė.
Balandžio 13 d. kaštonus apžiūrėję specialistai pabrėžia, jog šiltuoju metų laiku medžiai sukuria pavėsio zonas greta pėsčiųjų tako, tarnauja kaip perimvietės vietinėms paukščių rūšims, taip pat želdiniai formuoja Kovo 11-osios g. perimetrinį apželdinimą lapuočiais medžiais, pridengia toliau esančių pastatų fasadus nuo gatvės.
Iki šiol šie kaštonai tarnavo ir kaip apsauga darželinukams – ne tik slopino gatvės triukšmą, bet ir saugojo kieme žaidžiančius vaikus nuo automobilių išmetamų teršalų, nes „Žiogelis“ yra palyginti arti judrios gatvės.
Želdinių būklę įvertinę MB „Parcos“ specialistai rekomendavo savivaldybei atlikti kasmetinę medžių priežiūrą, šakų genėjimą/ retinimą, o planuojant gatvės ar pėsčiųjų takų remonto ir plėtros darbus, stengtis medžius išsaugoti ir šalinti juos tik kraštutiniu atveju. Tačiau vietos politikai specialistų nesiklauso, todėl kaštonus pjaus. Nes, jų įsitikinimu, bet kokie „pokyčiai suartina“...
„Šilalės rajono savivaldybės administracija Šilalės mieste, Kovo 11-osios g. atkarpoje nuo sankryžos su Dionizo Poškos g., iki įvažiavimo į daugiabučio namo Kovo 11-osios g. 26 kiemą, planuoja įrengti 40 naujų automobilių stovėjimo vietų. Techninio projekto sprendinių įgyvendinimui trukdo 31 medis“, – paskelbė savivaldybė.
Reikia manyti, ir po šios laikraščio informacijos meras į mūšį pakels savo sekėjų „sunkiąją artileriją“, standartiškai paklausdamas, „ar tikrai manote, kad aikštelės nereikia“?.. Bet ir taip aišku, kad jos ne tik reikia, ji yra būtina, tik štai klausimas yra visiškai kitas: kodėl užsakovai, šiuo atveju rajono valdžia, neduoda užduoties projekto rengėjams rasti būdų išsaugoti bent vieną kitą medį. Tuo labiau, jog pavyzdžių, kad ne visos savivaldybės nueina lengviausiu keliu panaikinti viską, kas tik tampa kliūtimi užmanymams yra – kai kurių miestų administracijos ieško būdų išsaugoti esamus medžius, net jei tai ir apsunkina projektų įgyvendinimą.
Gamtosaugininkai, ekspertai nuolat pabrėžia, kad medžių išsaugojimas turėtų būti prioritetu – ypač sveikų, brandžių, nes jie atlieka svarbią ekologinę funkciją. Tačiau netrukus Šilalės darželinukai, įrengus po jų langais automobilių stovėjimo aikštelę, galės grožėtis mašinomis, o ne žaluma...
Angelė BARTAŠEVIČIENĖ
Žydrūnės MILAŠĖS nuotr.