„Šilalės artojas“ Jums siūlo prenumeruoti laikraštį pdf. formatu tiesiai į Jūsų el. paštą. 1 mėn. kaina – 7 Eur, įmonėms – 10 Eur.
Susisiekite su redakcija el. paštu: redakcija@silalesartojas.lt
arba tel. (0-449) 74195, (+370-699) 67384

Šiauduvoje durys atgimė antram gyvenimui

E. Gargasė E. Gargasė

Jau kuris laikas Šiauduvoje veikia lauko paveikslų pa­roda. Jais tapo antram gyvenimui atgimusios senų namų durys. Šiauduvos kaimo bendruomenės idėją įgyvendino rajono dailės mokytojai. 

Švietimo pagalbos centre dirbanti Šiauduvos kaimo bend­ruomenės pirmininkė Erika Gargasė pasakojo, jog mintis kaime surengti tapybos parodą gimė rajono dailės mokytojų metodiniame būrelyje, ją palaikė ir dailės mokytojus subūrė Švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Indrė Lukošienė, o projekto partneriu tapo Seimo narys Jonas Gudauskas, kilęs iš Šiauduvos ir prisidedantis prie visų šio krašto bend­ruomenės iniciatyvų. 

Iš pradžių buvo planuojama tradiciškai tapyti ant drobės, tačiau meniškos sielos pedagogams daug įdomesnės pasirodė besančios senos durys. O ir gauti jų nebuvo sunku – Erika padovanojo net keturias, mat jų atliko, renovuojant senąjį močiutės namą. Kitos durys į Šiauduvą atkeliavo iš Šilalės, Tūbinių  ir Balsių. 

Vienas iš jų gražiausiais raštais ištapė Šiauduvos kaimo vaikai. Norinčiųjų piešti buvo tiek daug, jog plenero organizatoriai visų net negalėjo pakviesti – pasisekė tik dvylikai laimingųjų. Visi degė noru  įsiamžinti, todėl ornamentais išpieštos durys papuoštos kaimo vaikų vardais.

Kartu su I. Lukošiene į Šiauduvą piešti atvyko ir Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos dailės mokytoja ekspertė Jolan­ta Baubkuvienė, Dariaus ir Girėno progimnazijos dailės mokytoja ekspertė Ilona Venckie­nė, Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos dailės vyr. mo­kytoja Valentina Kinderienė, Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gim­nazijos dailės vyr. mo­ky­toja Daiva Urniežienė ir Pa­jū­rio Stanislovo Biržiškio gim­na­zijos dailės mokytoja metodininkė Diana Rupšienė.

Ir nors projektas „Kūrybiniai indėliai bendruomenėje vasaros plenere“ dar negavo finansavimo iš savivaldybės Nevyriausybinių organizacijų rėmimo programos, kol kas viskas pavyko puikiai. Aliejinių dažų tapybai, lako bei kitų būtinų priemonių nupirko Šiauduvos kaimo bendruomenė, birželio 22-oji padovanojo puikų orą, tad pleneras tapo proga smagiam pasibuvimui gamtoje ir kūrybos džiaugsmu praturtintam bendravimui. 

Pedagogų kūrybingumas liejosi per kraštus. Sunaikinimui skirtos durys po pusdienio atgijo antram gyvenimui – pasipuošė įvairiaspalviais pievų žiedais, drugeliais, pakvipo ryto kava. E. Gargasė juokėsi, kad vos pradėjus piešiniams ryškėti, iškart atsirado norinčiųjų nusipirkti namus galinčias papuošti originalias duris. 

„Bet mes jų neparduodame. Durys dar kurį laiką džiugins mūsų kaimo žmones, paskui iškeliaus į Šilalės miesto šventę, jau yra kitų bend­ruomenių, kurios irgi norėtų surengti lauko parodas. Tikimės, jog išskirtinė idėja ir mūsų durys apkeliaus visą rajoną“, – sakė bend­ruomenės pirmininkė. 

Idėja papuošti kaimą lauko piešiniais šiauduviškiams patiko. Žmonės eina ne tik pažiūrėti savo vaikų ir pedagogų kūrybinių minčių, išreikštų per dailę, bet ir fotografuojasi prie paveikslų, džiaugiasi, kad jų kaimas gali tapti pavyzdžiu daugeliui rajono vietovių. Ir tikrai: Šiauduvoje nėra akis badančių apleistų teritorijų, visi gyventojai stengiasi kuo gražiau sutvarkyti savo sodybas, tam dėmesį skiria ir Laukuvos seniūnija, pasirūpinanti, jog viešosiose erdvėse būtų jauku. 

Beje, pasak bendruomenės pirmininkės, prisideda ir vėjo jėgainių savininkai, remdami didesnius, išliekamąją vertę turinčius kaimo bend­ruomenės projektus. Su jų pagalba prie laisvalaikio salės vaikus kviečia žaidimo aikštelė, atnaujintas tiltelis per tvenkinį, saloje įrengta jauki pavėsinė.

Anot E. Gargasės, Šiauduvoje nesunku burti bendruomenę, nes palaikymas kone visada būna garantuotas.  

„Turime nemažai ūkininkų, kurie bendruomenei ištiesia pagalbos ranką. Mūsų žmonės yra susitelkę, draugiški, inicia­tyvūs – nelaukia, kol kas kur nors pakvies, o patys siūlo idėjas, prašo organizuoti suėjimus. Jau kelinti metai puoselėjame mintį atgaivinti populiaria buvusią Žvejo šventę – Šiauduva yra žvejų kraštas, nes čia kažkada veikė žuvininkystės ūkis“, – priminė bendruomenės pirmininkė E. Gargasė. 

Kaimas gyvas ten, kur gyva bendruomenė, o žmonių susitelkimas yra svarbesnis už bet kokias ambicijas ar principus. Šiauduviškiai nori ir moka gražiai gyventi, o tuo dar sugeba pasidalinti ir kitus pradžiuginti. 

Jūsų bendruomenėje taip pat verda įdomus gyvenimas? Pasidalinkite įspūdžiais su visais „Šilalės artojo“ skaitytojais.

Daiva BARTKIENĖ

AUTORĖS, I. LUKOŠIENĖS, E. GARGASĖS nuotr.

Atnaujinta Antradienis, 13 liepos 2021 09:14