Meno prisodrintas ruduo tęsiasi
Nors oras lauke lepina vis rečiau, Lietuvoje tebeorganizuojami renginiai po atviru dangumi, ir galime pasidžiaugti, jog, koronaviruso atvejams vėl mušant rekordus, tokios sąlygos renginiuose leidžia dalyvauti saugiau. Tiesa, turintiems Galimybių pasus, be didesnių suvaržymų galima lankytis kol kas atviruose ir aktyviai veikiančiuose teatruose, galerijose bei kitose meno erdvėse.
Praėjusį savaitgalį Vilniuje praėjo bene laukiamiausias rugsėjo pabaigos renginys – „Kultūros naktys 2021“. Festivalis rengiamas jau 15 kartą, o šiemet jo programoje buvo net apie 80 kultūrinių bei meninių pasirodymų, spektaklių, koncertų, projektų: programa suskirstyta į 10 sekcijų, kuriose buvo išdėlioti cirko, kino, muzikos, šokio, parodų, vizualiųjų menų bei kiti renginiai. Visus juos, kaip įprasta, buvo galima stebėti nemokamai.
Sostinės melomanams savaitė buvo šventiška ir dėl „Vilnius Mama Jazz“ festivalio. Jame skambėjo ne tik pasaulinio garso muzikantų atliekama aukščiausios prabos džiazo muzika – jau pirmąją festivalio dieną Šiuolaikinio meno centre buvo atidarytos dvi „Lewben Art Foundation“ meno fondo parodos: jaunosios kartos menininko Tomo Daukšos sniego žmogaus skulptūra bei fotografo Dainiaus Labučio darbų paroda.
Praėjusią savaitę vyko įdomus ir aktualus tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas‘21“. Šiųmetinis šūkis: „Įkrauk paveldą“. Ketvirtus metus renginys sukviečia Lietuvos ir užsienio kultūros veikėjus, organizatorius bei iniciatorius, kuriems aktualu kultūros paveldas, jo išsaugojimas. Vilniaus universitete vyko aktyvios diskusijos, kaip įdarbinti kultūros paveldą, įkurtos dirbtuvės A. Mickevičiaus bibliotekoje, užsiėmimai vyko ir kitose miesto erdvėse. Kaune festivalio „namais“ tapo Mykolo Žilinskio dailės galerija, kurioje surengta paroda „Nuo vandalizmo iki paveldo: Kauno gatvės menas“.
Paskelbti Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos laimėtojai. Kultūros ministerija praneša, kad Jotvingių premiją šiemet pelnė Dainius Gintalas už įtaigų vaizduotės ir atminties proveržį poezijos knygoje „Vienos vasaros giesmė“. Jaunojo jotvingio premija paskirta Nojui Saulyčiui – už atvirą, drąsią bei rizikingą poeziją debiutinėje eilėraščių knygoje „SMS gėlytė“. Šios Sigito Gedos dar 1985 m. įsteigtos premijos šiemet bus įteiktos spalio 2 d., kaip įprasta, per „Poetinį Druskininkų rudenį“. Jotvingių premija kasmet skiriama už per pastaruosius dvejus metus išleistą geriausią poezijos knygą, Jaunojo jotvingio – už geriausią jauno autoriaus (iki 35 metų) originaliosios poezijos, verstinės poezijos ar poezijos kritikos knygą.
Praėjusią savaitę būta ir liūdnesnių žinių – šeštadienį mirė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas, tapytojas Leonardas Gutauskas. Menininkas buvo Rašytojų sąjungos narys, literatūroje debiutavo 1961 m. Per savo karjerą išleido beveik penkias dešimtis poezijos, prozos kūrinių bei knygų vaikams, sukūrė trilogiją „Vilko dantų karoliai“, pagal kurią režisierius Algimantas Puipa sukūrė filmą.
Kotryna PETRAITYTĖ