Pajūris tampa šachmatininkų rudens sostine
Šeštadienį visi keliai šachmatų žaidimo entuziastus vedė į Pajūrį, kur vyko dešimtasis greitųjų šachmatų turnyras iš šio krašto kilusiam nepriklausomos Lietuvos visuomenės veikėjui, šachmatų entuziastui Stanislovui Biržiškiui (1900–1996) atminti. Dvi nemažos miestelio gimnazijos salės sunkiai sutalpino kone pusantro šimto žaidėjų ir nemažą būrį juos lydėjusiųjų.
Rimti šachmatininkai jau žino, jog, paskelbus registraciją į greitųjų šachmatų turnyrą, delsti nėra ko – po dienos ar dviejų visos vietos būna užpildytos ir registracija sustabdyta, nes gimnazija gali priimti ne daugiau kaip 100 žaidėjų. Jubiliejaus proga šiemet surengtas ir papildomas turnyras vaikams, kuriam užsiregistravo bene pusšimtis jaunųjų šachmatininkų. Šilalės šachmatų klubo „Dvaras“ vadovas, vienas iš turnyro organizatorių Tomas Veščiūnas suskaičiavo, jog pagal dalyvių skaičių tai yra penktas turnyras Lietuvoje.
Turnyro istorija prasidėjo prie Pajūrio esančiame Pailgočio kaime, kur gimė ir gyveno S. Biržiškis, o dabar šeimininkauja jo sūnus, Šilalės garbės pilietis, septynių pirmųjų Lietuvos vyriausybių susisiekimo ministras Jonas Biržiškis. Jo sodyboje pažaisti šachmatais su Pajūrio bendruomenės nariais atvykdavo didelis šachmatų gerbėjas Danielius Makulavičius. Verslininko nuopelnai šalies šachmatininkų bendruomenei dideli: ne tik pats žaidė įvairiuose turnyruose, bet ir subūrė komandą „Milsa“, kuri 2015 m.
dalyvavo pasaulio senjorų komandinėse varžybose ir užėmė septintąją vietą. Pajūrio greitųjų šachmatų turnyro S. Biržiškiui atminti siela vadinamas J. Biržiškis tikino, jog būtent D. Makulavičiaus iniciatyva šis turnyras ir atsirado – jis ne tik pasisiūlė prisiimti didelę dalį organizacinės veiklos, surasti ir atsivežti teisėjus, steigė prizus, bet ir rėmė visus turnyrus asmeninėmis lėšomis. Ir nors pernai didžiojo šachmatų entuziasto skleidžiama gerumo šviesa užgeso, jo pareigas perėmė sūnus Mantas Makulavičius, parėmęs ir jubiliejinį turnyrą bei atvykęs į jį žaisti.
Pirmasis greitųjų šachmatų turnyras Pajūrio gimnazijoje surengtas 2013 m. Renginiui pavykus, nuspręsta padaryti jį tradiciniu ir sukviesti žaidėjus kasmet. 2015 m. spalio 24 d. vykęs turnyras tapo tarptautiniu, buvo registruojamas tarptautinėje šachmatų federacijoje (FIDE) ir jame pradėti skaičiuoti tarptautiniai šachmatų reitingai.
Pasak J. Biržiškio, surengti tokį turnyrą ne tik nemažai kainuoja, bet ir reikia daug laiko bei organizacinių pajėgumų.
„Be Šilalės šachmatų klubo „Dvaras“ vadovo T. Veščiūno, Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos direktoriaus Juozo Žymančiaus, seniūnės Romos Veščiūnienės niekas neįvyktų. Prisideda ir kiti gimnazijos bei seniūnijos darbuotojai, nes priimti tiek daug šachmatininkų, pasirūpinti, kad visi galėtų žaisti šveicariška sistema po devynias partijas, pamaitinti žmones, surasti prizus bei parengti apdovanojimų ceremoniją yra didelė atsakomybė. Esu visiems labai dėkingas už šį darbą. Turnyras išaugo, jis užregistruotas tarptautinėje šachmatų sistemoje, žaidėjai gauna reitingus, todėl galiu būti ramus, kad jis gyvuos dar ne vieną dešimtmetį“, – sakė J. Biržiškis.
Tačiau labiausiai jis džiaugėsi, jog šachmatai tapo šio krašto kultūros dalimi.
„Šilalė tapo šachmatininkų bendruomenės centru, ir tai yra nemažas T. Veščiūno nuopelnas. Jo iniciatyva sukurtas šachmatų būrelis Pajūrio gimnazijoje, įkurtas klubas „Dvaras“. Man gražu, kad vaikai pradeda žaisti, jie labai greitai mokosi, nes yra gerai įvaldę kompiuterių programas, gali daug treniruotis. Jie kaip lygūs su lygiais kovoja su suaugusiais šachmatininkais ir juos nugali – rimti vyrai prisipažįsta, jog bijo jiems pralaimėti“, – juokėsi J. Biržiškis.
Šiemet pagrindiniame A turnyre dalyvavo 90 žaidėjų ne tik iš visos Lietuvos – buvo dalyvių ir iš Lenkijos bei Ukrainos. Amžius irgi labai skirtingas: nuo 10 iki 86 metų. Turnyrui teisėjavo nacionalinės kategorijos teisėjas Algirdas Rauduvė, buvo skaičiuojami FIDE greitųjų šachmatų reitingai. Sužaidus varžybų reglamentu nustatytus 9 ratus, A turnyrą laimėjo FIDE meistras Andrey Levitskiy (Ukraina), surinkęs 8,5 taško iš 9 galimų, antras liko klaipėdietis Gleb Pidlužnij, trečias – šiaulietis Tomas Povilaitis.
Senjorai varžėsi dviejose amžiaus kategorijose. Iki 70 metų stipriausiu tapo Vaidotas Žilinskas iš Šiaulių, antras liko jo kraštietis Raimondas Narmontas, trečias – raseiniškis Jonas Kubilius. Vyresnių nei 70 metų įskaitoje geriausią rezultatą pademonstravo Antanas Mašanauskas iš Kauno, antras liko šiaulietis Gintautas Plungė, trečiąją vietą užėmė Raimondas Žemaitis iš Kazlų Rūdos. Moterų įskaitoje nugalėjo tauragiškė Eglė Grikšaitė, antra liko kaunietė Patricija Alionytė, trečiąją vietą užėmė Ramunė Ruginienė iš Salantų.
Tarp Šilalės rajono šachmatininkų geriausiai sekėsi kvėdarniškiui Artūrui Kilinskiui, surinkusiam 5 taškus. Neblogai sužaidė bijotiškis Antanas Dabulskis (4,5 tšk.). Tik dėl papildomų rodiklių trečias liko tiek pat taškų surinkęs šilališkis Modestas Stonys. Pagrindiniame A turnyre geriausiai žaidusiu Šilalės rajono moksleiviu pripažintas Požerėje gyvenantis Justas Gumuliauskas.
B turnyre dalyvavo 43 vaikai nuo 6 iki 14 metų. Turnyrui teisėjavo nacionalinės kategorijos teisėjas šilališkis T. Veščiūnas. Čia taip pat buvo skaičiuojami FIDE greitųjų šachmatų reitingai. Nugalėjo šiaulietis Julius Mikolavičius, surinkęs 8 taškus, antras liko Dominykas Kušlikis iš Gargždų, trečias – vilnietis Justas Kraučenka. Simboliška, kad geriausiais Šilalės rajono žaidėjais B turnyre pripažinti Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos mokiniai Augustas Tomkus ir jo sesuo Živilė Tomkutė.
Dovanų užteko visiems, nes turnyrą rėmė Biržiškių ir Makulavičių šeimos bei asociacija „Lietuvos keliai“, skyrę piniginius prizus. Įvairių grupių nugalėtojai apdovanoti Lietuvos šachmatų paramos fondo, Seimo Pirmininkės, šachmatų didmeistrės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės, Seimo narių Jono Gudausko, Romualdo Vaitkaus, Jono Varkalio ir Juliaus Sabatausko, pirmosios Vyriausybės klubo bei Šilalės rajono savivaldybės administracijos įsteigtais prizais.
Šachmatų entuziastai Pajūrį jau vadina šachmatų rudens sostine ir išvykdami vienas kitam linki susitikti po metų.
Daiva BARTKIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.