Rėkiantis vyras
Auginame tris mažamečius vaikus, vyriausiasis lanko mokyklą, kiti du – darželinukai. Abu su vyru dirbame, tad laisvo laiko namams, vaikams, vienas kitam labai trūksta. Susituokę esame penkiolika metų. Dabar galiu pasakyti, jog gerai sutarėme tik tuomet, kol nebuvo vaikų. Ilgokai jų neturėjome – toks buvo abiejų sprendimas. Sutarėme ir dėl to, kad auginsime tris. Kai susilaukėme pirmagimio ir jis ūgtelėjo, mudviejų santykiai pašlijo. Vyras priekaištavo dėl netvarkos namuose, pyko, kad vaikui daug leidžiu, kad jis neklauso bei pan. „Nurašiau“ tai vyro adaptacijai – maniau, jam sunku prisitaikyti, nes tarp mūsų yra vaikas. Tačiau antro vis tiek norėjome. Deja, jam gimus, gyvenimas dar labiau pasunkėjo: padaugėjo netvarkos, skubos, sumažėjo miego. Pasidarėme irzlūs, pikti, pamažu tolome vienas nuo kito. Niekas mums ypatingai nepadėjo, juo labiau, kad abiejų tėvai dar dirba. Dėl trečio vaiko ilgai svarsčiau. Norėjau jo, tačiau abejojau, kaip auginsiu, kai vyras nė kiek nesikeičia... Vis dėlto apsisprendžiau, vyras nei prieštaravo, nei reiškė didelio noro. Ačiū jam ir už tai, jog leido man pasirinkti.
Dabar vaikai jau paaugę, man lengviau, paprasčiau. Aš juos labai myliu, rūpinuosi ir džiaugiuosi, kad turiu. Dėl jų viskas gerai. Tačiau su vyru ne. Jis kaip buvo nepakantus vaikams, taip ir liko: rėkia ant jų, auklėja pakeltu balsu, grasina diržu, nuvertindamas juos: atseit jie nenormalūs, nepaiso tvarkos bei pan. Negaliu pakęsti tokio vyro elgesio, todėl net prie vaikų nesusivaldau ant jo nešaukusi. Žinau, jog tai negerai – vaikai pasišaipo iš tėčio, nepagarbiai su juo elgiasi, dėl bet ko bėga skųstis man. Ką daryti? Jaučiu, jog santuoka byra. Pagalvoju, ar nebūtų lengviau vienai auginti vaikus. Aišku, ir bijau šito, nes vyras turi namuose kitų pareigų: perka maistą, gamina valgį, sumoka mokesčius, tvarko kambarius. Beje, dėl jo pomėgio tvarkai dažnai kivirčijamės. Vyras priekaištauja, kad neauklėju vaikų, nemokau jų tvarkytis, o aš negaliu pakęsti jo pakelto tono ir šaukimo. Kokia būtų išeitis iš susidariusios situacijos?
R. S.
Nuolatiniai pykčiai, barniai ir vidinė parengtis juos atremti kelia įtampą, užsisklendimą savyje, atitolimą. Net mąstote, gal vienai gyventi būtų lengviau. Vienu atžvilgiu taip – nereikėtų klausytis vyro rėkimo, nes jo tiesiog nebūtų. Tačiau atsirastų kitų sunkumų: kasdienio gyvenimo pareigas reikėtų perimti vienai, o tai pareikalautų kur kas daugiau laiko ir energijos. Kitas dalykas – vaikai išsiskirtų su tėčiu. Tiesa, jie matytųsi, bendrautų, bet ne kasdien. Todėl turite atsakingai pagalvoti, ar verta skirtis, kodėl negalite gyventi kartu ir auginti vaikų. Ar jaučiatės viską padarę, kad padėtumėte išlikti šeimai?
Nėra paprasta suvokti, kas pas Jus vyksta. Man pasirodė, jog viena iš svarbesnių nesutarimo priežasčių yra skirtingas judviejų su vyru požiūris į vaikų auklėjimą. Taip gali būti: vienaip pareigas vaikams suvokia bei prisiima tėvas, kitaip – mama. Paprastai pasakius, dažniausiai mama vaikams leidžia daugiau, nei tėvas. Tačiau mokant pagarbos, savarankiškumo, tvarkos, atsakomybės, tėvai tarpusavyje privalo sutarti, apibrėžti ribas, kas leidžiama ir kas draudžiama. Man atrodo, turėtumėte apie tai su vyru rimtai pasikalbėti.
Kitas dalykas – konfliktuose su vaikais judu su vyru užimate skirtingas pozicijas. Tėvas būna reiklus, kritiškas, griežtas, net piktas. Jūs gi daugiau tapatinatės su vaikais ir tam tikra prasme reaguojate iš jų pozicijos: supykstate, pati imate bartis, prieštaraujate.
Kaip tai reikėtų vertinti? Iš vienos pusės tai yra gerai, nes parodo, kad Jūs suprantate, kaip vaikai jaučiasi, kai tėvas ant jų šaukia ar nuvertina. Tai duoda Jums pagrindą sutarimui, geriems santykiams su jais. Tačiau tapatindamasi tik su vaikais, Jūs tarsi nustojate būti suaugusiu žmogumi, mama. Stodama mažųjų pusėn, lyg ir ginate juos. Bet ar visada to reikia, ar tai neatsisuka prieš? Vaikai nebesiskaito su tėčiu, jo negerbia, nes šitokio elgesio pamokų gauna iš Jūsų. Jie mokosi manipuliuoti: skųstis mamai, tikintis būti išlaisvintiems nuo pareigų, kurias atlikti reikalauja tėvas. Pavyzdžiui, pasikloti lovas, susidėti drabužėlius, žaislus, ruošti pamokas. Jie žino, jog mama leis to nedaryti ir bars ne juos, o tėtį. Žinoma, pati turbūt irgi reikalaujate iš vaikų atsakingumo. Tačiau kai esate jautrūs tam tikroms situacijoms namuose, nebesigilinate, kas iš tiesų vyksta. Nepritariu pernelyg griežtam tėvo vaidmeniui – jis negali būti vien tik baudėjas ir dresuotojas, jis turėtų būti ir mylintis, palaikantis, mokantis savo vaikus. Kodėl jis neparodo šitų jausmų? Gal jų drovisi? Nesugeba reikšti? Padėkite jam, jei galite.
Judu su vyru skirtingai suprantate tvarką. Aišku, mažame bute su trimis vaikais ją palaikyti gana sunku. Gal idealios ir nebus, bet didesnės, kokios nori vyras, siekti verta. Namai apauga daiktais. Peržiūrėkite, ar visi jie yra ir bus reikalingi. Kažko galima atsisakyti, padėti saugoti kitur, kai ką padovanoti. Pagalvokite, gal reikėtų jų mažiau pirkti.
Dar viena svarbi aplinkybė – judviejų su vyru santykiai. Neretai būna, kad vyro rėkimas ant vaikų tėra jo nepasitenkinimas moterimi, tačiau jis nedrįsta to pasakyti. Galbūt Jūsų sutuoktinis jaučiasi silpnesnis už Jus arba nepasitiki savimi, abejoja Jūsų meile? Nesuvokti jausmai kelia nepasitenkinimą, vidinę įtampą. Ji gali išsilieti ant tų, kurių nebijome, kurie yra labiausiai pažeidžiami. Čia jau būtų judviejų reikalai, ir vaikai niekuo dėti.
Ką daryti? Tikslinga paieškoti profesionalios psichologo pagalbos, konsultacijų abiem kartu ar atskirai, jeigu bent vienas iš Jūsų taip norėtų. Ją galima gauti psichikos sveikatos centre.
Nijolė LIUBINSKIENĖ,
psichologė-psichoterapeutė