Ar visos gėlės paskatina šienligę?
Didžiausią pavojų šienlige sergantiems žmonėms kelia smulkios medžių, žolių bei javų žiedadulkės. Tačiau kai kurios gėlės irgi yra įtrauktos į Lietuvoje aktualiausių įkvepiamų alergenų paletę, kuri ištiriama paėmus kraujo.
Alergijos žiedadulkėms simptomai yra labai panašūs į peršalimą. Nors gėlės nedažnai sukelia šienligę, intensyvaus augalų žydėjimo metu geriau būti atsargesniems. Patariama nedovanoti puokščių alergiškiems žmonėms, o gėlių vazonėlius išnešti iš patalpų. Štai kai kuriose Didžiosios Britanijos ligoninėse buvo net uždrausta į palatas atnešti lelijų bei pelargonijų.
Gėlių žiedų dulkelės yra gana stambios ir lipnios, bet viskas priklauso nuo žmogaus imuniteto reakcijos. Todėl chrizantemų, rožių, hiacintų bei tulpių žiedadulkės vis tik yra įtrauktos į įkvepiamų alergenų paletę. Aišku, Lietuvoje pavasarį bene daugiausiai problemų sukelia lazdynų ir beržų žiedadulkės. Tai patvirtina ir „Medicina practica“ laboratorijos sveikatos profilaktikos akcijų „Sveikink pavasarį be alergijos!“ rezultatai.
Kita šienligės banga prasideda vasarą, sužydėjus motiejukui, miglei, svidrei, javams ir kt. Alergiją gali sukelti ir dilgėlių, gysločio, rūgštynių, ypač – pelyno žiedadulkės. Todėl šienligės sezonas tęsiasi ir rudenį.
Pastebėta, kad net 70–80 proc. žiedadulkėms alergiškų pacientų yra jautrūs ir daržovėms, vaisiams. Pavyzdžiui, kenčiantiems nuo beržo žiedadulkių žmonėms pavojų gali sukelti obuoliai, kriaušės, morkos, slyvos bei kt. Paėmus kraujo, galima saugiai nustatyti ne tik įkvepiamus, bet ir maisto alergenus.
AKCIJA! Dabar su didele nuolaida alergijos tyrimus (paėmus kraujo) jums atliks „Medicina practica“ laboratorijoje Šilalės ligoninėje (Vytauto Didžiojo g. 19), tel. (8-449) 4-67-63. Prieš tyrimą būtina bent 12 val. nevalgyti. Iš anksto registruotis nereikia. Akcija tęsis iki birželio 30 d.
Interneto svetainė: www.medicinapractica.lt.